EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Novinky

27
Jún
2016

Týždeň plačúcich očí v školských jedálňach

Pridané: 27.6.2016 13:45:00

Posledný týždeň školského roka (27.6. – 1.7.2016) bol vyhlásený za Týždeň plačúcich očí nad platmi nepedagogických zamestnancov. Ak sa chcú zamestnanci školskej jedálne zapojiť do Týždňa plačúcich očí, vytlačia si plagátik z prílohy a vyložia si ho všade na viditeľné miesto, napríklad na vchod do školy, na chodbách školy, pri výdajnom okienku a všade, kde je to len možné. Ďalej sa každý nepedagogický zamestnanec oblečie do čierneho trička. Kuchárky a zamestnanci kuchýň musia samozrejme dodržať základné hygienické predpisy a tričko musí byť na 100% čisté. Ak sa do akcie zapája školská jedáleň, do čierneho trička sa musia obliecť všetci zamestnanci. Ak je v kuchyni 5 kuchárok, 5 kuchárok si dá čierne tričko. Zo solidárnosti a ako znak podpory si čierne tričko môžu obliecť aj pedagogickí zamestnanci.

Čítajte viac... Komentáre: 0

21
Jún
2016

Týždeň plačúcich očí

Pridané: 21.6.2016 09:30:00

Týždeň plačúcich očí Už na začiatku júna Odborový zväz pracovníkov školstva zahájil kampaň za lepšie platy pre nepedagogických zamestnancov ako reakciu na zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov o 6%, pričom nepedagogickí zamestnanci by aj po 1. septembri 2016 mali dostávať rovnaké platy. Situácia nepedagogických zamestnancov je dlhodobo kritická. Dostávajú len štvrtinu toho, čo ich kolegovia v Európskej únii, dôchodky majú nižšie ako občania, ktorí v živote nepracovali a okrem toho, mnohé kuchárky sa sťažujú aj na ťažké pracovné podmienky, zastarené vybavenie kuchýň, a preto odborári žiadajú, aby došlo aj k navýšeniu platov nepedagogických zamestnancov.

Čítajte viac... Komentáre: 12

06
Jún
2016

Oslávili 30 rokov

Pridané: 6.6.2016 12:00:00

Oslávili 30 rokov Pri príležitosti 30. výročia existencie Základnej školy s Materskou školou na ulici Jána Valašťana Dolinského v Martine sa v priestoroch tejto základnej školy 3. júna 2016 uskutočnil bohatý slávnostný program, ktorého sa zúčastnili tí najmenší, aj tí, ktorí sa už pomaly budú s touto školou lúčiť. Po kultúrnom programe nasledovala slávnostná recepcia. Občerstvenie pripravili zamestnankyne školskej jedálne v spolupráci s významným hosťom, s finalistkou kulinárskej súťaže MasterChef Lenkou Mišiakovou.

Čítajte viac... Komentáre: 0

31
Máj
2016

Ryby v školských jedálňach

Pridané: 31.5.2016 13:00:00

Ryby v školských jedálňach Rybie mäso by malo byť na jedálnom lístku každý týždeň. Prečo? Ryby sú veľmi zdravé, o tom niet pochýb. Obsahujú toľko dôležitých živín, nevynímajúc bielkoviny, že by sa dokonca mali stať hlavnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Malá porcia ryby dodá telu asi tretinu až polovicu potrebnej dennej dávky bielkovín. Väčšina rýb obsahuje dostatok vitamínu B 12, ktorý je nevyhnutný pre zdravý obehový systém a tiež obsahujú jód, ktorý ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy. Prospešný je však aj tuk v rybe. Olejnaté ryby, napríklad losos a sleď, obsahujú najmenej dvakrát toľko kalórií ako ryby s bielym mäsom. Na rozdiel od nenasýtených živočíšnych tukov sú tieto tuky veľmi prospešné. Vedecké štúdie dokonca ukázali, že u ľudí, ktorí jedia olejnaté ryby aspoň raz do týždňa, je riziko srdcovej choroby výrazne nižšie. Ryby sú však povestné svojimi kosťami, ktoré sa pri prehltnutí môžu vzpriečiť v hrdle a človek sa začne dusiť. Deťom preto podávajte ryby vždy vykostené. Práve pre vyššie spomenuté dôvody by sa rybie mäso malo v jedálnom lístku školských jedální nachádzať aspoň raz do týždňa.

Čítajte viac... Komentáre: 0

15
Apríl
2016

Upratovačka či kuchárka?

