EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Pitie čaju

Pridané: 24.5.2016 13:00:00

24 Máj 2016

Obľúbeným nápojom našich detí v školských jedálňach je čaj. Pre deti sú vhodné ovocné čaje, bylinkové čaje i rôzne čajové zmesi. Nie je však jednoduché vybrať ten správny čaj. Ak dávame deťom ovocný čaj, nemal by obsahovať pridané arómy, farbivá a zbytočné sladidlá. Ovocné čaje nie je potrebné prisladiť, pretože sa vyrábajú zo sušeného ovocia a častí sušených rastlín, majú teda prirodzene sladšiu chuť. Bylinkové čaje sú pre deti vhodné, ale nezabúdajte na to, že ak je potrebné, aby bylinkové čaje dospelí neustále striedali, ešte viac to platí pre deti. Pre deti sú najvhodnejšie bylinkové čaje s harmančekom, lipovým kvetom, mätou, medovkou, feniklom a anízom. Obzvlášť vhodný je aj červený čaj roibos, no aj menej známy honeybush. Tento čaj, ako to prezrádza už jeho názov, chutí po mede. Ponúknuť deťom môžeme aj čierny, zelený a biely čaj. Nemali by však tvoriť základ pitného režimu. Mali by slúžiť hlavne na jeho spestrenie.

Pitie čaju

O uhasení smädu sme veľa písali aj v Gastro novinách. Samozrejme, najvhodnejšie je, aby bol smäd zahasený čistou vodou. Pre najmenšie deti sú vhodné aj dojčenské vody. Čaje sú však obľúbené u detí rôznych vekových kategórií. Už pre tie najmenšie bábätká môžete pripraviť vhodné bylinkové čaje, ktoré pomáhajú boľavému brušku.

Detské čaje môžu byť instantné, sypané alebo v sáčku. Najľahšie na prípravu sú instantné čaje a sú aj veľmi obľúbené. Majú príjemnú chuť a na trhu je už množstvo príchutí, či už sú to čaje ovocné alebo bylinkové. Treba však dávať veľký pozor na to, či nami zvolený čaj neobsahuje skrytý cukor. Najlepšie je vybrať nesladený čaj. V prípade, že nami zvolený čaj obsahuje nejaké sladidlá, stačí ho dieťaťu podávať viac zriedený.

Instantný čaj

Ďalej sú to sypané alebo vrecúškové čaje. Sú tiež jednoduché na prípravu a existuje široké spektrum druhov. Čaj treba vždy vyberať podľa toho, koľko má dieťa rokov, pretože vek dieťaťa je rozhodujúcim faktorom. Tak isto je lepšie podávať čaje bez cukru a je potrebné presne dodržiavať návod na prípravu, teda hlavne množstvo vody, ktorá je potrebná na zaliatie a čas lúhovania čaju. Tak isto nie je vhodné prekračovať odporúčané množstvá vypitého čaju.

Sáčok čaju

Stojí pred nami ďalšia dilema. Dať dieťaťu bylinkový alebo ovocný čaj? Osviežujúce sú predovšetkým ovocné čaje a majú aj príjemnú vôňu a chuť. Deti si ich ľahko obľúbia, avšak bylinkové čaje nemajú až tak radi. To ale nie je problém, pretože s bylinkovými čajmi treba narábať naozaj opatrne. Nie každý bylinkový čaj je vhodný na to, aby ho pili deti. Môže síce obsahovať bylinky, ktoré liečia, ale nie všetky sú vhodné pre deti, prípadne môžu vyvolávať aj mnohé alergické reakcie. Ak teda dieťaťu podávame bylinkový čaj, tak jedine vyslovene detský čaj a aj v tomto prípade je potrebné bylinkové čaje neustále striedať.

Samostatnou kapitolou sú tzv. bio čaje. Je to nový trend. Dostať ich v predajniach zdravej výživy, ale tak isto v lekárňach alebo na internete. Tu však treba dať pozor na dodaný tovar. Treba preveriť či je naozaj takej kvality ako sme si objednali. Bio čaje sú vhodné aj pre najmenších, ak sme pri ich príprave opatrní a dodržujeme návod na prípravu. Je však potrebné si prečítať zloženie daného výrobku a zistiť si, či je daný čaj naozaj pre dieťa vhodný.

Bio čaj

Detské čaje sú obľúbenými nápojmi, no čaju holdujeme aj my dospeláci. A niet sa vlastne čomu čudovať, lebo pitie čaju so sebou prináša mnoho výhod. Čaj totiž v zime zahreje a v lete osvieži. Aj na zdravie môže mať pozitívny vplyv jeho pravidelné pitie. A keď nič iné, aspoň spestrí váš pitný režim a zabezpečí vám prísun dostatočného množstva tekutín. Nezabudnite, že čaj môže mať pre dospelých konzumentov pozitívny vplyv, no pre deti môže byť aj nebezpečný, pretože majú iné nároky a ich telo funguje odlišne. Každopádne, zelený čaj napríklad zvyšuje imunitu. Obsahuje totiž látky, ktoré pozitívne vplývajú na obranyschopnosť nášho organizmu. Okrem toho, väčšina druhov čaju obsahuje mnoho antioxidantov a tak jeho pravidelné pitie znižuje riziko vzniku srdcovocievnych ochorení a tiež vzniku rakoviny. Pre ľudí vo vyššom veku je pitie zeleného čaju veľmi prospešné a pitie čierneho čaju dokáže znížiť krvný tlak. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti