EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ako ste si pripomenuli Svetový deň vody?

Pridané: 23.3.2016 10:45:00

23 Marec 2016

Voda síce sama o sebe nie je potravinou, no v kuchyni sa bez nej nezaobídeme, preto si Svetový deň vody nepripomínajú len školy, ale aj školské jedálne. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si dôležitosť vody pripomenuli žiaci rôznych škôl po celom Slovensku. Za informácie ďakujeme riaditeľom, učiteľom a vychovávateľom, ktorí dianie vo svojej škole pravidelne dokumentujú a delia sa tak o svoje postrehy na stránkach svojich škôl alebo aj v školských časopisoch.

Ako ste si pripomenuli Svetový deň vody?

Základná škola na Morovnianskej ceste v Handlovej si pripomínala dôležitosť vody a jej význam v našich životoch počas celého marca na hodinách etickej výchovy. Žiaci si pripravovali rôzne projekty, referáty a prezentácie o vode, aby si rozšírili svoje vedomosti o tejto tekutine a aj svojim spolužiakom odprezentovali nové alebo zaujímavé informácie o vode. Niektoré projekty boli naozaj zaujímavé a bolo vidieť, že deti im venovali dostatok času a preto si zaslúžili aj pochvalu.

V Rožňave sa v tento deň zamysleli nad významom vody, a to predovšetkým pre zdravie človeka. Pitná voda totiž obsahuje látky a stopové prvky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie nášho tela. Pitnú vodu nemôžeme nahradiť a naše základné životné procesy by bez vody nemohli fungovať. Voda je základom nášho tela, pretože jeho 2/3 tvorí práve táto tekutina. Voda sa zúčastňuje na látkovej premene a má významnú úlohu pri termoregulácii organizmu. Ak telu chýba voda, pociťujeme napríklad bolesti hlavy, sme unavení a malátni. S dehydrovaním organizmu súvisí mnoho problémov, ktoré si často ani neuvedomujeme. Nezdravá pleť, slabé vlasy, podráždenosť. Preto by sme nemali zabúdať na správny pitný režim, pretože to je najúčinnejší spôsob ako bojovať proti chorobám, únave i depresii.

Svetový deň vody je príležitosťou na organizovanie rôznych aktivít, prostredníctvom ktorých je verejnosť informovaná o význame vody pre ľudské bytosti, ale tiež pre sociálnu a ekonomickú vyspelosť krajiny. Pripomenúť si dôležitosť vody na školách je možné viacerými spôsobmi, napríklad rôznymi hrami, pozeraním dokumentárneho filmu o kolobehu vody v prírode i o čistení vody. Zaujímavou môže byť aj návšteva miestnej čističky odpadových vôd.

Pre deti v materských školách sa samozrejme viac osvedčí nejaká forma hry, ktorá má navodiť tému vody. V minulosti napríklad na bilingválnej škole v Trnave  deti prišli do školy oblečené v modrom tričku. Mali si priniesť so sebou len dobrú náladu a spoločne vytvorili na školskom dvore nápis H2O.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti