Potraviny, ktoré nás naštartujú, aj keď je Deň leňošenia 2. časť
Pridané: 10.8.2016 07:45:00
10 August 2016
Značky
Nie je nič zlé na tom, v jeden deň proste vypnúť všetky telefóny, sadnúť si na balkón, spraviť si kávičku a proste oddychovať. Človek potrebuje aj takéto dni ničnerobenia. Po dlhej dobe zaháľania však môže byť ťažké začať zasa fungovať v pracovnom režime. A ťažké to majú aj naše deti po dvoch mesiacoch prázdnin. Zrazu musia ráno skoro vstávať, majú presne zadelený čas, doma si musia robiť domáce úlohy a podobne. Preto sme pri tejto príležitosti preskúmali pár rebríčkov potravín, ktoré by mali telu dodať energiu a naštartovať mozog. Vybrali sme tie, ktoré sú vhodné aj pre stravníkov do školskej jedálne. Prvé sme vám predstavili v minulom článku, dnes pokračujeme.
Jablká
Hovorí sa, že moc jabĺk je obrovská. Sú to síce nenápadné plody, ale sú plné vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Okrem toho, dokážu chrániť telo pred chrípkou, nachladnutím, kašľom i horúčkou. Podľa najnovších výskumov, ľudia, ktorí si pravidelne pochutnávali na jablkách, mali oveľa menší výskyt Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby ako tí, ktorí jablká nekonzumovali. Práve preto jablko niektorí odborníci pokladajú za mimoriadne cenné a dokonca niektorí aj za najzdravšie ovocie na svete. Výskumníci totiž zistili, že jablká sú dôležité zbrane proti rakovine. Okrem toho, jablká sú cenným ovocím aj pre deti, pretože ich radi chrumkajú a dajú sa z nich pripraviť rôzne chutné dezerty. Žiadne dieťa neodmietne jablkové palacinky a majú radi aj žemľovku s jablkami. Skúsiť však môžeme aj menej známu kombináciu, rybie filé zapečené so syrom a jablkami a celý obed zaiste vylepší jablkový šalát s pomarančom.
Horká čokoláda
Všetci milovníci čokolády môžu zajasať, pretože na naštartovanie organizmu a na dobitie bateriek je kvalitná horká čokoláda ako stvorená. Čokoláda je totiž doping pre mozog, nervy, srdce aj svaly. Kvalitná horká čokoláda konzumovaná v rozumnom množstve má veľmi veľa pozitívnych vlastností. Dokáže napríklad znižovať krvný tlak, je bohatá na antioxidanty a je rýchlym zdrojom energie. Čo je však zaujímavé, obsahujú tzv. tryptofán, čo je látka z ktorej sa tvorí hormón šťastia. Ak ho máme málo, necítime sa práve najlepšie, môžeme pociťovať rôzne bolesti, stres a úzkosť a to všetko môže prerásť až do depresie. Kúsok čokolády podporí tvorbu tohto hormónu a okamžite dokáže zlepšiť náladu. Samozrejme, stále hovoríme o kvalitnej horkej čokoláde a nie o rôznych čokoládových pochúťkach. Kvalitnú čokoládu pokojne môžeme ponúknuť aj deťom. Samozrejme stačí pár kociek, nemusíme hneď zjesť celé balenie. Deťom môžeme na olovrant pripraviť chutné čokoládové muffiny alebo pripraviť maslovú nátierku s čokoládou. Na obed zas určite nepohrdnú pečenými buchtami s čokoládovo-orieškovým krémom.
Fazuľa
Dobíjačom energie, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, je aj fazuľa. Fazuľa je však okrem toho aj silný antioxidant. Čo však ešte dokáže? Ukrýva v sebe množstvo účinných látok, podporuje napríklad imunitný systém, posilňuje srdce, normalizuje hladinu cukru v krvi a upokojuje nervový systém. Čo je však výborné, i keď je bohatá na energiu, nespotrebovaná energia sa neukladá do tukových zásob. Okrem toho podporuje aj vylučovanie škodlivých látok. Je jedno, či chce byť človek zdravý alebo chudý, či chce telo detoxikovať alebo mu dodať dostatok bielkovín, v každom prípade je fazuľa to pravé. Deti ju tak isto majú radí. Klasická mliečna polievka alebo fazuľový prívarok so zemiakmi sú dodnes stálicami školského stravovania. Dnes však máme aj nové recepty, ako napríklad fazuľový šalát, ktorý sa dá urobiť na mnoho spôsobov alebo fazuľovú nátierku s jogurtom.
Orechy
Hovorí sa, že študenti učiaci sa na skúšky, by popri prevracaní stránok na skriptách mali po troške chrúmať orechy. U nás sú najbežnejšie vlašské orechy a naozaj sa ich oplatí rozlúsknuť a pochutnať si na nich. Ich pravidelná konzumácia, samozrejme v malých množstvách, stačí hrsť denne, podporuje imunitný systém, zlepšuje činnosť srdca a čo je dôležité, udržiava našu pamäť vo forme. Sú veľmi dobré na sústredenie, podporujú činnosť nášho mozgu a celkovo udržiavajú našu pamäť v dobrej forme. Treba však dávať pozor, pretože sú aj častým alergénom. No inak nie je dôvod, prečo ich nezaradiť do jedálneho lístka. Môžeme ich pridať do jablkového šalátu, urobiť orechové šúľance alebo pripraviť chutnú rybu s bylinkovo-orechovou kôrkou. To je naozaj bomba pre náš mozog.
Biely jogurt
Účinky bieleho jogurtu na naše zdravie môže byť niekedy aj prekvapujúce. Povieme si, veď je to len jogurt. Jogurt je však výborným liekom pri problémoch s trávením. Okrem toho je biely jogurt symbolom zdravia a dlhovekosti. Jogurt je výborný hlavne v lete, pretože ochladzuje a hydratuje. Podporuje aj imunitu a je naozaj skvelým lekárom. Dlhodobá liečba antibiotikami, stres alebo výkyvy počasia, to všetko sa môže nepriaznivo podpísať na vašej obranyschopnosti. Prospešné baktérie v jogurte ju znova zvyšujú. V školskej jedálni môžeme z neho pripraviť chutný dezert, napríklad jogurtový krém s tvarohom a kakaom alebo ovocný šalát s jogurtom a ovsennými vločkami. Ale je tiež náhradou za majonézu a výborne sa hodí k langošom alebo si z neho môžeme pripraviť sýty šošovicový šalát.
Nakoniec. Ak chceme bojovať proti únave a potrebujeme sa čo najskôr dostať do formy, treba do jedálneho lístka pridať tri nasledujúce veci: čerstvú zeleninu, čerstvé ovocie a dostatok vody. To určite naštartuje aj ten najunavenejší organizmus.