EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Pitný režim v škole a škôlke

Pridané: 7.6.2017 08:15:00

07 Jún 2017

V poslednej dobe sa veľmi často hovorí o pitnom režime a aj my sa naň snažíme upozorňovať každý rok. Pitný režim je totiž veľmi dôležitý. My, dospelí, si ho v podstate sledujeme sami. Veľakrát naň aj zabudneme a potom sa ho snažíme dohnať, ale nárazové pitie nie je pre naše zdravie to pravé. Väčší pozor však treba dávať na deti. Na výlet napríklad nikdy nemôžeme zabudnúť zobrať vodu. Dieťa dehydratáciu zvláda oveľa ťažšie ako dospelý človek. Ako je to však s pitným režimom detí v škole a v škôlke?

Pitný režim v škole a škôlke

Býva zvykom, že deti okrem tekutín, ktoré dostávajú k jedlu, majú v triedach aj krčahy s vodou, buď s čistou, so sirupom alebo s ovocím a bylinkami. Aj v škole, väčšinou v prvých dvoch ročníkoch, učiteľky deti vyzývajú, aby sa napili.

Treba však myslieť na to, že každé dieťa je iné a má preto aj inú potrebu prijímania tekutín. Niektoré pijú bez vyzvania, aj si samé naberú vodu do pohára alebo do fľaše. Iné sa zas ledva napijú, aj keď ich do toho niekto vyzve.

Pitný režim by mal byť v škole a škôlke vždy zabezpečený, ale rodič by mal tak isto svojim deťom pribaliť niečo  na pitie, napríklad termosku s čajom. Dnes je dokonca k dispozícii mnoho termosiek aj v detskom dizajne.

Detská termoska

Čo je však dôležité, rodič musí byť ten, kto už od malička dieťa privyká na správny pitný režim. Po prvé je dôležitý výber tekutín. Najlepšia je samozrejme voda, ale aj nesladený čaj a riedené ovocné šťavy. Sladké a colové limonády nie sú pre deti v žiadnom prípade vhodné, no je pravda, že sú pre nich doslova lákadlom.

Je veľmi dôležité, aby deti mali naozaj dostatok tekutín. Nedostatok tekutín môže totiž spôsobiť bolesti hlavy a celkovú únavu. Deti potom môžu byť nesústredené a ľahko strácajú koncentráciu.

V súčasnosti sa v spojitosti s pitným režimom hovorí o smoothie nápojoch. Samozrejme, aj tu platí, že ak rodič čudo v pohári ani len neochutná,  asi ťažko si na ňom pochutí dieťa.

Smoothie a dieťa

Okrem toho, že je smoothie plné ovocia a zeleniny, riedi sa vodou a teda pomáha aj hydratovať organizmus. Použiť môžeme rôzne druhy ovocia a zeleniny. Viac sa o smoothie dozviete v ďalších článkoch. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti