EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Intolerancia laktózy a alergia na mlieko

Pridané: 16.3.2016 14:45:00

16 Marec 2016

V minulých článkoch sme sa tematicky venovali celiakii a intolerancii lepku. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate niečo o jednej z častých intolerancií. Je ňou intolerancia laktózy a alergia na mlieko. Mlieko by však malo patriť do nášho jedálnička, ak teda nie sme znevýhodnení určitým druhom intolerancie. Mlieko a mliečne výrobky sú totiž zdrojom vápnika. Niektoré mliečne výrobky obsahujú aj probiotiká. Tie pozitívne pôsobia na naše zdravie. Mlieko je považované za jednu z najkomplexnejších potravín vôbec. Okrem základných živín a príslušnej energie poskytuje ľudskému organizmu mnoho zdraviu prospešných látok.

Intolerancia laktózy a alergia na mlieko

Mlieko obsahuje napríklad esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nevie samé vytvoriť. Ďalšími dôležitými zložkami mlieka sú mliečny cukor a mliečny tuk. Pre deti je významný predovšetkým mliečny cukor. Je totiž nenahraditeľný pre vývoj a správnu činnosť mozgu. Mlieko je aj zásobárňou vitamínov A, D a E. Je plné minerálov. Je zdrojom vápnika, ktorý je dôležitý na tvorbe kostnej hmoty a je nevyhnutý aj pre udržanie jej pevnosti. Jeho pravidelná konzumácia napríklad chráni pred osteoporózou. Mlieko je aj zdrojom draslíka a fosforu. Draslík pomáha udržiavať vyvážený krvný tlak, reguluje rovnováhu telesných tekutín a napomáha správnej funkcii svalov. Fosfor spolu s vápnikom pomáha udržiavať pevné kosti.

Intolerancia laktózy

Laktózová intolerancia sa prejavuje vtedy, ak má človek v tenkom čreve nedostatok laktázy. Je to enzým, ktorý štiepi mliečny cukor. V dospelosti tvorba tohto enzýmu klesá, preto sa môžu objaviť problémy so spracovaním mliečnej laktózy. Prejaviť sa to môže rôznymi problémami, ako sú nadúvanie, plynatosť, bolesti brucha či silné kŕče. V obzvlášť vážnych prípadoch môže dôjsť aj k hnačke a zvracaniu, čo spôsobuje dehydratáciu organizmu. Následkom dlhodobej dehydratácie môže byť až poškodenie obličiek. Niektorí jednotlivci môžu reagovať napríklad aj sťaženým dýchaním.

Príčin intolerancie môže byť viac. Dieťaťu napríklad môže úplne chýbať enzým laktázy v tenkom čreve. Sú však aj prípady, keď má dieťa tohto enzýmu dostatok, ale nefunguje. Laktózová intolerancia môže vzniknúť aj ako komplikácia pri akútnej hnačke alebo v súvislosti s užívaním antibiotík. Po úprave zdravotného stavu do pár týždňov laktózová intolerancia samovoľne odznieva.

Laktózová intolerancia

Alergia na mlieko 

Druhým prípadom je alergia na mlieko. Pri alergii na mlieko imunitný systém prudko reaguje na bielkoviny, ktoré obsahuje kravské mlieko. Telo sa teda správa tak, ako keby bolo mlieko škodlivé a vytvára si preto proti nemu protilátky.

Ak dieťa trpí alergiou na kravské mlieko, nepomôže ani prevarenie mlieka, pretože telo sa proti tejto potravine aktívne bráni. Alergia na mlieko sa môže prejavovať podobne ako intolerancia laktózy. Môže ju však sprevádzať aj bolesť hrdla alebo vystúpenie teploty. V niektorých prípadoch môže byť alergická rekcia taká silná, že dôjde až k anafylaktickému šoku a môže byť ohrozený aj život dieťaťa, pretože hrozí zástava srdca.

 Alergia na mlieko

Proti alergii na mlieko je možné bojovať len jedným jediným spôsobom. Lieky na alergiu na mlieko totiž neexistujú, preto je najvhodnejšie sa mlieku vyhýbať. Ak však deťom konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov nijako zvlášť nevadí, je vhodné uprednostňovať čerstvé, fermentované a plnotučné mliečne výrobky. Z ďalších potravín sa odporúča konzumovať napríklad maslo a smotanu.

Pri intolerancii laktózy je možné skúsiť aj iné druhy mlieka. Existujú totiž rôzne alternatívy. Tieto alternatívy mlieka našťastie majú podobné hodnoty ako kravské mlieko či dokonca ešte lepšie. Nabudúce vám prezradíme čo piť pri intolerancii na laktózu. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti