Upratovačka či kuchárka?
Pridané: 15.4.2016 13:15:00
15 Apríl 2016
Značky
Zozbierali sme pre vás pár príkladov z praxe, ako to na rôznych školách funguje s upratovaním školskej jedálne, pretože ide o veľmi často diskutovanú tému. Môžete porovnať svoju situáciu s inými školami. Samozrejme, zohráva tu veľmi významnú úlohu veľkosť školy a s tým spojené financie. No možno zistíte, že vaša situácia nie je až taká zlá alebo práve naopak, poviete si, že takto to už ďalej nejde a rozhodnete sa za svoju situáciu bojovať. No nezabúdajte, že ani vedúce, ani kuchárky a ani riaditelia škôl to nemajú vôbec ľahké a namiesto sťažovania a ponosovania by pomohol pokojný a konštruktívny rozhovor. Na našej stránke rovnako nájdete rady, ako viesť s nadriadenými nepríjemné rozhovory a aký postoj k celej veci zaujať.
V konkrétnej materskej škole sa stravuje 64 detí, v základnej škole 75 a do jedálne sa ešte chodí stravovať 20 dospelých stravníkov. Vedúca školskej jedálne vydáva najmenším stravníkom jedlo priamo v triede, ostatní sa na striedačku chodia stravovať priamo do jedálne. V takejto školskej jedálni pracujú tri kuchárky, všetko si upratujú samé, pretože upratovačku nemajú.
Vo väčších školách je k dispozícii aj upratovačka. V škole sa stravuje 300 stravníkov a pracujú tu 4 kuchárky. Všetko si upratujú samé, avšak okrem jedálne. Veľké upratovanie realizujú predovšetkým cez leto. Vtedy perú záclony, umývajú okná, upratujú proste všetko, čo sa dá. Cez školský rok upratovačka umyje školskú jedáleň, ale ostatné je už v réžií kuchárok. Keď napríklad dieťa počas obeda niečo rozleje, príde kuchárka a poriadi to. No je správne, aby kuchárka, ktorá robí s potravinami, varí a vydáva obed zároveň počas toho aj umývala podlahu? Nie je to v rozpore so základnými hygienickými pravidlami?
Kuchárky však majú oveľa viac povinností, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V školskej jedálni, kde varia približne pre 170 stravníkov a majú aj výdajňu, kde prenášajú stravu na vozíkoch približne 200 m v snehu i v daždi, si všetko okrem jedálne upratujú sami. Okrem chodby, skladov a kuchyne si perú aj záclony, obrusy, pracovné odevy, utierky. Umývajú okná, v zíme odhŕňajú z dvora sneh, vymetajú lístie, odnášajú odpadové nádoby na ulicu. Povinností majú teda naozaj neúrekom.
Niekde je však k dispozícii upratovačka. V školskej jedálni sa varí 300 obedov denne. Upratovačka je v školskej jedálni prítomná aj počas výdaja obedov od 11.30 do 14.00. Pohybuje sa po jedálni a utiera stoly. V prípade znečistenia, ihneď umyje aj podlahu. Zvyšný čas upratuje ostatné priestory. Väčšinou však jedáleň upratujú samé kuchárky, keď vydajú obedy.
V skutočnosti by však kuchárky mali byť kuchárkami a variť obed a upratovačky byť upratovačkami a riadiť priestory, ktoré sú im pridelené. Upratovačka je zamestnancom školy alebo škôlky. Môže patriť aj rovno pod starostu. Riaditeľ má objekt, v ktorom sa nachádza okrem priestorov školy aj jedálenská časť. Na všetky tieto štvorcové metre sa rozpočítajú pracovné sily upratovačky. Kuchárky by mali v plnom rozsahu zodpovedať za čistotu kuchyne a skladov. Ostatné veci ako jedáleň, chodby, sociálne zariadenie či schodiská má upratovať upratovačka. Tú ma zabezpečiť zamestnávateľ.
A čo na to samotné upratovačky? Berú ako samozrejmosť, že upratujú priestory školskej jedálne a aj po deťoch upracú, ak niečo vylejú. Samozrejme, záleží to od veľkosti školy a od jej financií. Takto by to malo po správnosti fungovať, ale realita je mnohokrát iná. Kuchárky si mnohokrát upratujú všetko samé a zostáva len dúfať, že nedôjde ku žiadnej kontaminácii jedla.