Zdravá krv
Pridané: 17.6.2016 09:30:00
17 Jún 2016
Potraviny, ktoré prijímame sú veľmi dôležité pre zdravie našej krvi. Zdravé stravovanie totiž zásadne vplýva na celý náš organizmus. Ak ľudia konzumujú väčšie množstvo mastných jedál, tak sa to odzrkadlí aj na ich pečeni a metabolizme. Krv je kvalitnejšia u ľudí, ktorí sa pestro stravujú a snažia sa vylúčiť zo svojho jedálnička nezdravé potraviny, rôzne umelé sladidlá a podobne. Vo všeobecnosti je pre našu krv dôležitá zdravá strava plná ovocia a zeleniny, chudé mäso a vyhýbanie sa extrémnemu množstvu mastných jedál.
Niekedy sa však môže stať, že naša krv nie je taká, aká by mala byť. Môže v nej napríklad chýbať železo. Pri nedostatku železa sa odporúča jesť viac živočíšnych bielkovín a nemusí to byť len červené mäso. Môže to byť aj kuracie alebo morčacie, prípadne ryby. Aj v rôznych druhoch zeleniny je veľké množstvo železa, hoci nie toľko čo v mäse. Spomenúť môžeme napríklad brokolicu a špenát či čučoriedky a červenú repu.
Závažnejším ochorením krvi je rakovina. V tomto prípade treba čo najmenej konzumovať potraviny, v ktorých sú rôzne chemikálie alebo prídavné látky či konzervanty. Ďalej treba konzumovať zvýšené množstvo zeleniny a ovocia, pretože telo akútne potrebuje veľmi veľa vitamínov a antioxidantov.
Trpieť môžeme aj nedostatkom bielych krviniek. Biele krvinky sú dôležitou súčasťou imunitného systému, pretože telu pomáhajú bojovať s infekciami. Nedostatočná hladina bielych krviniek otvára možnosti ochorenia na viacero infekcií, ktoré môžu byť aj smrteľné. Stravou je možné aspoň čiastočne znova biele krvinky do krvi nazhromaždiť. Je potrebné konzumovať predovšetkým zeleninu, ktorá je univerzálnou potravinou. Obsahuje vitamíny, ale aj mnohé ďalšie potrebné živiny. Napríklad aj vitamín A, ktorý je dôležitý pre kmeňové bunky. Podporuje vývoj a dozrievanie funkčných bielych krviniek.
Na vitamíny je bohatá mrkva, tekvica, sladké zemiaky a špenát. Konzumovaním týchto druhov si vybudujeme zdravú krv. Množstvo funkčných bielych krviniek však pomáha zvýšiť aj pravidelná konzumácia orechov. Sú totiž zdrojom vitamínu E, ktorý je v tele dôležitý pre zdravé krvné bunky. Tiež by sme mali konzumovať viac bielkovín, ktoré nájdeme v rybách, hydine, v chudom mäse alebo vo fazuli. Dôležité sú aj zdravé sacharidy, napríklad celozrnné výrobky.
Nanešťastie, veľkým problémom sú srdcovocievne ochorenia, ktorým ročne podľahne takmer 30 000 Slovákov. Sú dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti. Našťastie im môžeme predchádzať najmä pravidelným cvičením a zdravou stravou bohatou na vlákninu s nízkym obsahom soli a tukov.
Za najzávažnejší rizikový faktor sa považuje vysoký krvný tlak, ktorý súvisí predovšetkým s nadmernou konzumáciou slaných jedál. Krvný tlak na normálnej hladine pomáha udržať zelený hrášok alebo červená repa v surovom stave. Svalstvo v stenách tepien uvoľňuje zeler a krvné cievy cibuľa a cesnak. K optimálnemu tlaku krvi pomáhajú paradajky, fazuľa, banány, horká čokoláda, zelený a čierny čaj, ovsené vločky a šafran. Krvný tlak regulujú aj omega-3 mastné kyseliny v rybách. Znižujú zrážanlivosť krvi, zanášanie ciev, pozitívne vplývajú na činnosť mozgu, zabraňujú dokonca aj jeho degeneratívnym zmenám. Okrem rýb plnia túto funkciu aj ľanové semienka a vlašské orechy. K zdravým tepnám pomôže aj výmena bieleho pečiva za celozrnné a konzumácia potravín ako je fazuľa, hrach, šošovica, paradajky, kyslá kapusta, červená repa, uhorky, zemiaky, špenát, cibuľa, cesnak, pomaranče, citrusové plody, broskyne, ďatle a jablká. Odporúča sa tiež konzumovať slivky v akejkoľvek podobe. Do jedálnička možno preventívne zaradiť aj mak, vlašské orechy, mandle, lieskovce, pistácie či šťavu z tmavého hrozna.
