EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Novinky

27
September
2017

Mlieko a školopovinné deti

Pridané: 27.9.2017 08:15:00

Mlieko a školopovinné deti O pití mlieka v školách sa hovorí veľmi často. Na niektorých školách majú deti k dispozícii mliečny automat alebo si môžu zakúpiť mliečnu desiatu. Ako sa s touto výzvou dokážu vysporiadať samotné deti? Využívajú mliečnu desiatu?

Čítajte viac... Komentáre: 0

05
Apríl
2017

Ako vyzerali šaláty včera a dnes

Pridané: 5.4.2017 08:00:00

Ako vyzerali šaláty včera a dnes Mohlo by sa zdať, že šaláty sa časom vôbec nemenia. Veď čo nové sa dá už vymyslieť na šaláte? Ale napadlo vás niekedy, ako vôbec vznikli šaláty? Koho napadlo zmiešať ingrediencie v jednej mise a prečo existuje tak veľa rôznorodých a zaujímavých šalátov? Práve preto sa dnes pozrieme na to najzaujímavejšie zo sveta šalátov.Sú to šaláty, ktoré sme doteraz vôbec nepoznali. Predstavíme vám šaláty z Ruska, ktoré sa našinec najprv bojí ochutnať a potom ich hľadá v každej reštaurácii. Povieme si ako vznikli svetoznáme šaláty, ktoré dnes dostaneme aj v šalátovom bufete na kúpalisku. Tak isto si v skratke ukážeme pár receptov, ktoré si hravo môžeme pripraviť aj doma. Tu je len malá ochutnávka toho, čo na stránke v najbližších dňoch ešte nájdete.

Čítajte viac... Komentáre: 0

21
November
2016

Hamburger trošku inak

Pridané: 21.11.2016 09:15:00

Hamburger trošku inak Keď sa povie mleté mäso, automaticky si každý predstaví naše slovenské fašírky. No našim ratolestiam sa možno ako prvé jedlo pripravené z mletého mäsa vybaví hamburger. Je to totiž fenomén dnešnej doby, rovnako ako celé rýchle občerstvenie a nie je to len výsada Američanov, ale vo veľkom sa konzumujú aj u nás, napríklad v obchodných centrách po celodennom nákupe. Čo je však zaujímavé, hamburger vôbec nevznikol v Amerike. Pochádza z Európy a v Amerike ho len trošku vylepšili a dali mu dnešnú podobu.

Čítajte viac... Komentáre: 0

12
Júl
2016

Deti a kúpalisko. Čo im dať jesť?

Pridané: 12.7.2016 07:45:00

Deti a kúpalisko. Čo im dať jesť? Prvá chyba, ktorú robíme, keď ideme s rodinou k vode, je naša lenivosť. To, že si chceme oddýchnuť, to je v poriadku. Ale aspoň pri príprave proviantu by sme v sebe mali nájsť aspoň tú poslednú štipku energie, špeciálne ak ideme na kúpalisko s deťmi. Už deň dopredu si premyslime, čo budeme na deke konzumovať, pretože spoľahnúť sa na to, že pre deti nájdeme v ponuke bufetov niečo zdravé, je veľmi odvážne. Návštevníci preferujú hamburgery, hranolčeky, palacinky, gofry, hotdogy, guláše, pečenú krkovičku, grilované mäso a vyprážaný syr. A tomuto je prispôsobená aj ponuka bufetov na kúpalisku. A dať si v takýchto podmienkach tepelne neupravený zeleninový šalát môže byť tiež riskantné.

Čítajte viac... Komentáre: 0

13
Apríl
2016

Bufety

Pridané: 13.4.2016 15:00:00

Bufety Bufety zriadené v rámci zariadení pre deti a mládež musia spĺňať mnohé prísne kritériá, normy a predpisy. Dôležitá je dokumentácia, v ktorej veľmi často dochádza k pochybeniam. Zamestnancom napríklad chýba doklad o odbornej spôsobilosti alebo doklad o zdravotnej spôsobilosti či oboje. Okrem toho sa samozrejme veľký dôraz kladie na dodržiavanie všetkých hygienických požiadaviek. Aj zariadenia na dodržiavanie osobnej hygieny musia spĺňať všetky prísne predpisy. K dispozícii musí byť tečúca pitná i studená voda, zariadenie na hygienické umývanie a usušenie rúk, hygienické sociálne zariadenie a zariadenie vhodné na prezliekanie. Dodržiavanie osobnej hygieny zamestnancov je obzvlášť dôležité aj pri zamestnancoch bufetov. Tak isto sortimentu sa týkajú prísne pravidlá. Nutnosťou sú dodacie listy pre každú jednu potravinu. Niektoré potraviny nemajú však v školských bufetoch miesto, sú to napríklad energetické nápoje. Tak isto je potrebné dbať, aby bol tovar správne skladovaný, aby boli pravidelne kontrolované teploty v skladovacích priestoroch. Tiež je potrebné si dávať pozor na používanie potravín po dobe spotreby, čo je neprípustné. Aj odpad zo školského bufetu musí byť likvidovaný výlučne spôsobom na to určeným.

Čítajte viac... Komentáre: 0

07
Apríl
2016

Kde sa deti stravujú zdravšie?

Pridané: 7.4.2016 15:15:00

Kde sa deti stravujú zdravšie? V článku o tom, ako deti prekračujú odporúčané množstvo soli a aké to môže mať následky na ich zdravie, sa objavila informácia, že deti predškolského veku žijúce na vidieku majú tendenciu viac dosáľať svoje jedlá ako deti žijúce v meste. To nás priviedlo k otázke, či sa deti v meste stravujú zdravšie ako na vidieku a či sú teda medzi týmito typmi stravovania nejaké štatisticky významné rozdiely. Medzi bývaním na dedine a v meste totiž už nie je taký rozdiel, ako kedysi. Stravovanie na vidieku sa tiež už nemusí tak razantne líšiť ako v minulosti, pretože v dnešnej dobe, ak niekto býva na dedine, ešte neznamená, že má doma obrovské role a statok. Každopádne, ak rodina pestuje vlastné ovocie a zeleninu, chová vlastné sliepky, prasiatko či králiky, stravovanie takejto rodiny je určite zdravšie v porovnaní s rodinou, ktorá si kupuje pesticídmi ošetrené ovocie a zeleninu a mäso z pochybných zdrojov.

Čítajte viac... Komentáre: 0

08
Marec
2016

Alternatíva nezdravých bufetov

Pridané: 8.3.2016 14:45:00

Alternatíva nezdravých bufetov V strave detí by určite nemala chýbať zelenina a ovocie a tieto potraviny by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou zdravého jedálneho lístka každého škôlkára i školáka. Ovocie a zelenina sú prirodzenými zdrojmi vitamínov a minerálnych látok. Obsahujú veľa vlákniny a pozitívne vplývajú na fungovanie ľudského organizmu. Zeleninu je potrebné konzumovať predovšetkým v surovom stave. Výborným spôsobom ako naservírovať čerstvú zeleninu stravníkom je forma šalátov. Avšak pri podávaní šalátov predovšetkým u malých detí sa stretávame s odmietaním tohto jedla. Zeleniny sa často ani nedotknú a vzniká tak veľmi veľký odpad. Tento problém sčasti vyriešili šalátové pulty.

Čítajte viac... Komentáre: 0

07
Marec
2016

Novodobý strašiak: Školské bufety

Pridané: 7.3.2016 15:00:00

Novodobý strašiak: Školské bufety Strava, či chceme alebo nie, vplýva na celkové zdravie nášho organizmu a niekoľkokrát sme dokonca aj prízvukovali, že vplýva aj na naše psychické zdravie. U detí to platí viacnásobne. Nezdravá strava môže dokonca podnietiť vznik a rozvoj detskej obezity, pričom detská obezita v súčasnosti predstavuje akútnu zdravotnú krízu a konkrétnych prípadov detskej obezity je stále viac a viac. Okrem toho, nárast detskej obezity zvyšuje aj výdavky na zdravotnú starostlivosť, pretože nesie so sebou mnohé zdravotné komplikácie.

Čítajte viac... Komentáre: 0

03
Marec
2016

Nie je voda ako voda

Pridané: 3.3.2016 15:30:00

O dôležitosti pitného režimu ste si mohli prečítať v minulom článku. Dnes vám prinášame informácie o tom, prečo niektoré nápoje môžete pre svojich stravníkov pripraviť a prečo sa niektorým vyhýbať. Najčastejšie by sme mali smäd hasiť čistou vodou. Ale ani tu to nie je také jednoduché, pretože vodu podľa množstva minerálnych látok delíme na tvrdú, mäkkú a destilovanú. Mäkká voda obsahuje len minimum minerálnych látok. Je takmer úplne zbavená vápnika a horčíka, ktorý je pri jej častej konzumácii nutné dostať do tela stravou. Úplne je minerálnych látok zbavená destilovaná voda. Najviac minerálnych látok má tvrdá voda, má to však vplyv na tvorbu vodného kameňa. Ak pijeme čistú vodu, musí to byť voda kvalitná. Pretože ak voda obsahuje chemikálie alebo rôzne nečistoty, automaticky týmito jedmi zaplavujeme aj svoje telo. Najčistejšou vodou je teda destilovaná voda. Je úplne bez chuti i vône. Preto si uveďme iné zdravé nápoje, ktoré sú zároveň aj chutné a pre zdravie našich detí aj prospešné.

Čítajte viac... Komentáre: 0

02
Marec
2016

Pitný režim

Pridané: 2.3.2016 14:00:00

Rezort školstva v roku 2016 okrem organizovania akcie s názvom „Receptúry v školských jedálňach očami detí“ svojou činnosťou podporuje aj ozdravenie pitného režimu na školách. Preto sa rozhodol v tom istom roku zverejniť výzvu zameranú na správny pitný režim na tému „Moje najkrajšie aqua video“ a „Moja najkrajšia aqua selfie". Správny pitný režim je veľmi dôležitý rovnako pre deti, ako pre dospelých. No deti sú obzvlášť zraniteľnou skupinou. Čím sú mladšie, tým sú zraniteľnejšie a nedostatok tekutín sa na ich tele a zdraví prejaví oveľa skôr ako pri dospelej osobe a dôsledky môžu byť samozrejme aj oveľa vážnejšie. Nedostatok tekutín sa prejaví napríklad na obličkách. Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. Ak má telo málo tekutín, obličky sa snažia udržať v tele čo najviac vody, aby sa nedehydrovalo. Avšak so zadržiavaním vody zároveň zadržiavajú aj toxické látky v tele. Okrem toho s nedostatočným pitným režimom úzko súvisí aj zahustenie krvi, ktoré vplýva na prekrvenie celého tela a na prívod dostatku kyslíka všetkým životne dôležitým orgánom v ľudskom tele.

Čítajte viac... Komentáre: 0