EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Novinky

05
Jún
2017

Čo piť a čo nepiť? To je otázka.

Pridané: 5.6.2017 08:00:00

Čo piť a čo nepiť? To je otázka. Pitný režim môže byť naozaj pestrý, pretože tekutiny telu môžeme dodávať nápojmi od výmyslu sveta. Veď len spomeňme džúsy, minerálky, nealkoholické nápoje, toniky, čaje a ďalšie. Samozrejme, niektoré sú pre dodržiavanie pitného režimu vhodné, iné nie. Na niektorých si môžu pochutnať len dospelí, niektoré sú zas lepšie pre deti. Prečo je však dodržiavanie pitného režimu pre nás také dôležité? Je to jednoduché a dôvod je naozaj prostý. Až 70 % nášho tela totiž tvorí voda a má vplyv na každú funkciu ľudského organizmu. Je napríklad dôležitá pri regulácii teploty, pre distribúciu kyslíka do každej jednej bunky a dokonca ovplyvňuje aj odvádzanie odpadu a škodlivých látok z tela. Voda je teda zodpovedná za správne fungovanie nášho tela a preto jej musíme venovať veľmi veľa pozornosti.

Čítajte viac... Komentáre: 0

26
Január
2017

Je vegetariánstvo zdravé?

Pridané: 26.1.2017 14:01:14

Je vegetariánstvo zdravé? Mnohí z nás sa pýtajú, či je vegetariánstvo zdraviu prospešné. Pokiaľ nepotrebujeme znížiť príjem mäsa, napríklad pre tráviace ťažkosti alebo pre nejakú už rozvinutú chorobu, vegetariánstvo nemusí byť práve to najlepšie pre naše zdravie, pretože nášmu telu môžu chýbať látky, ktoré sú inak obsiahnuté výlučne v živočíšnej strave. Sú to napríklad bielkoviny. Tie sa síce nachádzajú aj v zelenine, no nedokážeme ich tak stráviť. A ak nášmu telu dlhodobo chýbajú nejaké látky, môže sa to prejaviť vážnymi zdravotnými problémami. Tieto ťažkosti sa však neobjavia hneď a často sa ako dôsledok nevyváženého stravovania objavujú až po pár rokoch. Čo z toho vyplýva? Ak jedálny lístok vegetariána nebude dôkladne zostavený a jeho strava dôkladne vyvážená, vegetariánstvo nebude pre človeka prospešné.

Čítajte viac... Komentáre: 0

11
Apríl
2016

Ako bojovať s jarnou únavou

Pridané: 11.4.2016 14:30:00

Ako bojovať s jarnou únavou Mohlo by sa zdať, že jarná únava je len záležitosťou dospelých ľudí, avšak dnešná uponáhľaná, príliš technická a málo neosobná doba nanešťastie spôsobuje, že jarnou únavou stále častejšie trpia aj deti. Keď pozorujeme, že dieťa má málo energie, je unavené a podráždené, prvou pomocou by nemali byť žiadne lieky a multivitamíny v tabletkách. Siahnime po osvedčených prírodných zdrojoch vitamínov ako sú ovocie a zelenina, ktoré by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou pestrej a vyváženej stravy. Jarná únava však veľmi rýchlo môže dostihnúť aj vás, vedúce školských jedální a kuchárky, ale aj vychovávateľky v škôlkach a pedagógov v školách. Keďže každý občas s takýmito pocitmi bojuje, rozhodli sme sa vám pomôcť zvládnuť túto situáciu čo najrýchlejšie. Po prečítaní týchto riadkov razom zatočíte s jarnou únavou.

Čítajte viac... Komentáre: 0

03
Marec
2016

Nie je voda ako voda

Pridané: 3.3.2016 15:30:00

O dôležitosti pitného režimu ste si mohli prečítať v minulom článku. Dnes vám prinášame informácie o tom, prečo niektoré nápoje môžete pre svojich stravníkov pripraviť a prečo sa niektorým vyhýbať. Najčastejšie by sme mali smäd hasiť čistou vodou. Ale ani tu to nie je také jednoduché, pretože vodu podľa množstva minerálnych látok delíme na tvrdú, mäkkú a destilovanú. Mäkká voda obsahuje len minimum minerálnych látok. Je takmer úplne zbavená vápnika a horčíka, ktorý je pri jej častej konzumácii nutné dostať do tela stravou. Úplne je minerálnych látok zbavená destilovaná voda. Najviac minerálnych látok má tvrdá voda, má to však vplyv na tvorbu vodného kameňa. Ak pijeme čistú vodu, musí to byť voda kvalitná. Pretože ak voda obsahuje chemikálie alebo rôzne nečistoty, automaticky týmito jedmi zaplavujeme aj svoje telo. Najčistejšou vodou je teda destilovaná voda. Je úplne bez chuti i vône. Preto si uveďme iné zdravé nápoje, ktoré sú zároveň aj chutné a pre zdravie našich detí aj prospešné.

Čítajte viac... Komentáre: 0

02
Marec
2016

Pitný režim

Pridané: 2.3.2016 14:00:00

Rezort školstva v roku 2016 okrem organizovania akcie s názvom „Receptúry v školských jedálňach očami detí“ svojou činnosťou podporuje aj ozdravenie pitného režimu na školách. Preto sa rozhodol v tom istom roku zverejniť výzvu zameranú na správny pitný režim na tému „Moje najkrajšie aqua video“ a „Moja najkrajšia aqua selfie". Správny pitný režim je veľmi dôležitý rovnako pre deti, ako pre dospelých. No deti sú obzvlášť zraniteľnou skupinou. Čím sú mladšie, tým sú zraniteľnejšie a nedostatok tekutín sa na ich tele a zdraví prejaví oveľa skôr ako pri dospelej osobe a dôsledky môžu byť samozrejme aj oveľa vážnejšie. Nedostatok tekutín sa prejaví napríklad na obličkách. Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. Ak má telo málo tekutín, obličky sa snažia udržať v tele čo najviac vody, aby sa nedehydrovalo. Avšak so zadržiavaním vody zároveň zadržiavajú aj toxické látky v tele. Okrem toho s nedostatočným pitným režimom úzko súvisí aj zahustenie krvi, ktoré vplýva na prekrvenie celého tela a na prívod dostatku kyslíka všetkým životne dôležitým orgánom v ľudskom tele.

Čítajte viac... Komentáre: 0

19
Október
2015

Medzinárodné školské obedy

Pridané: 19.10.2015 13:00:00

Medzinárodné školské obedy Po internete kolujú články o tom, ako vyzerajú obedy v školských jedálňach v zahraničí, samozrejme v porovnaní so Slovenskom. Avšak, nepokladáme tieto zdroje za až tak vierohodné, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Už na tak malom Slovensku sú odlišnosti medzi školskými jedálňami obrovské a navyše sa nedá paušalizovať, čo deti jedia na obed, pretože jedálny lístok je komplexnou záležitosťou a jednotlivé menu musíme brať vždy do úvahy v kontexte s ostatnými obedmi v týždni. Ďalším problémom je to, že v jednom z týchto článkov sa dozvedáme, že slovenské deti na obed dostávajú údenú rybu s pečivom. Po prvé, údené sa podáva len vo veľmi výnimočných prípadoch, pri menších stravníkoch vôbec. A chlieb nikdy nesmie nahradiť prílohy. Právoplatné miesto má azda len pri strukovinových prívarkoch. A ryba? Tú skôr nájdeme v jedálnom lístku pečenú alebo s bylinkami, určite nie údenú. Ako potom môžeme veriť ostatným prezentovaným menu v iných krajinách?

Čítajte viac... Komentáre: 0