Krv teda ovplyvňuje predovšetkým činnosť srdca. Kvalita našej krvi je ovplyvňovaná stravou. Slovensko však patrí medzi štáty, kde na srdcovocievne ochorenia zomiera najviac ľudí. A vďačíme za to hlavne dnešnej kvalite potravín a nápojov, ktoré sú plné cukru, bielej múky, nekvalitných tukov a škrobov.
Do potravín sa pridávajú ešte chemické a konzervačné látky, čo sú všetko extrémne prísady, ktoré majú zabezpečiť, aby potravina, ktorú si kúpime, správne chutila a ešte aj dlho vydržala. Toto má za následok to, že po takomto jedle majú orgány čo robiť, aby ho spracovali. Následne sa to prejaví predovšetkým na kvalite našej krvi. Od jej kvality záleží celé naše zdravie. Väčšina z nás trpí nadváhou a obezitou, pretože tuky sú v dnešných potravinách skoro všade a často si ani neuvedomujeme, že vlastne prijímame príliš veľa tukov. Keď nám lekár oznámi zvýšený cholesterol, je už niekedy neskoro. Ak chceme, aby bola naša krv zdravá, mali by sme jesť predovšetkým obilniny, strukoviny, zeleninu, za studena lisované oleje, semienka, oriešky, sušené a čerstvé ovocie.
Ak už nejaký ten problém so zvýšeným cholesterolom a s priechodnosťou ciev máme, našťastie existujú potraviny, ktoré naše cievy dokážu takýchto nánosov celkom účinne zbaviť. Vysoko účinné pri predchádzaní upchávania ciev sú tuniak a losos. Obsahujú látky, ktoré bránia ukladaniu nánosov v cievach a tvorbe krvných zrazenín.
Predchádzať vysokému krvnému tlaku môžeme konzumáciou špenátu. Je totiž bohatý na kyselinu listovú a draslík. Známe sú aj zdravotné účinky cesnaku proti ukladaniu vápnika v cievach. Na prečistenie artérií od nánosov treba piť brusnicovú šťavu. Preventívne proti cholesterolu pôsobí olivový olej a hrubnutiu artérií zas zabraňujú paradajky. Tvorbe cholesterolu bráni vláknina. Na antioxidanty je extra bohaté granátové jablko. Dôkladne prečistiť artérie však dokáže aj kivi a ananásový melón. Toto ovocie znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Efektívne znižuje ukladanie nánosov aj červené hrozno, ktoré tiež znižuje riziko ochorení srdca a riziko tvorby krvných zrazenín.
Na to, aby mal človek zdravú krv však existuje oveľa viac dôvodov, ako sa na prvý pohľad zdá. Samozrejme, my sami chceme byť zdraví, no zdravie našej krvi je dôležité aj vtedy, ak chceme v budúcnosti darovať krv. Nikdy nevieme, kedy budú naši blízki potrebovať práve našu krv.
Darcovia krvi vedia, že pred odberom je najdôležitejší dostatok tekutín. Už deň pred darovaním, by sme mali vypiť dva až tri litre tekutín a ráno, v deň darovania, minimálne tých 500 ml vody alebo čaju. Vhodné je dať si doma aj nejaké ľahké raňajky, určite nechoďte darovať krv nalačno. Deň pred odberom však nie je vhodné konzumovať nič tučné a mastné.