EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Svetový deň hypertenzie

Pridané: 17.5.2016 10:15:00

17 Máj 2016

Svetový deň hypertenzie si pripomíname 17. mája. Vznikol, aby upozornil verejnosť na zvýšené riziko infarktu a mozgovej porážky i iných chorôb, ktoré sú spojené s vysokým krvným tlakom. Ten sa navonok takmer nijak neprejavuje, preto ho aj nazývame tichým zabijakom. Nanešťastie, vysoký krvný tlak trápi už aj našu najmladšiu generáciu. Percento detí trpiacich na vysoký krvný tlak nie je síce vysoké, no deti by takéto problémy vôbec nemali trápiť. Príčinou hypertenzie u detí môže byť dedičnosť. No tento typ je v detskom veku veľmi vzácny a častejšie ide o následok nejakého iného ochorenia, no existujú aj rôzne iné rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť výskyt tohto ochorenia. K nezdravému zvýšeniu krvného tlaku prispieva napríklad aj nesprávna strava.

Svetový deň hypertenzie

Ak bojujeme s vysokým krvným tlakom u detí, v prvom rade sa zameriavame na to, či nie je dieťa obézne. Ak áno, je potrebné znížiť telesnú hmotnosť, tým priamoúmerne klesá aj krvný tlak. Ak sa aj dieťa lieči na vysoký krvný tlak, popri liekoch lekári väčšinou nariadia diétu s nízkym obsahom tukov a zníženým príjmom soli. Celkovo je však dôležitá správna výživa. Aj vtedy, ak dieťa netrpí vysokým krvným tlakom, zdravá životospráva je nesmierne dôležitá, pretože následky nesprávnej stravy sa môžu objaviť v dospelosti. To však neznamená, že sú menej vážne.

Tak isto je vhodné obmedziť príjem soli. Už mierne zníženie soli môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak. Okrem toho si musíme uvedomiť, že značné množstvo soli sa do tela dostáva v priebehu varenia alebo pri prisáľaní na stole. No aj veľa hotových jedál, ktorými sa živíme, napríklad chlieb a syr obsahuje nezanedbateľné množstvo skrytej soli. Badateľný pokles krvného tlaku by sa mal dostaviť už pri vynechaní nakladaných, údených a solených potravín a tým, že jedlo na stole už nedosáľame. Dieťa by sa malo s pomocou rodičov vzdať všetkých slaných potravín z rýchleho občerstvenia, instantných polievok a jedál. Tak isto nie sú vhodné salámy a tvrdé syry. Samozrejme ale platí, že ak chcú rodičia docieliť, aby dieťa vynechalo takéto potraviny zo svojej stravy, v prvom rade by mu mali ísť príkladom.

Soľ

Znížiť vysoký krvný tlak môžeme aj tým, že si každý deň doprajeme aspoň jednu porciu ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina totiž obsahuje draslík, ktorý pravdepodobne neutralizuje účinky vysokého príjmu soli. K zníženiu vysokého krvného tlaku prispieva aj konzumácia olejnatých rýb.

Ak majú deti problémy so zvýšeným tlakom, v žiadnom prípade im nedávajte piť čierny a zelený čaj. Tieto čaje majú účinky ako káva. Kolové nápoje samozrejme nepatria ani do pohára zdravých detí.

Colové nápoje

Zvýšiť treba aj pohybovú aktivitu. Pravidelný pohyb prispieva k zníženiu krvného tlaku. Neodporúča sa však nejaká ťažká fyzická aktivita, zvyšujete tak riziko infarktu. Skôr treba začať s niečím nenáročným, ako je rýchla chôdza, bicyklovanie, joging alebo plávanie. S liekmi určite neexperimentujte. Toto je v kompetencii odborných lekárov a kardiológov.

Nemôžeme dopustiť, aby už naše deti trpeli na vysoký krvný tlak. Sám o sebe je problémom a okrem toho patrí medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku mozgovej príhody. Navyše zvyšuje nebezpečenstvo vzniku srdcových a obličkových ochorení. Pritom je riešenie také jednoduché: zdravá strava, menej soli, viac pohybu.  

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti