EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Jedlé aprílové žartíky

Pridané: 29.3.2016 12:30:00

29 Marec 2016

Prvý apríl je Deň bláznov a bláznovstiev. Prvoaprílové žarty v minulosti neobišli ani seriózne inštitúcie, v ktorých žartíky nikto neočakával. Niektoré žartíky sú známe doteraz. Existuje dokonca aj rebríček tých najlepších prvoaprílových žartíkov, ktoré sú také známe, že obleteli celý svet. Vyberáme špeciálne žartíky, ktoré súvisia s jedlom.

Jedlé aprílové žartíky

Najlepším aprílovým žartom histórie je žartík z roku 1957. Do tohto žartíku sa oficiálne zapojila aj seriózna britská televízia BBC. Odvysielala reportáž, v ktorej ukázala, ako vo Švajčiarsku obyčajní roľníci zbierajú špagety zo stromov špagetovníkov. Toto spôsobilo veľkú senzáciu a televízia bola okamžite zasypaná telefonátmi od divákov, ktorí chceli vedieť, ako sa dá taký špagetovník zohnať. Vedenie televízie im odporučilo dať špagety do plechovky od paradajok a dúfať, že to vyjde.

Samozrejme išlo len o žart. Nápad skrsol v hlave jedného z kameramanov. Nebolo to však až také jednoduché a za týmto žartíkom stojí veľa úsilia. Najskôr sa na stromy snažili zavesiť neuvarené špagety, ale to samozrejme nefungovalo. Bolo potrebné špagety uvariť. Celý nápad museli tvorcovia držať v úplnej tajnosti, aby im náhodou vedenie tento husársky kúsok nezatrhlo. