EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Nie je voda ako voda

Pridané: 3.3.2016 15:30:00

03 Marec 2016

O dôležitosti pitného režimu ste si mohli prečítať v minulom článku. Dnes vám prinášame informácie o tom, prečo niektoré nápoje môžete pre svojich stravníkov pripraviť a prečo sa niektorým vyhýbať. Najčastejšie by sme mali smäd hasiť čistou vodou. Ale ani tu to nie je také jednoduché, pretože vodu podľa množstva minerálnych látok delíme na tvrdú, mäkkú a destilovanú. Mäkká voda obsahuje len minimum minerálnych látok. Je takmer úplne zbavená vápnika a horčíka, ktorý je pri jej častej konzumácii nutné dostať do tela stravou. Úplne je minerálnych látok zbavená destilovaná voda. Najviac minerálnych látok má tvrdá voda, má to však vplyv na tvorbu vodného kameňa. Ak pijeme čistú vodu, musí to byť voda kvalitná. Pretože ak voda obsahuje chemikálie alebo rôzne nečistoty, automaticky týmito jedmi zaplavujeme aj svoje telo. Najčistejšou vodou je teda destilovaná voda. Je úplne bez chuti i vône. Preto si uveďme iné zdravé nápoje, ktoré sú zároveň aj chutné a pre zdravie našich detí aj prospešné.

Najbližšie k vode má minerálna voda. Je to podzemná voda, ktorá je obohatená o minerály a rôzne iné látky, ktoré sú charakteristické pre danú oblasť. To znamená, že každá minerálna voda tak obsahuje iné látky. Môže byť samozrejme aj liečivá. Niektoré obsahujú zvýšený výskyt vápnika a pomáhajú tak spevňovaniu kostí. Iné sú obohatené o horčík a prospešné pre nervovú sústavu. Minerálne vody je však potrebné vyberať veľmi starostlivo a predovšetkým dbať na ich pravidelné obmieňanie, pretože sa môže stať, že jedných minerálov budeme mať v tele dostatok, až priveľké množstvo, ale iné nám budú úplne chýbať. Môžeme povedať, že rovnako ako treba dbať na pestrý jedálniček a na pestré zloženie stravy, treba dbať aj na pestrý pitný režim. Minerálne vody sú dnes v ponuke bežne aj ochutené s pridaním prírodných alebo umelých aróm a sladidiel.

Podobná minerálke je sóda a dnes je aj módnou záležitosťou. Sóda má jemnejšiu chuť a bublinky v nej vznikajú prostredníctvom tlačenia oxidu uhličitého. V súčasnosti je možné sódu pomocou prístroja jednoducho vyrábať aj doma.

Obľúbenou na pitie je aj limetková alebo citrónová šťava. Je osviežujúca, chutná a pomôcť môže hlavne v lete pri dodržiavaní pitného režimu. Treba však dať pozor, aby nenastalo prekyslenie organizmu, takže aj tento zdravý nápoj treba piť s mierou.

Deti obľubujú sladké ovocné džúsy a šťavy. Sú pre nich samozrejme aj zdravé a najlepšie je, ak sú vyrobené z čerstvého ovocia. No obsahujú veľa cukru, preto sa neodporúča dávať ich deťom večer. Skôr doobeda a tiež nič nepokazíme, ak džús alebo ovocnú šťavu zriedime vodou. Bude mať jemnejšiu chuť a lepšie uhasí smäd.

Džúsy a ovocné šťavy

Veľkým rizikom sú sladené a kolové nápoje. Deti ich milujú, rodičia nenávidia. Nie sú však pre deti ani trošku zdravé. Neobsahujú žiadne živiny, ale obsahujú veľa konzervačných látok a chemikálií. Zabijakom v nich je nebezpečne veľké množstvo cukru. Čo sa stane ak bude dieťa pravidelne napríklad zo školského bufetu konzumovať takéto sladené nápoje? Zvyšuje sa riziko vzniku obezity, dochádza k rednutiu kostí a zvyšuje sa aj výskyt zubného kazu. Všetky konzervačné látky, ktoré sa v nich nachádzajú určite nie sú zdravé pre detský organizmus, pretože aj u dospelých môžu spôsobiť devastačné následky. Navyše, sladené priemyselné nápoje vôbec smäd neuhasia, práve naopak. Deťom by sa do pohára takáto sladená malinovka nikdy nemala dostať.

Výborným nápojom pre vašich stravníkov je však čaj a trh ponúka obrovské množstvo druhov. Máte si tak z čoho vyberať a určite nájdete taký, ktorý vašim stravníkom bude chutiť. Obľúbený je aj obyčajný čierny čaj, no spestriť pitný režim môžete rôznymi ovocnými čajmi, ktorých je obrovské množstvo. Ideálnym nápojom na každodennú konzumáciu je aj bylinkový čaj. Ako pri minerálnej vode platí, že môže mať pozitívne účinky na zdravie, no druhy bylinkových čajov treba neustále obmieňať. U detí však s bylinkovými čajmi opatrne, pretože mnohé nahrádzajú kávu a majú povzbudzujúci účinok. Deťom dajte radšej čierny čaj, nesladený s citrónom alebo osladený medom, či chutný ovocný čaj, ktorý je najlepšie podávať vlažný. Aj v lete vlažné tekutiny osviežia náš organizmus najlepšie. O čaji sa dokonca hovorí, že má aj antioxidačné účinky a pravidelné pitie čaju má na telo rovnaké účinky ako pravidelná konzumácia jabĺk. Ak denne pravidelne pijeme tri šálky čaju, je to pre telo tak prospešné ako konzumácia šiestich jabĺk.

V školských jedálňach sa často deťom k obedu pripravuje aj kakao. Kakaový prášok je bohatým zdrojom energie, bielkovín, vitamínov i minerálnych látok. Na prípravu nápoja sa však používa len zanedbateľné množstvo prášku. Dôležitejšie je v tomto prípade z výživového hľadiska mlieko, ktoré sa na prípravu tohto nápoja používa. Mlieko však je potravinou a nedokáže uhasiť smäd, preto ho nerátame do pitného režimu, no pre detský organizmus je dôležité, pretože obsahuje dôležité látky pre rast pevných kostí.

Kakao

Nápojov je teda veľké množstvo. Ale ako vybrať tie, ktoré sú vhodné pre malých stravníkov? Vhodné sú na zabezpečenie ich pitného režimu prírodné nápoje so zníženým obsahom cukru, sóda a minerálna voda. Ako sme už však napísali, pri minerálnej vode treba veľmi starostlivo preskúmať jej zloženie. Medzi prvky, ktoré organizmus potrebuje patrí napríklad vápnik, horčík, draslík a železo. Dôležité sú aj stopové prvky, sú pre telo nenahraditeľné. Je však nezdravé piť dlhodobo jeden druh minerálnej vody, preto treba jej druhy striedať podľa zloženia. Ďalšou vhodnou tekutinou je nesladený tmavý a ovocný čaj. Vhodné je aj pitie čistej vody, ak sú dodržané všetky zdravotné požiadavky na jej kvalitu. Úplne nevhodné sú sladené nápoje, malinovky, kolové nápoje a nápoje z obsahom chinínu ako napríklad tonik. Ten je pre deti úplne nevhodný. Tak isto je dôležité to, aké balené vody je možné kúpiť napríklad v bufetoch. Túto problematiku rozoberieme v nasledujúcom článku. Sortiment ponúkaný v bufetoch je totiž často skúmanou problematikou a v tomto smere dochádza aj k mnohým pochybeniam.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti