EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ako slávili Deň mlieka v Očovej

Pridané: 30.5.2016 13:45:00

30 Máj 2016

Len nedávno sme si pripomínali Medzinárodný deň mlieka. Na rôznych školách sa tento deň slávil inak, no najčastejšou aktivitou bola ochutnávka mlieka, mliečnych výrobkov a rôznych nátierok zo syra či bryndze. Takto sa rozhodli mliečne výrobky sprezentovať aj v Základnej škole s materskou školou Mateja Bela Funtíka v Očovej. Vedúcej školskej jedálne Danke Cencerovej touto cestou ďakujeme za fotografie.

Ako slávili Deň mlieka v Očovej

Pri ochutnávke stavili na chutné nátierky. Deťom pripravili napríklad bryndzovú nátierku s pažítkou a syrovú nátierku. Obe sú na prípravu veľmi jednoduché.

Bryndzovú nátierku si pripravíme nasledovne. Maslo vymiešame s mliekom, pridáme bryndzu a na jemno pokrájanú očistenú cibuľu. Ochutíme podľa potreby soľou a pažítkou. Dobre premiešame. Natrieme na pečivo a ešte ozdobíme nasekanou pažítkou. Pridať, hlavne pri takýchto špeciálnych príležitostiach, môžeme aj olivu a plátok klobásky.

Liptovská nátierka

Ďalej pre žiakov pripravili syrovú nátierku. Najjednoduchší spôsob, ako pripraviť syrovú nátierku, je do peny vymiešať maslo, smotanový syr a trošku mlieka. Ochutíme soľou. Chlebíky môžeme ozdobiť plátkom paradajky a reďkovky.

Syrová nátierka

Okrem toho si deti mohli pochutnať na kakaových guľôčkach s mliekom alebo na banánovom nápoji. Banány si olúpeme  a rozmixujeme vo vlažnom mlieku. Rozriedime v potrebnom množstve mlieka. Ďalej ochutíme cukrom a vanilkou podľa potreby.

Deťom všetky nápoje i nátierky veľmi chutili. Okrem toho si nejeden z nich zarecitoval túto básničku.

Mliečko, mliečko, to je veda, bez neho sa vyrásť nedá.

Bez neho vraj budem malý, nebudem mať žiadne svaly.

Nebudem mať zuby zdravé, ani pevné kosti práve.

Slabé zdravie, žiadne sily, to veru nie moji milí.

Teraz to už dobre viem, hneď si mlieko nalejem.

Ochutnávka mlieka

Táto akcia by samozrejme nebola možná bez obetavého kolektívu školskej jedálne pod vedením Danky Cencerovej. Vďaka však patrí aj všetkým sponzorom, medzi ktorými nemôže chýbať ani firma EDEN.

Sponzori

Diskusia

(1 komentár)
Svetový deň mlieka si každoročne pri... vedúca ŠJ Očová 31.5.2016 14:45:00
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti