EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Novinky

27
September
2017

Mlieko a školopovinné deti

Pridané: 27.9.2017 08:15:00

Mlieko a školopovinné deti O pití mlieka v školách sa hovorí veľmi často. Na niektorých školách majú deti k dispozícii mliečny automat alebo si môžu zakúpiť mliečnu desiatu. Ako sa s touto výzvou dokážu vysporiadať samotné deti? Využívajú mliečnu desiatu?

Čítajte viac... Komentáre: 0

23
Jún
2017

Zelené smoothie

Pridané: 23.6.2017 15:00:00

Zelené smoothie V poslednej dobe sa veľmi často hovorí o prínose zeleného smoothie. O čo vlastne ide? Pohár plný zelenej tekutiny síce nevyzerá vábivo a mnohých môže takéto niečo odrádzať, ale v skutočnosti je to poriadna vitamínová smršť a okrem toho ide aj o veľmi chutný nápoj, predovšetkým preto, že hoci je základ rovnaký, chuť si dokážeme regulovať prísadami podľa toho, čo nám chutí. Tento hustý nápoj plný ovocia a zeleniny je výborným zdrojom antioxidantov, enzýmov, proteínov a minerálnych látok. Okrem toho však obsahuje veľa cennej vlákniny.

Čítajte viac... Komentáre: 0

06
Máj
2016

Müsli a cereálie sú lepšie než...

Pridané: 6.5.2016 14:30:00

Müsli a cereálie sú lepšie než... Azda neexistuje spomedzi nás nikto, kto by nemal rád sladkosti, cukrovinky a múčniky. Všetci ale vieme, že by sme mali ich konzumáciu obmedzovať predovšetkým kvôli vysokej kalorickej hodnote. U detí obidve vety platia dvojnásobne. Deti sa však sladkého nevedia zdať. Rodičia chcú urobiť deťom radosť a v snahe nájsť niečo zdravšie, čo by ich zdraviu tak veľmi neublížilo, siahajú po müsli tyčinkách alebo sladkých cereáliách do mlieka. Je to však správne? A ak áno, je každá müsli tyčinka pre deti vhodná? A sú každodenné sladké raňajky z dlhodobého hľadiska pre dieťa prospešné?

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Apríl
2016

Sladké raňajky pre celiatikov

Pridané: 22.4.2016 15:45:00

Sladké raňajky pre celiatikov V súčasnosti sa veľa hovorí aj o kukuričných lupienkoch na raňajky. Sú vhodné, nie sú vhodné? Toto nie je predmetom nášho článku, pretože ich vhodnosť alebo nevhodnosť závisí od toho, s čím ich konzumujeme a predovšetkým koľko si ich dáme a aj od mnohých individuálnych záležitostí a jedálneho lístka počas celého dňa. Faktom však je, že kukuričné lupienky pobláznili celú generáciu. Už dlhé roky patria na náš stôl a obľubujú ich hlavne deti. Avšak čo tie, ktoré sú alergické na lepok. Môžu si dať takéto sladké raňajky?

Čítajte viac... Komentáre: 0

14
Apríl
2016

Žltá rozjasní jedálniček nielen na deň narcisov

Pridané: 14.4.2016 14:45:00

Žltá rozjasní jedálniček nielen na deň narcisov Deň narcisov je dňom boja proti rakovine. Už v minulých článkoch sme sa venovali antioxidantom, čo sú látky v potravinách, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Zozbierali sme aj recepty, v ktorých sú zakomponované antioxidanty a sú vhodné aj pre školské jedálne. Zajtrajšok sa však bude niesť v znamení žltej farby. Pripnutím žltého narcisu vyjadrujeme podporu všetkým, ktorí čelia zákernej rakovine. Dobrovoľným príspevkom zároveň vyjadrujeme aj spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Že vám ich osud nie je ľahostajný môžete prejaviť aj tým, že si oblečiete na seba niečo žlté. A čo tak niečo žlté zakomponovať aj do jedla?

Čítajte viac... Komentáre: 0

13
Apríl
2016

Jedálny lístok v materskej škole

Pridané: 13.4.2016 14:00:00

Jedálny lístok v materskej škole Predškolský vek je u dieťaťa azda najkrajším, ale aj veľmi komplikovaným obdobím. Dieťa prechádza mnohými zmenami. Prerezal sa mu trvalý chrup, zosilnela kostra i svalstvo. Detská motorika je stále dokonalejšia, reč dieťaťa je už na vyššej úrovni a stále sa vyvíja. Dôležitá je výchova dieťaťa, pretože sa formujú jeho kladné návyky, ale aj zlozvyky. Aj výživa sa postupne prispôsobuje strave dospelých, no má mnoho pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby výsledné jedlo bolo vhodné pre dieťa v predškolskom veku. Samozrejme, nemusíme s deťmi zaobchádzať ako s rukavičkami, no iný prístup ako k starším žiakom je samozrejme žiaduci.

Čítajte viac... Komentáre: 0

07
Apríl
2016

Kde sa deti stravujú zdravšie?

Pridané: 7.4.2016 15:15:00

Kde sa deti stravujú zdravšie? V článku o tom, ako deti prekračujú odporúčané množstvo soli a aké to môže mať následky na ich zdravie, sa objavila informácia, že deti predškolského veku žijúce na vidieku majú tendenciu viac dosáľať svoje jedlá ako deti žijúce v meste. To nás priviedlo k otázke, či sa deti v meste stravujú zdravšie ako na vidieku a či sú teda medzi týmito typmi stravovania nejaké štatisticky významné rozdiely. Medzi bývaním na dedine a v meste totiž už nie je taký rozdiel, ako kedysi. Stravovanie na vidieku sa tiež už nemusí tak razantne líšiť ako v minulosti, pretože v dnešnej dobe, ak niekto býva na dedine, ešte neznamená, že má doma obrovské role a statok. Každopádne, ak rodina pestuje vlastné ovocie a zeleninu, chová vlastné sliepky, prasiatko či králiky, stravovanie takejto rodiny je určite zdravšie v porovnaní s rodinou, ktorá si kupuje pesticídmi ošetrené ovocie a zeleninu a mäso z pochybných zdrojov.

Čítajte viac... Komentáre: 0

05
November
2015

Vývoj školského stravovania

Pridané: 5.11.2015 14:00:00

Už v minulom článku sme načrtli to, ako sa školské stravovanie vyvíjalo v našich slovenských podmienkach. Je to téma natoľko zaujímavá, že sme sa rozhodli bližšie sa tejto tematike ešte povenovať a napísať o nej ešte pár riadkov. Začiatky školského stravovania môžeme ohraničiť koncom druhej svetovej vojny. Pár rokov po jej ukončení, totiž začali vznikať prvé školské jedálne. Neboli to však jedálne ako ich poznáme dnes. Zo začiatku to boli totiž dobrovoľné zariadenia, ktoré vznikali z iniciatívy pracovníkov škôl alebo samotných rodičov. Na vzniku prvých jedální spolupracovali predovšetkým školy s obcami.

Čítajte viac... Komentáre: 0

30
Október
2015

70. výročie školského stravovania na Slovensku

Pridané: 30.10.2015 12:00:00

Pri príležitosti 70. výročia školského stravovania na Slovensku Materská škola na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene zorganizovala 27. októbra v priestoroch školskej jedálne ochutnávku nátierok a šalátov. Recepty na pripravované nátierky a šaláty nájdete v našom najbližšom vydaní Gastro novín. Teraz však spolu s nami nazrite do zákulisia tohto podujatia.

Čítajte viac... Komentáre: 0