EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ktorý čaj áno a ktorý nie

Pridané: 24.5.2016 13:30:00

24 Máj 2016

Niektoré čaje sú pre deti vhodné a odporúča sa nimi spestrovať ich pitný režim. V lete osviežia, v zime zahrejú, ale hlavne zabezpečia dostatok tekutín v tele. Pre deti je napríklad vhodný biely čaj, roibos alebo honeybush. Diskutuje sa o čaji pu-erh, o zelenom čaji a čiernom čaji. Nevhodný je čaj maté, ktorý má účinky kávy. Ovocné čaje nie sú ani čaje v pravom slova zmysle, ale medzi deťmi sú tieto zmesi veľmi obľúbené a keďže ich je na trhu tak veľké množstvo, aj rodičia z nich majú radosť, lebo majú vždy na výber z viacerých druhov. Pozrime sa preto bližšie na vyššie spomenuté čaje, aby sme v ďalšom článku mohli poodhaliť tajomstvo tých menej známych, ktoré pravdepodobne deťom k obedu podávať nebudete, ale informácie môžete využiť ako pomôcku pri šírení informácií o pitnom režime a o jeho nevyhnutnosti predovšetkým v nadchádzajúcich horúcich mesiacoch.

Ktorý čaj áno a ktorý nie

Biely čaj

Biely čaj sa získava spracovaním prvých, ešte nerozvinutých čajových lístkov. Vyznačuje sa veľmi jemnou chuťou a prospešnými účinkami na ľudský organizmus. Je bohatý na antioxidanty. Keďže nie je fermentovaný, tak ich obsahuje viac ako ostatné druhy čajov. Je teda výborným bojovníkom v boji proti rakovine. Jeho pravidelné pitie pôsobí pozitívne na zvládanie stresu, znižuje krvný tlak a podporuje činnosť obličiek. Je vhodný aj pre deti, pretože zo všetkých čajov obsahuje najmenej kofeínu, na druhej strane má antibakteriálne účinky a proti vírusom je účinnejší ako zelený čaj.

Biely čaj

Honeybush

V preklade medový krík a čaj naozaj jemne chutí po mede. Krík pochádza z južnej Afriky, rastie vo vysokohorskom prostredí, preto je možný len ručný zber rastlín. Čaj má výbornú chuť a pozitívne pôsobí aj v boji proti baktériám a vírom. Často sa podáva s mliekom. Ešte pred pár rokmi to bol čaj takmer neznámy, dnes má stále viac a viac obdivovateľov a svojimi účinkami sa radí medzi tie čaje, ktoré sú vhodné aj pre detského konzumenta. Nie je to čaj v pravom slova zmysle, ale skutočná studňa vitamínov a minerálov a keďže nie je stopercentným čajom, neobsahuje kofeín. Obľúbený je hlavne pre svoju vábivú medovú vôňu. Okrem toho má mnoho iných benefitov: vysoká koncentrácia vitamínu C, prítomnosť vápniku a železa, čisto prírodný pôvod. Okrem toho je to vynikajúci zdroj antioxidantov a okrem toho, jeho pravidelné popíjanie dokáže znížiť riziko upchania ciev a tým znižuje riziko vzniku infarktu. Honeybush je vhodný aj na prípravu studených ovocných nápojov. Je to pitie vhodné pre deti, pretože neobsahuje kofeín, nie je presladený ako limonáda a dokonca obsahuje aj fluór, ktorý pozitívne vplýva pre vývoj, rast a pevnosť kostí a zubov.

Honeybush

Rooibos

Ďalším vhodným čajom pre deti je rooibos. No nepohrdnú ním ani dospelí, pretože dokáže zmierniť viaceré zdravotné ťažkosti. Dokáže účinne bojovať s nespavosťou a uľavuje napríklad od sennej nádchy. Tiež znižuje vysoký krvný tlak, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pôsobí protizápalovo. Rooibos obsahuje vitamín C, antioxidanty a bohaté zastúpenie minerálov. Neobsahuje žiadny kofeín, práve preto je vhodný aj pre deti. Má zvláštnu orechovú chuť. Pre niekoho to môže byť výhodou, iný si na túto zvláštnu chuť nezvykne. Rooibos je však v prvom rade čajom s pozitívnym vplyvom na zdravie.

Rooibos

Zelený čaj

Je vhodný aj pre deti, ale nie je vhodný pre každodenné pitie, ale skôr ako pestrenie pitného režimu, podobne ako nasledujúce čaje: čierny a pu-erh. Zelený čaj je veľmi bohatý na antioxidanty, samozrejme ak hovoríme o kvalitnom zelenom čaji. Zelený čaj obsahuje kofeín a povzbudzuje telo i myseľ, preto je vhodný na doobedné pitie, inak by mohol spôsobovať problémy so spánkom. Zelený čaj okrem toho uľahčuje prácu obličkám. Neodporúča sa však malým deťom, pretože môže mať na ne rovnaký účinok ako káva. Pre školopovinné deti je však slabší odvar zeleného čaju vhodným spestrením pitného režimu. Avšak každé dieťa je iné a ak trpí precitlivenosťou na kofeín, aj slabí odvar zeleného čaju môže spôsobiť problémy, ktoré sa môžu prejaviť výkyvmi nálad a problémami so zaspávaním.

Zelený čaj

Čierny čaj

Často sa hovorí aj o čiernom čaji. Má rovnako povzbudzujúce účinky a obsahuje okrem toho aj prospešný vitamín B1. Čierny čaj je však výborným pomocníkom pri žalúdočných problémoch a pomôcť môže aj deťom, ak majú hnačky. Vhodný je pre diabetikov, pretože znižuje hladinu glukózy v krvi. Vzhľadom k tomu, že obsahuje kofeín, malým deťom sa odporúča dávať čierny čaj len ako prvú pomoc pri hnačke. Staršie školopovinné deti môžu smelo piť aj slabší odvar čierneho čaju, ale rovnako ako pri zelenom čaji, treba sledovať ako naň dieťa reaguje. Okrem toho, čaje je potrebné striedať. Je rozdiel ak dieťa vypije za týždeň 21 pohárov čierneho čaju, lebo v podstate iný nepije alebo 3 šálky čaju, lebo naň proste malo na raňajky chuť.

Čierny čaj

Pu-erh

Diskutuje sa aj o pití čaju pu-erh. Je to čaj pripravovaný z obrovských zelených listov. Obsahuje veľmi málo tanínu, ktorý má účinky kofeínu, preto je ho možné piť celý deň, dokonca ani jeho večerné pitie nespôsobuje žiadne problémy. Najlepší je nesladený. Preto je vhodný aj pre deti. Tento čaj sa preslávil svojimi liečivými účinkami a je považovaný za najstarší na svete. To však hovoríme o jeho zelenom type, ktorý sa u nás v Európe nepredáva. Tmavý typ je možné dostať. Predsa je však u nás dosť neznámy. Pôsobí priaznivo aj na tráviaci trakt a podporuje činnosť žalúdka.

Pu-erh

Maté čaj

V súčasnosti má aj na Slovensku veľkú obľubu čaj maté. Hovorí sa o ňom, že povzbudí myseľ i pomôže k lepšej línii. Tento čaj je dodnes najpopulárnejším nápojom v Južnej Amerike, pre Indiánov je dokonca táto rastlina posvätná. Má však silné a dlhotrvajúce povzbudzujúce účinky, preto je pre deti úplne nevhodný. Pre dospelákov je však jeho pitie prospešné, pretože je zdravou náhradou kávy a nespôsobuje závislosť. Obsahuje mnoho vitamínov, minerálov, dokonca i vlákninu. Má však netradičnú horkú chuť. Každopádne však posilní váš imunitný systém, pôsobí protizápalovo, chráni pred alergiami, vyplavuje z tela toxíny, znižuje krvný tlak a hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Zlepšuje mozgovú činnosť a upokojuje nervový systém. Znova však pripomíname, že pre deti nie je vhodný.

Maté čaj

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti