Nedostatok železa u detí
Pridané: 31.5.2016 14:15:00
31 Máj 2016
V článku o mladých športovcoch a ich správnej výžive sme načrtli problém, ktorý sa u detí môže objaviť, a tým je nedostatok železa. Naozaj, chudokrvnosť spôsobená jeho nedostatkom je pozorovaná aj u malých detí. Môže sa však objaviť v ktoromkoľvek veku. Bez dostatočného príjmu železa kostná dreň neprodukuje toľko červených krviniek, koľko je potrebné. Železo je potrebné na tvorbu krvného farbiva – hemoglobínu. Príčinou takejto anémie nemusí byť len nedostatočný príjem železa z potravy, ale aj to, ak sa železo vstrebáva v zníženej miere. Niekedy však ani nemusíte tušiť, že dieťa trpí nedostatkom železa a odhalí ho až vyšetrenie u lekára. Jeho dlhodobý nedostatok však môže mať vážne následky. Dieťa, ktoré nemá dostatok železa, má okrem toho slabšiu imunitu a ťažko odoláva chorobám.
Niekedy prehliadame príznaky toho, že dieťa nemá dostatok železa. Nezdá sa nám, že za jeho mrzutosťou a výbuchmi hnevu by mohla byť práve anémia. Ale výskumy naozaj dokázali, že príznakom nedostatku železa u detí môže byť aj mrzutosť a agresia. Častejšie je to však únava. Sledovať by sme však mali predovšetkým tieto príznaky: bledšia pokožka, bledšie pery, veľká únava, poruchy rastu, zhoršenie kondície a poruchy sústredenosti, krehké lámavé nechty, zhoršenie výsledkov v škole, malátnosť, bolestí na hrudníku, búšenie srdca, závraty, hučanie v ušiach, bolesti hlavy a zhoršená kvalita vlasov. V zriedkavých prípadoch sa objavila aj potreba jesť nepotravinárske veci ako kriedy, omietky či rôzne nečistoty.
U detí predškolského veku môže nedostatok železa spôsobiť zníženie motorickej aktivity, zhoršenie pozornosti a problémy v sociálnych kontaktoch. U detí školského veku bol zistený znížený výkon v škole, zvýšená psychická dráždivosť, nepokoj a vyrušovanie pri vyučovaní. Tieto zmeny pripomínajú ľahkú mozgovú dysfunkciu alebo poruchy správania.
Príčin je tiež viacero. Môže ísť o dedičný problém, o neidentifikovanú alergiu na mlieko, onkologické ochorenie, neliečenú infekciu a problémy s obličkami, trávením a pečeňou. Nedostatok železa však veľmi často spôsobuje nesprávne stravovanie. Našťastie, v tomto prípade je možné úpravou jedálnička dostať hodnoty železa do normálu.
Deti by nemali prijímať len jednostranné potraviny, ale ich jedálny lístok by mal byť naozaj rôznorodý. Tak zabezpečíme deťom dostatok živín a potrebných látok. Pozor by si mali dávať mamičky vegetariánky a deťom zabezpečiť dostatočný príjem železa. Všetko vyrieši vyvážená strava, žiadne polotovary a dostatok ovocia a zeleniny.
Našťastie existuje mnoho potravín, ktoré sú bohaté na železo a určite sa medzi nimi nájdu také potraviny, aby dieťaťu aj chutili. Niektoré majú radšej mäsko, iné zeleninové šaláty. Vybrať si môžete z nasledovných potravín, pokúste sa aspoň niektoré častejšie prepašovať do jedálnička: celozrnné výrobky, červené mäso – ideálne jahňacie a teľacie, pečienka, vaječný žĺtok, listová zelenina – šaláty a špenát, strukoviny, sušené ovocie, pohánka, mak, sezam, lúpané proso, orechy a semienka, jablká, pomaranče, jablká, ostružiny, čerstvé vňate, červená zelenina – cvikla a červená kapusta, cibuľa a pór. Okrem toho zaraďte do jedálneho lístka aj hydinu, lososa, tuniaka, sušený hrášok či fazuľu. Tieto potraviny je vhodné konzumovať s tými, ktoré sú bohaté na vitamín C, ako sú napríklad paradajky, brokolica či jahody. Odporúča sa piť aj pomarančové šťavy, zlepšujú vstrebávanie železa.
Niektorí rodičia robia navyše chyby aj v náprave tohto stavu. Bežia hneď do lekárne a kupujú tabletky so železom. Železo síce dostať aj bez predpisu, ale žiadny rodič by dieťaťu nemal takúto liečbu naordinovať sám bez toho, aby sa poradil s lekárom. Pediater jednoduchým krvným testom zistí, akú hladinu v skutočnosti má a na základe toho odporučí liečbu. Neuvážené podávanie železa totiž môže urobiť viac škody ako osohu, pretože nadmerný príjem železa je pre organizmus rovnako škodlivý ako jeho akútny nedostatok.