Tvaroh. Zázrak nielen pre svaly.
Pridané: 5.10.2017 12:15:00
05 Október 2017
Značky
Na začiatku jNa Slovensku má tvaroh dlhú tradíciu. Niekde ho však volajú i biely syr. Je vyhľadávanou surovinou na salašoch.e to len kyselina mliečna, ktorá obyčajne vzniká z laktózy. Mlieko sa po kontakte s kyselinou mliečnou začne zrážať a postupne začne vznikať tvarohová zrazenina. Tá je základom pre tvaroh. Tvaroh je vysoko koncentrovanou bielkovinou, ktorá navyše neobsahuje takmer žiadne sacharidy a prekypuje vápnikom. Ide o zložku zdravej stravy, ktorá by mala mať na našom tanieri rezervované vždy nejaké miesto.
Tvaroh podľa konzistencie delíme na mäkký, jemný, tučný a ich rôzne kombinácie. Z obchodov najčastejšie poznáme tvaroh mäkký alebo hrudkovitý. Najčastejšie hovoríme o tvarohu z kravského mlieka, no na salašoch sa môžeme stretnúť aj s tvarohom z kozieho alebo ovčieho mlieka. Pre diabetikov alebo ľudí s redukčnou diétou môže byť dobrou voľbou nízkotučný tvaroh. Pre športovcov a ľudí so slabou výživou je to presný opak, teda tvaroh tučný. Hor sa na tvaroh. V kuchyni ho môžeme využiť na tisíc rôznych spôsobov. Používame ho v sladkej i slanej kuchyni, do koláčov, šalátov a nátierok. Na Slovensku má tvaroh dlhú tradíciu. Niekde ho však volajú i biely syr. Je vyhľadávanou surovinou na salašoch.
Prečo je tak dobré pravidelne konzumovať tvaroh? Dôvodov poznáme hneď niekoľko. Nemusíte sa báť tukov a cholesterolu, s cholesterolom vám dokonca tvaroh aj pomôže. Keďže má vysoký podiel bielkovín, nie je len zdravý, ale dlho po ňom zostaneme aj sýti. Preto sa tvaroh odporúča na zahnanie večerného hladu. Je síce bohatý na živiny, ale má nízky obsah kalórií. Okrem toho je vhodný aj pri rôznych zdravotných komplikáciách, napríklad pri problémoch so žlčníkom, črevami, žalúdkom či pečeňou. S čistým svedomím si ho môžu dopriať aj diabetici alebo ľudia trpiaci nadváhou. Vhodný je aj pre športovcov a kulturistov. Nachádza sa v ňom veľa vitamínov, minerálov a iných prospešných látok, napríklad nenasýtené mastné kyseliny, ktoré chránia mozgové bunky, zabraňujú ich odumieraniu a podporujú ich funkciu. Tvaroh je skvelou potravinou aj pre starších ľudí. Znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí preventívne proti vzniku osteoporózy a udržuje aj ideálnu hladinu Ph v žalúdku. Okrem toho znižuje psychické napätie, pretože obsahuje vitamín B12. Železo zas posilňuje imunitný systém. Tvaroh je proste dobrota a navyše veľmi zdravá.
Tvaroh je super potravinou hlavne preto, že chutí rovnako malým aj veľkým. Je vhodný do teplej i studenej kuchyne, do domácej tradičnej kuchyne i do moderných kulinárskych jedál. Tvaroh máme radi v akejkoľvek podobe a čo je dôležité, v akejkoľvek podobe je aj rovnako zdravý, pretože ani po tepelnej úprave neprichádza o žiadne živiny a prospešné látky. Nanešťastie, nie je vhodný pre ľudí, ktorí netolerujú laktózu a tiež nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú nejaké problémy s obličkami. Bielkoviny v tvarohu totiž obličkám veľmi neprospievajú.
Aj tvaroh si môžeme doma vyrobiť sami. Neurobíme ho však z trvanlivého mlieka. Takéto mlieko bolo totiž zbavené prospešných baktérií, ktoré stoja za vznikom tvarohovej zrazeniny. Najlepšie je na výrobu tvarohu samozrejme čerstvé mlieko, pokojne aj to z obchodu. Mlieko nalejeme do hrnca a necháme pri izbovej teplote 2-3 dni kysnúť. V hrnci vznikne hustá zmes, tzv. kyška. Na miernom ohni ju pomaličky prihrejeme asi na 60 stupňov. Nemiešame. Keď sa nám hustá hmota v hrnci zrazí a po okrajoch hrnca sa vytvorí biela tekutina a na povrchu bohatá pena, odstavíme a prelejeme ho cez sitko. Tvaroh necháme poriadne stiecť.
Tvaroh môžeme konzumovať ako samostatnú potravinu, ale rovnako ho môžeme ďalej spracovať. Strúhanému tvarohovému koláču je priam nemožné odolať. No výborne chutí aj tvaroh zmiešaný so sušenými hrozienkami a vanilínovým cukrom. Sladká dobrota je na svete.