Pridané: 15.4.2016 13:15:00

Upratovačka či kuchárka? Zozbierali sme pre vás pár príkladov z praxe, ako to na rôznych školách funguje s upratovaním školskej jedálne, pretože ide o veľmi často diskutovanú tému. Môžete porovnať svoju situáciu s inými školami. Samozrejme, zohráva tu veľmi významnú úlohu veľkosť školy a s tým spojené financie. No možno zistíte, že vaša situácia nie je až taká zlá alebo práve naopak, poviete si, že takto to už ďalej nejde a rozhodnete sa za svoju situáciu bojovať. No nezabúdajte, že ani vedúce, ani kuchárky a ani riaditelia škôl to nemajú vôbec ľahké a namiesto sťažovania a ponosovania by pomohol pokojný a konštruktívny rozhovor. Na našej stránke rovnako nájdete rady, ako viesť s nadriadenými nepríjemné rozhovory a aký postoj k celej veci zaujať.

Čítajte viac... Komentáre: 0

14
Apríl
2016

Chutné šaláty

Pridané: 14.4.2016 13:00:00

Chutné šaláty V spolupráci s vedúcou školskej jedálne Základnej školy v Očovej Dankou Cencerovou sme pre vás pripravili niekoľko chutných zeleninových šalátov, ktoré si môžete pripraviť doma, v školskej jedálni, do šalátového pultu, pri rôznych slávnostných recepciách, pri dňoch otvorených dverí a predovšetkým ako občerstvenie pri rôznych podujatiach, ktoré sa budú vo vašej škole organizovať. Najväčší úspech podľa Danky Cencerovej má zelerový šalát, šalát gyros a pikantný šalát.

Čítajte viac... Komentáre: 0

31
Marec
2016

Koruna slávnostného stola

Pridané: 31.3.2016 14:30:00

Koruna slávnostného stola Studené misy síce nepatria na každodenný obedový stôl vašich stravníkov, no do rúk sa nám dostali fotografie krásnych obložených mís z recepcie,na ktorej sa podieľali zamestnanci školskej jedálne Základnej školy v Očovej. Okrem fotografií, ktoré sme sa vám rozhodli touto cestou sprostredkovať, sme sa rozhodli zozbierať pár tipov a inšpirácií, podľa ktorých si môžete aj vy urobiť takéto sviatočne obložené misy, napríklad ku Dňu matiek alebo pri príležitosti Dňa otvorených dverí či ak vašu školu navštívi nejaký minister alebo iná známa osoba a chcete ich slávnostne pohostiť. Samozrejme, radi privítame vaše fotografie a postrehy. Touto cestou sa však chceme predovšetkým poďakovať vedúcej školskej jedálne Základnej školy v Očovej Danke Cencerovej a celému jej kolektívu za krásne a kvalitné fotografie, ktoré aj v budúcnosti určite využijeme v našich článkoch i v Gastro novinách.

Čítajte viac... Komentáre: 0

23
Marec
2016

Ako ste si pripomenuli Svetový deň vody?

Pridané: 23.3.2016 10:45:00

Ako ste si pripomenuli Svetový deň vody? Voda síce sama o sebe nie je potravinou, no v kuchyni sa bez nej nezaobídeme, preto si Svetový deň vody nepripomínajú len školy, ale aj školské jedálne. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si dôležitosť vody pripomenuli žiaci rôznych škôl po celom Slovensku. Za informácie ďakujeme riaditeľom, učiteľom a vychovávateľom, ktorí dianie vo svojej škole pravidelne dokumentujú a delia sa tak o svoje postrehy na stránkach svojich škôl alebo aj v školských časopisoch.

Čítajte viac... Komentáre: 0

15
Február
2016

Jarné prázdniny

Pridané: 15.2.2016 09:00:00

Začali sa jarné prázdniny. Ako prví sa zo školských lavíc vytratia žiaci východného Slovenska, presnejšie Košického a Prešovského kraja. Budú nasledovať západoslovenské kraje (Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj) a poslední si oddych užijú žiaci na strednom Slovensku, a teda v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Jarné prázdniny trvajú týždeň a platia pre žiakov základných i stredných škôl. Deti materských škôl túto zmenu nepocítia a ani rodičia sa nemusia starať o to, kam svojho drobca umiestnia. Materské školy počas jarných prázdnin fungujú celkom normálne.

Čítajte viac... Komentáre: 0

28
August
2015

Prečo treba oceniť prácu vedúcich školských jedální

Pridané: 28.8.2015 14:00:00

Prečo treba oceniť prácu  vedúcich školských jedální Práca vedúcich ŠJ je naozaj rôznorodá. Od papierovania a administratívnych úkonov cez objednávanie a uskladňovanie konkrétnych potravín a varenie až po tvorbu jedálneho lístka a evidenciu stravníkov. V každom prípade, ide predovšetkým o tvrdú prácu, a to predovšetkým v jej začiatkoch. V prvých mesiacoch vo funkcii môžu pomôcť akékoľvek skúsenosti, napríklad zo závodného stravovania alebo z prevádzky reštaurácie.

Čítajte viac... Komentáre: 0