EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Sladká choroba - Detská cukrovka

Pridané: 19.4.2016 08:15:00

19 Apríl 2016

Detská cukrovka so sebou prináša ešte mnoho nepoznaného a predovšetkým u detí vyvoláva mnoho obáv. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje, že ľudský organizmus nedokáže kontrolovať hladinu glukózy v krvi a tá nebezpečne kolíše. Niekedy je veľmi ťažké rozpoznať u dieťaťa, že má cukrovku. Medzi najčastejšie príznaky cukrovky patrí veľký smäd. Dieťa je stále hladné, ale aj napriek tomu, že prijíma dostatok potravy, chudne a je apatické a ako keby stále unavené. Pridružiť sa môžu aj problémy so zrakom, napríklad rozmazané videnie.

Sladká choroba - Detská cukrovka

Rozlišujeme dva typy cukrovky. Cukrovka 1. typu začína už v mladosti a súvisí s poškodením buniek podžalúdkovej žľazy. Ich poškodením dochádza k absolútnemu nedostatku inzulínu. Z krvi sa neodbúrava glukóza a preto stúpa hladina cukru v krvi. Tento typ cukrovky súvisí s genetickými predispozíciami, ale tak isto má naň vplyv aj prostredie a výživa. Čo je dôležité, ide o imunologické ochorenie. Cukrovka 2. typu sa objavuje vo vyššom veku. Je spôsobená tým, že kmeňové bunky, na ktoré má inzulín pôsobiť, naň už nereagujú. Tento typ sa pokladá za následok permanentne vysokej hladiny cukru a inzulínu. Súvisí s obezitou.

Liečba pri 1. type cukrovky nastáva podávaním inzulínu. Pri 2. type sa najprv nasadí diéta. Ak diéta nepomôže, podávajú sa lieky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. V pokročilom štádiu sa už podáva aj inzulín.

Strava detí s cukrovkou by sa mala odlišovať od stravy zdravých detí. Mali by jesť viac komplexných sacharidov. Nebudeme však zachádzať do takýchto podrobností. Ide o to, aby dieťa s cukrovkou jedlo viac ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín. Vhodné sú aj strukoviny ako fazuľa, hrach a šošovica. Hladinu cukru v krvi pomáha kontrolovať aj vláknina. Dobrou voľbou sú aj mliečne výrobky, ktoré ponúkajú dieťaťu dostatok bielkovín a vápnika. Deti by mali jesť na srdce zdravé ryby ako sú treska, losos a tuniak a to najmenej dvakrát týždenne. Vhodné sú aj potraviny obsahujúce tzv. dobré tuky. Malé množstvo týchto tukov pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu v krvi. Nachádzajú sa napríklad vo vlašských orechoch, olivách, mandliach, avokáde a olivovom oleji.

Keď dieťa trpí cukrovkou prvého typu, podávaniu inzulínu sa rodič nevyhne. Bohužiaľ, tento typ cukrovky sa nedá vyliečiť stravou a diétou, môžeme však vhodnou stravou aspoň pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia.

Strava diabetikov

Dôležité sú zdravé raňajky. Raňajky celkovo pomôžu ovládnuť apetít počas dňa a pomáhajú kontrolovať aj hladinu cukru v krvi. K zdravým raňajkám napríklad patrí celozrnné pečivo, vajcia a jablká. Určite by sa na tanieri nemalo objavovať sladké pečivo, údené výrobky a podobne. Jedlo je potrebné prijímať aspoň v piatich menších dávkach počas celého dňa. Konzumujeme hlavne nemastné pokrmy. Ideálne sú ryby, hydina a chudé druhy mäsa. Samozrejme sa zameriavame na to, aby porcie boli primerané. Častejšie pokrmy dusíme, pečieme bez tuku s čo najmenším množstvom oleja. Pokrmy solíme len mierne, používame viac byliniek.  Vyberáme si celozrnné potraviny a uprednostňujeme rastlinné bielkoviny. Denne si doprajeme aspoň 2 -3 porcie ovocia a rovnako aj zeleninu. Dodržiavame predovšetkým pitný režim. Nepijeme v žiadnom prípade ochutené sladké nápoje. Najvhodnejším nápojom je čistá voda.

Pri cukrovke druhého typu je ochorenie v začiatočných fázach zvládnuteľné prostredníctvom diéty. Avšak, nezúfajme ani vtedy, ak cukrovkou trpia deti, pretože zdravý jedálny lístok im pomôže túto chorobu zvládať a zdravá strava zníži riziko vzniku aj mnohých iných chorôb. Už len kvôli tomu sa oplatí zmeniť stravu a hneď od teraz začať so zdravšou životosprávou. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti