EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Novinky

20
Október
2017

Najzdravšie ovocie na svete

Pridané: 20.10.2017 07:30:00

Najzdravšie ovocie na svete Najzdravšie ovocie na svete – obyčajné jablko má dokonca aj svoj svetový deň. Vo Veľkej Británii od roku 1991 oslavujú Deň jabĺk. Tento sviatok inšpiroval aj Deň pôvodných odrôd jabĺk, ktorý poukazuje na rozmanitosť odrôd jabĺk v jednotlivých lokalitách a cieľom je uznanie a udržanie ich prínosu pre miestne obyvateľstvo. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli informovať vás o jabĺčkach trošku viac.

Čítajte viac... Komentáre: 0

16
December
2016

Jedlé vianočné ozdoby

Pridané: 16.12.2016 15:15:00

Jedlé vianočné ozdoby Čo všetci milujeme na Vianociach? Sladké dobroty a vianočný stromček. Čo tak to tento rok spojiť do jedného a urobiť si stromček s jedlými ozdobami? Navyše, robenie si vlastných ozdôb sa môže stať peknou vianočnou tradíciou, pretože aj deti ju budú milovať. Prinášame vám pár jednoduchých i trošku náročnejších tipov, ako si jedlé vianočné ozdoby vyrobiť v pohodlí domova.

Čítajte viac... Komentáre: 0

04
August
2016

Dozrievajú aj sladké dary prírody všetkých farieb

Pridané: 4.8.2016 13:45:00

Dozrievajú aj sladké dary prírody všetkých farieb Ak sa rozhodneme urobiť si ovocný šalát z toho, čo práve dozrieva, bude naozaj farebný. Začnime niečím naozaj výnimočným, chuťou i farbou. Sú to černice a slivky. Potom by sa hodilo niečo jasnejšie, ako kontrast k tejto tmavej farbe. Vyskúšať môžeme žlté banány, ananás, citrón, hrušky, jablká. Primiešať môžeme aj niečo tmavšie, ale ešte stále nie červené. Priam sa nám núkajú broskyne, marhule a nektarínky. No zabudnúť by sme určite nemali ani na brusnice, čerešne, maliny, ríbezle, višne a vodný melón. Vykúzlime tak určite chutný šalát a okrem toho urobíme veľa pre svoje zdravie. No využiť môžeme aj iné dary prírody.

Čítajte viac... Komentáre: 0

25
Apríl
2016

Detská výživa nielen pre deti

Pridané: 25.4.2016 15:00:00

Detská výživa nielen pre deti Detská jablková výživa alebo výživa z iného ovocia je chutnou vitamínovou bombou a nechutí len deťom, ale s veľkou radosťou si na nej pochutnávajú aj dospelí. A čo je na nej výborné, takáto detská výživa sa odporúča paradoxne pre staršie osoby, ktoré môžu trpieť nedostatkom vitamínov. Takto si zaistia dostatok vitamínov pre telo aj vtedy, keď nie je konzumácia ovocia ich každodennou rutinou. Príprava tejto pochúťky vás nebude stáť takmer nič, no na zdravie bude mať veľký osoh.

Čítajte viac... Komentáre: 0

15
Apríl
2016

Jednohubky nielen pre škôlkarov

Pridané: 15.4.2016 13:45:00

Jednohubky nielen pre škôlkarov Pri príležitosti rôznych besiedok v škôlke alebo počas detských osláv, pri dňoch otvorených dverí a pri rôznych iných slávnostných príležitostiach určite budete chcieť naservírovať niečo chutné aj deťom. Niečo, čo si dajú naraz do pusy, aby veľmi nenatrúsili, ale zároveň niečo, čo bude chutiť aj dospelákom. Nasledovné jednohubky sú vhodné aj na to, aby vám pri nich pomohli samotné deti. Určite to spolu zvládnete.

Čítajte viac... Komentáre: 0

13
Apríl
2016

Bufety

Pridané: 13.4.2016 15:00:00

Bufety Bufety zriadené v rámci zariadení pre deti a mládež musia spĺňať mnohé prísne kritériá, normy a predpisy. Dôležitá je dokumentácia, v ktorej veľmi často dochádza k pochybeniam. Zamestnancom napríklad chýba doklad o odbornej spôsobilosti alebo doklad o zdravotnej spôsobilosti či oboje. Okrem toho sa samozrejme veľký dôraz kladie na dodržiavanie všetkých hygienických požiadaviek. Aj zariadenia na dodržiavanie osobnej hygieny musia spĺňať všetky prísne predpisy. K dispozícii musí byť tečúca pitná i studená voda, zariadenie na hygienické umývanie a usušenie rúk, hygienické sociálne zariadenie a zariadenie vhodné na prezliekanie. Dodržiavanie osobnej hygieny zamestnancov je obzvlášť dôležité aj pri zamestnancoch bufetov. Tak isto sortimentu sa týkajú prísne pravidlá. Nutnosťou sú dodacie listy pre každú jednu potravinu. Niektoré potraviny nemajú však v školských bufetoch miesto, sú to napríklad energetické nápoje. Tak isto je potrebné dbať, aby bol tovar správne skladovaný, aby boli pravidelne kontrolované teploty v skladovacích priestoroch. Tiež je potrebné si dávať pozor na používanie potravín po dobe spotreby, čo je neprípustné. Aj odpad zo školského bufetu musí byť likvidovaný výlučne spôsobom na to určeným.

Čítajte viac... Komentáre: 0

07
Marec
2016

Novodobý strašiak: Školské bufety

Pridané: 7.3.2016 15:00:00

Novodobý strašiak: Školské bufety Strava, či chceme alebo nie, vplýva na celkové zdravie nášho organizmu a niekoľkokrát sme dokonca aj prízvukovali, že vplýva aj na naše psychické zdravie. U detí to platí viacnásobne. Nezdravá strava môže dokonca podnietiť vznik a rozvoj detskej obezity, pričom detská obezita v súčasnosti predstavuje akútnu zdravotnú krízu a konkrétnych prípadov detskej obezity je stále viac a viac. Okrem toho, nárast detskej obezity zvyšuje aj výdavky na zdravotnú starostlivosť, pretože nesie so sebou mnohé zdravotné komplikácie.

Čítajte viac... Komentáre: 0

07
Marec
2016

Medzinárodný deň žien

Pridané: 7.3.2016 12:00:00

Medzinárodný deň žien Deň 8. marec je všetkým známy ako Medzinárodný deň žien. Na úvod si povieme niečo o historickom pozadí tohto sviatku. Potom Vám prezradíme, ako je možné ženy obdarovať jedlom, pritom nepodporiť ich večerné prejedanie sladkosťami a v prvom rade im originálnosťou vyčariť úsmev na tvári. Pre vedúce školských jedální a kuchárky zas môže byť tento článok inšpiráciou čím obdarovať žiačky, aby sa na chvíľu cítili ako ženy a zároveň aby, do seba dostali pár vitamínov naviac. Neviete, aký darček máme na mysli? To sa dozviete v našom článku.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti