EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Hlásenie o odpade

Pridané: 1.4.2016 13:15:00

01 Apríl 2016

Keďže túto stránku tvoríme predovšetkým pre vedúce školských jedální a pre zamestnancov zariadení školského stravovania a snažíme sa, aby tu mohli nájsť všetko, čo ich zaujíma, neustále prezeráme viaceré diskusné fóra, aby sme tak mohli adekvátne reagovať na to, čo ich zaujíma. Do 31. januára mali školské jedálne podať Hlásenie o odpade a teraz prišiel ten čas, keď mnohé vedúce školských jedální prehodnocujú, či na niečo nezabudli alebo či toto hlásenie podali správne. Preto vám ponúkame odpovede na otázky, ako podať Hlásenie o odpade a či je ho potrebné dávať aj vtedy, ak je odpadu za rok menej ako jedna tona. V článku sa však dozviete aj mnohé iné zaujímavé a užitočné informácie.

Hlásenie o odpade

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak hovoríme o biologicky rozložiteľnom kuchynskom a reštauračnom odpade, Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa podáva bez ohľadu na jeho množstvo. Týka sa to aj všetkých odpadov, ktoré sú uvedené v prílohe č. 9 vo Vyhláške č. 310/2013. Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaním s ním sa podáva na tlačive, ktoré je prílohou č. 8 v tejto vyhláške. Toto hlásenie sa odovzdáva jedenkrát ročne, ak subjekt nakladá s viac ako 50 kg nebezpečného odpadu alebo s viac ako jednou tonou ostatných odpadov. Pri biologicky rozložiteľnom kuchynskom a reštauračnom odpade nejde o množstvo.

Táto vyhláška určuje, že za biologicky rozložiteľný a kuchynský reštauračný odpad je povinná starať sa fyzická osoba, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania. Zodpovednosť za nakladanie s takýmto odpadom je preto určená prevádzkovateľovi kuchyne, ktorý má povinnosť hradiť náklady spojené so zberom kuchynského a reštauračného odpadu. Tak isto zodpovedá za jeho skladovanie, prepravu a likvidáciu.

Kuchynský odpad

Likvidácia odpadu kuchynských a reštauračných zariadení  je v súčasnosti často diskutovanou témou. Za biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad jednoducho povedané považujeme nespracované zvyšky surovín a zostatky potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Takýto odpad prirodzene vzniká pri prevádzkovaní akéhokoľvek zariadenia spoločného stravovania vrátane školských kuchýň.

Biologický kuchynský odpad môžu zo školských jedální vyvážať len firmy, ktoré sú oprávnené nakladať s týmto odpadom. Firmy, ktoré vykonávajú zber kuchynského a reštauračného odpadu nemusia mať podľa novej vyhlášky zmluvu uzavretú s obcou, ale musia spĺňať všetky podmienky, ktoré určujú veterinárne a hygienické predpisy. Školská jedáleň si potom podmienky dohodne priamo s firmou, ktorá tento odpad vyváža. V malých zariadeniach je to 1x týždenne, u väčších aj každý deň alebo 2x týždenne. Pokiaľ je odpad vyvážaný len raz za týždeň, odpad musí byť uložený v uzatvárateľných nádobách s presným označením a uskladnený v osobitnej miestnosti alebo na inom vyhradenom mieste, najlepšie v chladiacom zariadení. Napríklad sa mimo prevádzky vyhradí miestnosť, do ktorej stačí umiestniť staršiu chladničku. V zime nemusí byť ani zapnutá, ak je v miestnosti dostatočne chladno.

Niektoré vedúce sa však stretli s prístupom firmy, ktorý hovorí veľa o jej neodbornosti. Skúsenosti pochádzajú z Čiech. Firma, ktorá sa špecializuje na vývoz kuchynského odpadu a pôsobí aj na Slovensku, dodá do školských jedální špeciálne hermeticky uzatvárateľné nádoby s rôznym objemom. To je všetko v poriadku, ale ak vám zamestnanci firmy podajú informáciu, že nezáleží na tom, kde budú tieto nádoby uskladnené, pretože neprepúšťajú žiadny zápach, nie je tomu tak. Tieto nádoby musia byť vždy uskladňované mimo objekt školskej jedálne a mal by to byť na to určený sklad s prípojkou na studenú a teplú vodu. Nádoby je potrebné označiť ako Vedľajší živočíšny produkt, Kuchynský odpad, Materiál kategórie 3 alebo ako Neurčené na ľudskú spotrebu.

Bioodpad

Prevádzkovateľ má povinnosť zabezpečiť tieto nádoby, aby sa s nimi neoprávnene nemanipulovalo. Nesmú sa do nich dostať hlodavce a iné živočíchy. Ak sa kontajnery používajú opakovane, po každom použití sa musia vydezinfikovať.

Ak chce prevádzkovateľ spracovávať biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, musí disponovať hygienizačnou jednotkou, teda kompostárňou alebo bioplynovou stanicou. Potrebuje mať schválenie na spracovanie vedľajších živočíšnych produktov, taktiež pridelené úradné číslo a musí byť zapísaný v zozname Štátnej a potravinovej správy. Ide však výlučne o zariadenia na profesionálnej báze, nie o domáce kompostoviská fyzických osôb.

Domáca kompostáreň

Diskusia

(1 komentár)
Odporúčanie Vedúca jedálne Prešov 19.12.2016 21:46:25
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti