EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Tradícia mlieka v škole

Pridané: 27.9.2017 07:45:00

27 September 2017

Mlieko v škole je veľmi propagovanou potravinou a dokonca sa vážne berie aj Svetový deň mlieka v školách. Pre porovnanie. Vedeli ste o tom, že aj čokoláda alebo pôvodné odrody jabĺk či obilniny majú svoje svetové dni? Týmto potravinám sa až taká pozornosť nevenuje. Prečo je práve mlieko výnimkou a kedy vlastne jeho tradícia pitia v škole začala?

Tradícia mlieka v škole

Program mlieka v škole bol zavedený v mnohých krajinách už po druhej svetovej vojne. Cieľom bolo podporiť celkovú výživu obyvateľstva, ale rovnako aj podporiť priemysel súvisiaci s výrobou mlieka a mliečnych výrobkov. Úplne prvou krajinou bolo Francúzsko v roku 1954 a ostatné, predovšetkým európske krajiny len nasledovali jeho príklad.

Mlieko v školách v minulosti

Už v roku 1976 sa na európskej úrovni zaviedla distribúcia mlieka v školách z výživových, pedagogických a ekonomických dôvodov. Vlastný európsky program distribúcie mlieka s názvom Mlieko v školách sa zaviedol v roku 1994. Avšak už v roku 2007 sa dočkal reformy. O rok na to bola spustená masívna informačná kampaň.

Školský mliečny program sa však nezameriava len na samotné pitie mlieka v školských zariadeniach, ale celkovo sa snaží zvýšiť spotrebu mliečnych výrobkov, predovšetkým jogurtov, syrov a iných. Mlieko a mliečne výrobky totiž dodávajú žiakovi potrebnú energiu, ale predovšetkým vápnik, vitamíny, minerálne a výživové látky.

Deti a mlieko

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti