EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Receptúry v školských jedálňach očami detí

Pridané: 29.2.2016 14:00:00

29 Február 2016

Ministerstvo školstva hľadá nové domáce recepty, ktoré by od budúceho školského roka mohli obohatiť materiálno-spotrebné normy v oblasti stravovania. Rozhodlo sa ich nájsť priamo v rodinách žiakov v kuchárskych knižkách osvedčených receptov starých mám. Hľadajú sa recepty na bezmäsité, zeleninové a zemiakové pokrmy. Môžu však byť pokrmy, ktoré deti poznajú z vlastnej domácej kuchyne varené aj v školských jedálňach? Splnia všetky predpísané normy? S týmto projektom je spojených hneď niekoľko problémov. Prvým problémom je druh jedál. Deti by najradšej v školskej jedálni videli hamburgery, hranolky a vyprážaný syr. Pochutnali by si aj na zapečených zemiakoch s údeným mäsom. Spĺňajú tieto recepty všetky požiadavky školského stravovania na zdravú stravu?

Tiež si treba uvedomiť, že recepty školských jedální sú pripravené inak ako tie klasické domáce. Sú síce zdravé a vyvážené, ale takýmto spracovaním ako keby stratili vôňu domova. Voňajú skôr priemyselne. Sú proste upravené tak, aby sa dali variť pre veľký počet stravníkov.

Samotné vedúce školských jedální a kuchárky však vidia najväčší problém v krátkosti tohto projektu. O jeho realizácii sa dozvedeli najskôr zo stránky Ministerstva školstva 10. februára 2016. Termín ukončenia tohto projektu je 20. marec toho istého roka. Čas je veľmi krátky a navyše v tomto období mali školy aj jarné prázdniny. Dá sa stihnúť za tak krátky čas zozbierať dobré a kvalitné domáce recepty? Zapoja sa do tejto akcie rodičia? Stihnú sa o tom vôbec dozvedieť? A hlavne, bude sa im chcieť niečo urobiť pre školské stravovanie svojho dieťaťa?

Ak sa stihnú zozbierať recepty, nastáva druhé kolo projektu. Recepty budú odborne posudzované. Bude sa skúmať, či nie je v receptoch príliš veľa soli a cukru a či obsahujú dostatok vlákniny a zdravých tukov, aby spĺňali všetky zásady zdravého stravovania. Tie najlepšie by potom mali byť od nového školského roka zaradené do materiálno-spotrebných noriem pre školské jedálne a obohatiť tak receptúry, ktoré môžu kuchárky pod vedením vedúcich školských jedální pripravovať svojim žiakom.

Recepty

Okrem toho je cieľom tohto projektu motivovať žiakov k zdravému životnému štýlu. V súčasnosti totiž deťom chýba pohyb. Celé dni trávia pred televíziou alebo za počítačom. Na hodinách telesnej výchovy necvičia a nemajú takmer žiadnu kondíciu. Ich telo tým trpí a nezdravý jedálniček situáciu ešte viac zhoršuje. Ministerstvo školstva chce preto žiakov motivovať k zdravému pohybu, ale zároveň aj k zdravej a výživovo hodnotnej strave. Dôsledkom zavedenia nových receptov by malo byť aj zvýšenie počtu stravníkov v školských jedálňach. No je potrebné sa zamerať predovšetkým na to, aby súčasní stravníci obedy dojedali a nevyhadzovali takmer nedotknuté porcie.

Rezort školstva má cieľ podporovať zdravý životný štýl svojich žiakov, a preto zverejnil výzvu zameranú na správny pitný režim. Výzva je určená žiakom základných a stredných škôl a o jej podrobnostiach vás budeme tak isto informovať na tejto stránke. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti