EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Svetový deň vody

Pridané: 22.3.2016 07:15:00

22 Marec 2016

Za Svetový deň vody je označovaný 22. marec. Každý rok je tento svetový deň venovaný inej téme. Tento rok je to „Voda a pracovné príležitosti“. Téma má podľa Organizácie Spojených národov zdôrazniť to, akú má voda a práca schopnosť meniť životy ľudí. Podľa údajov, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, v súčasnosti takmer polovica pracujúcich na svete pracuje v sektore, ktorý nejako súvisí s vodou. Na životy zamestnancov má silný dopad aj sanitácia, ktorá tiež súvisí s vodou. Podľa zverejnených údajov, každý rok sú evidované 2 milióny úmrtí v súvislosti s prácou, pričom 17 % týchto úmrtí súvisí priamo s vodou. Môže ísť napríklad o nedostatočnú kvalitu pitnej vody, o nedostatočnú hygienu a pod. Každý rok Svetový deň vody vyzdvihuje dôležitosť tejto tekutiny, pričom tak robí vždy na pozadí inej témy.

Svetový deň vody

Voda je nevyhnutná pre naše telo, avšak jej dôležitosť si takmer vôbec neuvedomujeme a až v prípade, že z nejakého dôvodu, zostaneme čo len jeden deň bez vody, pochopíme, aké nenahraditeľné miesto zastáva v našich potrebách. Svetový deň vody je vhodnou príležitosťou, ako si pripomenúť jej miesto v našich životoch. Voda má zásadný vplyv pre ľudské zdravie a človek bez nej vydrží maximálne pár dní. Nie je však nevyhnutná len pre pitný režim. Umývanie rúk je jedným z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť nebezpečných baktérií a tým pádom predchádzať aj mnohým prenosným ochoreniam. Vodu potrebujeme každý deň, či už na pitie, umývanie, varenie, na osobnú hygienu. Tento deň je zároveň vhodnou príležitosťou na organizovanie rôznych aktivít vo vašej škole, ktoré majú smerovať k podpore informovanosti verejnosti o význame vody. Pár informácií sme sa pre vás rozhodli skompletizovať aj my. Dúfame, že ich využijete pri príprave na podujatia, ktoré sa budú pri príležitosti tohto svetového dňa organizovať vo vašej škole.

Pri pohľade na našu zem z vesmíru by sme si mohli pomyslieť, že vody nikdy nebude nedostatok. Avšak asi 97 % svetovej vody nie je vhodné na pitie, pretože je slaná. Pitnej vody teda nemáme až tak veľa, ako by sme si mysleli a mali by sme si ju teda viac vážiť a neznečisťovať. Avšak pri otočení vodovodného kohútika si ani neuvedomuje, aký zložitý proces je za tým, aby sme si mohli napustiť pohár pitnej vody. Odkiaľ táto voda pochádza? Z povrchovej a zo spodnej vody, ktorá zas pochádza z dažďa.

Vodu väčšinou považujeme za samozrejmosť a neceníme si ju tak, ako by sme mali. Azda počas horúcich letných dní si uvedomujeme jej dôležitosť. Vodou však vôbec nešetríme. Vo vyspelých krajinách sveta človek použije denne asi 180 l vody, pričom ju používame na vnútorné kúrenie, varenie, hygienu a sanitáciu. V niektorých častiach Afriky však ľuďom musí stačiť 10 l vody denne, a to často nemajú pitnú vodu vôbec k dispozícii. Ešte stále si ju dostatočne neceníme? Voda je skrytá vo všetkom. Celkom prirodzene ju očakávame v jedle. Ale takmer žiadny priemyselný výrobok by bez vody nevznikol.

Povrchová voda sa najprv čistí a dezinfikuje. Zbavuje sa všetkých závadných látok, aby bola vhodná na pitie. Pitnej vody teda nie je až také veľké množstvo, ako sme možno očakávali a okrem toho ju dosť často aj znečisťujeme. Hlavnou príčinou znečisťovania je intenzívne hnojenie minerálnymi hnojivami. Dusičnany sú pre ľudské telo veľmi nebezpečné a predovšetkým pre malé deti.

Slovensko je krajinou veľmi bohatou na minerálne vody. Na Slovensku poznáme takmer 1500 minerálnych prameňov. Niektoré majú liečivé účinky a využívajú sa v kúpeľnej liečbe. Iné plníme do fliaš. Minerálnym vodám sa oddávna pripisuje liečivá sila. O tom, aké minerálne vody sú vhodné na zaradenie do pitného režimu detí a aké nápoje by ste im mali k jedlu podávať sme vás informovali v jednom z minulých článkov.

voda
Pri príležitosti Svetového dňa vody v tomto roku Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil zaujímavé čísla, týkajúce sa vody a práce. Mnoho pracovných miest je závislých na vode. Najväčšie percento je samozrejme v poľnohospodárskom priemysle, pretože až 40 % celosvetovo ekonomicky aktívnej populácie pracuje v poľnohospodárskej produkcii, kam patrí pestovanie rastlín, chov zvierat, rybolov a poľovníctvo. Vodné zdroje sú však pod obrovským tlakom. Je to síce šokujúce, ale až 663 miliónov ľudí nemá prístup k zabezpečeným zdrojom pitnej vody.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti