EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Týždeň plačúcich očí

Pridané: 21.6.2016 09:30:00

21 Jún 2016

Už na začiatku júna Odborový zväz pracovníkov školstva zahájil kampaň za lepšie platy pre nepedagogických zamestnancov ako reakciu na zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov o 6%, pričom nepedagogickí zamestnanci by aj po 1. septembri 2016 mali dostávať rovnaké platy. Situácia nepedagogických zamestnancov je dlhodobo kritická. Dostávajú len štvrtinu toho, čo ich kolegovia v Európskej únii, dôchodky majú nižšie ako občania, ktorí v živote nepracovali a okrem toho, mnohé kuchárky sa sťažujú aj na ťažké pracovné podmienky, zastarené vybavenie kuchýň, a preto odborári žiadajú, aby došlo aj k navýšeniu platov nepedagogických zamestnancov.

Týždeň plačúcich očí

Táto snaha sa začala výzvou na zaslanie protestného listu predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, v ktorom ho žiadajú o riešenie. Nepedagogickí zamestnanci mohli tento list poslať poštou i elektronicky na Úrad vlády Slovenskej republiky. List začína vetou, že vláda Slovenskej republiky a Národná rada Slovenskej republiky dlhodobo ignorujú problémy nepedagogických zamestnancov v školstve a neriešia ich nízke platové ohodnotenie. Čo je však veľkou chybou, pretože aj nepedagogickí zamestnanci sú neoddeliteľnou súčasťou života školy. Vytvárajú nevyhnutné podmienky pre zdravý vyučovací proces a zabezpečujú požadované služby pre riadnu prevádzku škôl a školských zariadení.

V závere listu nepedagogickí zamestnanci vyjadrujú pochopenie s tým, že možnosti štátneho rozpočtu sú obmedzené, avšak situácia nepedagogických zamestnancov je ďalej už neúnosná. Žiadajú preto aj úpravu tarifnej tabuľky, ktorá by mala začínať minimálnou mzdou, od ktorej sa ďalej budú odvíjať ďalšie platové stupne a triedy.

Mnohí nepedagogickí zamestnanci list naozaj poslali, pretože si uvedomujú, že je načase, aby každý z nich aspoň takýmto spôsobom zareagoval, inak sa veci nemôžu zmeniť. No niektorí zamestnanci nesúhlasili s tým, že by listy mali posielať sami za seba. No cieľom tejto akcie bolo, aby bol premiér doslova zavalený listami, aby si uvedomil, že nepedagogických zamestnancov pracujúcich v nevyhovujúcich podmienkach je veľa a vedia sa zjednotiť.

Hŕba listov

 

Navyše, každý zamestnanec mal takto možnosť napísať aj vlastnými slovami, čo cíti a čo prežíva. Budeme radi, ak tieto slová zanecháte aj ako komentár pod týmto článkom.

Posielanie listov je síce len veľmi malý krok k tomu, aby sa nepedagogickí zamestnanci spojili a ukázali, že vedia spolupracovať a že sa neboja vyjadriť svoj názor, ale veľký krok k tomu, aby ukázali svoje odhodlanie a dali o svojom probléme vedieť. Bohužiaľ platí, že čo dnes nie je v médiách, ako by sa ani nestalo. Radi budeme informovať o vašej snahe na našej stránke aj naďalej, a preto čakáme na vaše reakcie či postrehy alebo vlastné príspevky.

Zástupcovia odborárov za profesijné sekcie nepedagogických zamestnancov škôl, školských zariadení a školského stravovania rokovali 15. júna o ich dlhodobo kritickom platovom ohodnotení. Spomenuli aj to, že je veľmi ťažké získať na pracovisko nových zamestnancov a súčasní zamestnanci majú obavy zo straty zamestnania pri rušení školských zariadení. Okrem toho sa zástupcovia nepedagogických zamestnancov rozhodli posledný týždeň školského roka vyhlásiť protestnú akciu za zvýšenie platov. Znamením tohto protestu je čierne tričko a predchádzať by mu mala dôkladná informačná kampaň.

Plagát

Posledný týždeň školského roka (27.6. – 1.7.2016) bol vyhlásený za Týždeň plačúcich očí nad platmi nepedagogických zamestnancov. Ak sa chcú zamestnanci školskej jedálne zapojiť do Týždňa plačúcich očí, vytlačia si plagátik z prílohy a vyložia si ho všade na viditeľné miesto, napríklad na vchod do školy, na chodbách školy, pri výdajnom okienku a všade, kde je to len možné. Ďalej sa každý nepedagogický zamestnanec oblečie do čierneho trička. Kuchárky a zamestnanci kuchýň musia samozrejme dodržať základné hygienické predpisy a tričko musí byť na 100% čisté. Ak sa do akcie zapája školská jedáleň, do čierneho trička sa musia obliecť všetci zamestnanci. Ak je v kuchyni 5 kuchárok, 5 kuchárok si dá čierne tričko. Zo solidárnosti a ako znak podpory si čierne tričko môžu obliecť aj pedagogickí zamestnanci.

Diskusia

(12 komentárov)
Ďakujeme Hatalová Mária 30.6.2016 20:51:12
Zs Bzince pod Javorinou Viera Tinkova 29.6.2016 18:17:33
Držíme spolu Jarka Štancľová 28.6.2016 15:11:31
Konečne niekoho zaujímame. Ved. ŠJ Danica Cencerová 28.6.2016 09:54:09
Ďakujeme Kolektív ŠI PaSa Turčianske Teplice 27.6.2016 13:32:30
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti