EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Pitný režim

Pridané: 2.3.2016 14:00:00

02 Marec 2016

Rezort školstva v roku 2016 okrem organizovania akcie s názvom „Receptúry v školských jedálňach očami detí“ svojou činnosťou podporuje aj ozdravenie pitného režimu na školách. Preto sa rozhodol v tom istom roku zverejniť výzvu zameranú na správny pitný režim na tému „Moje najkrajšie aqua video“ a „Moja najkrajšia aqua selfie". Správny pitný režim je veľmi dôležitý rovnako pre deti, ako pre dospelých. No deti sú obzvlášť zraniteľnou skupinou. Čím sú mladšie, tým sú zraniteľnejšie a nedostatok tekutín sa na ich tele a zdraví prejaví oveľa skôr ako pri dospelej osobe a dôsledky môžu byť samozrejme aj oveľa vážnejšie. Nedostatok tekutín sa prejaví napríklad na obličkách. Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. Ak má telo málo tekutín, obličky sa snažia udržať v tele čo najviac vody, aby sa nedehydrovalo. Avšak so zadržiavaním vody zároveň zadržiavajú aj toxické látky v tele. Okrem toho s nedostatočným pitným režimom úzko súvisí aj zahustenie krvi, ktoré vplýva na prekrvenie celého tela a na prívod dostatku kyslíka všetkým životne dôležitým orgánom v ľudskom tele.

Pre deti je dôležitý príjem tekutín hneď ráno. No mnohé deti, napodobňujúc vzor svojich rodičov neraňajkujú a prvé jedlo i prvé tekutiny do svojho tela dostanú až niekedy okolo obeda. Preto treba pitnému režimu v škole venovať veľmi veľkú pozornosť. Pre zabezpečenie pitného režimu detí a mládeže je nutné vytvoriť aj hygienické predpoklady na konzumáciu nápojov v škole kedykoľvek dieťa pociťuje smäd. Vo výukových priestoroch je preto dôležité zabezpečiť umývadlá s tečúcou pitnou vodou a po škole umiestniť napríklad fontánky pitnej vody. Dieťa musí mať možnosť uhasiť svoj smäd kedykoľvek len potrebuje. Tekutiny si môže samozrejme kúpiť aj v bufete, ale v žiadnom prípade sa nesmú v bufete predávať sladené nápoje. K dispozícii má byť dostatok prírodných minerálnych vôd.

Pitný režim je v školskom stravovaní rovnako dôležitý ako zdravé a vyvážené jedlo, ak nie aj dôležitejší, pretože sa naň zabúda. Ku každému jedlu sa povinne podáva nejaký nápoj, samozrejme záleží od druhu jedla. Nápoje je potrebné denne striedať a starostlivo vyberať ich druh. Najlepšie je podávať ich vlažné, a to dokonca aj v lete. Studené nápoje nie sú pre deti vhodné, pretože môžu mať negatívny vplyv na trávenie. Vlažné nápoje sú na trávenie oveľa priaznivejšie a čo je dôležité, naozaj telo osviežia a zbavia ho pocitu smädu.

čaj

Mnohí ľudia zabúdajú na uhasenie svojho smädu. Ignorujú všetky signály, ktorými im telo naznačuje, že je dehydrované a potom v snahe dobehnúť, čo cez deň zameškali vypijú nárazovo veľké množstvo vody. Odborníci však pred nárazovým pitím varujú, pretože môže spôsobiť mnoho vážnych problémov. Tekutiny treba telu dodávať postupne v primeraných dávkach počas celého dňa. Dostatok tekutín v správnom čase môže s telom urobiť ozajstné zázraky. Podporí sa funkcia vnútorných orgánov i funkcie trávenia.

Samozrejme, nie je tekutina ako tekutina. Nevhodné je dávať deťom sladené limonády a kolové nápoje. Po prvé, tieto nápoje obsahujú veľké množstvo cukru, a po druhé, vôbec smäd nezahasia. Vhodnou voľbou je čistá voda. No deťom nechutí, a preto im môžeme podávať aj nesladené čaje, či už ovocné alebo zelené. Vhodné sú aj tradičné čierne čaje. Ďalšími vhodnými nápojmi sú bylinkové čaje a džúsy. Viac zaujímavostí o jednotlivých nápojoch sa dočítate v ďalšom článku, ktorý pre vás pripravujeme.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti