EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Detská obezita - Nočná mora všetkých rodičov

Pridané: 19.4.2016 07:30:00

19 Apríl 2016

Detská obezita je strašiakom všetkých mám a samozrejme aj otcov. Avšak, aj napriek tomu mnohí rodičia robia zásadné chyby pri formovaní stravovacích návykov svojich detí. Vedúce školských jedální a kuchárky i odborníci, ktorí majú na starosti školské stravovanie sa snažia zachrániť, čo sa dá. Snažia sa zaraďovať do jedálnych lístkov čo najzdravšie recepty, skúšajú nové hodnotné potraviny, dbajú o správnu výživu svojich stravníkov. A namiesto toho, deti obedy odnášajú nedotknuté, po odchode zo školskej jedálne si kúpia sladkosť v obchode alebo nejaký hamburger v rýchlom občerstvení, doma na večeru dostanú pizzu či hranolky a všetka snaha ozdraviť školské stravovanie tak prichádza nazmar. My sme sa rozhodli pomôcť vám šíriť posolstvo o nebezpečnosti detskej obezity aj medzi rodičov. Zdieľajte preto tento článok, aby vaša snaha o ozdravenie stravy detí nevyšla nazmar.

Detská obezita - Nočná mora všetkých rodičov

Čoraz viac detí má dnes problémy s nadváhou. V detskom veku však vôbec nejde o to, či má dieťa tučné nožičky, nafúknuté bruško alebo guľatú tváričku. U detí ani len neuvažujeme o tom, že obezita je estetickým problémom. S obezitou prichádzajú oveľa zložitejšie zdravotné komplikácie. Spomeňme cukrovku, vysoký cholesterol, problémy s tlakom. S cukrovkou priamo súvisí aj ochorenie obličiek a nadmerná hmotnosť spôsobuje problémy s kĺbmi, chybné držanie tela, deformity kostry, bolesti chrbta a podobne. Následky obezity sú teda priam hrôzostrašné, hlavne keď si uvedomíme, že takýto základ svojou nesprávnou životosprávou dávame do života našim vlastným deťom. Nikdy však nie je neskoro začať bojovať s detskou obezitou.

Podstatné je, že na deti treba ísť úplne inak ako na dospelých. Žiadne ultimátum fungovať nebude. Deťom treba hravou formou, napríklad formou rozprávky, vysvetliť prečo je nezdravé jesť 3 keksíky denne. Dieťa musí samé pochopiť, čo je na takomto stravovaní zlé. Tak isto nie je vhodné urobiť v jedálnom lístku drastické zmeny zo dňa na deň. Postupne treba uberať nezdravé a rizikové potraviny a pridávať tie, ktoré sú žiadúce. Zmeny robíme postupne, ale rovnako aj výsledky prídu postupom času, preto nemôžeme vešať hlavu ak sa aj v prvé týždne žiadna výrazná zmena s hmotnosťou dieťaťa neudeje. My však nechceme, aby dieťa drasticky chudlo. My chceme, aby sa stravovalo zdravšie a aby bolo zdravšie.

Jablko verzus hamburger

Vhodné je jedlo rozdeliť do piatich chodov počas dňa. Keď bude dieťa dostávať desiatu a olovrant, nebude mať potrebu medzi hlavnými chodmi dňa maškrtiť. Tak isto nevynechávajme raňajky a večeru v snahe ubrať deťom niečo z jedla. Dieťa potrebuje správnu výživu a práve viacerými malými porciami denne najrýchlejšie naštartujeme jeho metabolizmus. Do stravy je vhodné pridať aj viac ovocia a zeleniny, ubrať z bravčového mäsa a pridať viac hydiny. Nezabúdajme ani na ryby. Spravme si ku každému obedu chutný zeleninový šalát. Tiež nie je na škodu obmedziť biele pečivo a zabudnúť na jedlá rýchleho občerstvenia. Skúsme zmeniť aj spôsob prípravy jedla. Nefritujme, ale grilujme. Nevyprážajme, ale pečme. A navyše, varme výlučne z čerstvých surovín.  

Pozor aj na cukor. Nie je vhodné dávať deťom sladkosti plné farbív a konzervačných látok. Ak už chceme napríklad dieťa odmeniť nejakou sladkosťou, vyberme kvalitnú dobrotu, do ktorej sa nepridávajú lacné prísady. Cukor je potrebné dieťaťu dodať, avšak najlepšie v prirodzenej forme, napríklad v ovocí. Tvarohový dezert s ovocím môže byť naozaj chutným dezertom.

Nie všetko však dosiahneme stravou. V súčasnosti deťom chýba predovšetkým pohyb, pretože dennodenne sedia len pred televíziou a počítačom. Detské ihriská niekedy úplne zívajú prázdnotou. Doveďme preto deti k nejakej športovej aktivite, nechajme však dieťa, nech si vyberie pohyb, ktorý mu bude najlepšie vyhovovať. Vhodná a nenáročná je dlhšia prechádzka so psom do prírody, spoločne strávené popoludnie na lúke či na dvore hraním futbalu alebo rodinný výlet na bicykloch. Nie je potrebné dieťa nútiť behať, cvičiť a skákať cez švihadlo. Ak už má nadváhu, môže to byť nebezpečné aj pre jeho zdravie. Stačí pridať akýkoľvek pohyb. Dievčatá môžu pomáhať mame v záhrade a chlapci otcovi okolo domu. Všetko sa  ráta a všetko je lepšie ako sedenie pred televízorom.

Rodinný výlet na bicykloch

Nezabúdajme však, že najúčinnejším spôsobom ako bojovať proti obezite je nestať sa obézny. To platí predovšetkým pre deti, pretože tu ešte viac platí tradičné slovenské príslovie, že čo sa v mladosti naučíš, ako by si v starobe našiel. Správnu životosprávu treba totiž budovať odmalička. Na pevných základoch potom môže dieťa stavať aj v dospelosti. Každopádne, ak sa raz človek stane obéznym, potom sa už len veľmi ťažko vracia do starých koľají. Mnohým sa aj podarí schudnúť, ale svoju váhu si nedokážu udržať.

Ako sa teda nestať obéznym? Skúste odstrániť najčastejšie chyby z vášho životného štýlu a znížite tak riziko vzniku obezity u seba, i u vašich detí. Samozrejme, nové pravidlá musia aplikovať aj samotní rodičia. Deti totiž prirodzene opakujú to, čo vidia u svojich rodičov.

Zdravá rodinná večera

Dôležité je, aby sa celá rodina stravovala pravidelne a jedlo sa viackrát denne v malých porciách. Spoločné stravovanie okrem iného aj utužuje rodinné vzťahy. K jedlu si vyberáme potraviny s nízkym obsahom tuku a cukru a odstránime zo svojej stravy nezdravé potraviny, prípadne aspoň obmedzíme ich konzumáciu. Jeme viac zeleniny a ovocia. Mäso občas nahradíme aj zeleninou a čo je dôležité, nezabúdame ani na pitný režim.

Dávame si pozor na oslavách a večierkoch, aby naše celotýždňové snaženie na jednej grilovačke nevyšlo nazmar. Neprejedáme sa. Ochutnáme napríklad koláčik, dáme si aj niečo dobré pod zub, doprajeme to aj našim deťom, ale všetko s mierou. Povedzme však aj svojim blízkym, že sa snažíme o ozdravenie jedálneho lístka svojho dieťaťa, aby ho neponúkali sladkosťami, ale ak mu chcú dať niečo dobré pod zub, nech radšej zvolia jablko.

Dávame si pozor predovšetkým na maškrtenie medzi jedlami. Návšteva kina a pukance určite patria k sebe, ale pri každom filme, čo doma pozeráme naozaj nemusíme zjesť vrecko chrumiek. Obmedzme stravovanie z rýchleho občerstvenia, varme domáce a čerstvé jedlo.

Keď do svojho nového životného štýlu zaradíte aj pohyb, spoločné prechádzky a iné športové aktivity, výsledky sa určite dostavia a odrazia sa predovšetkým na zdraví vašich detí. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti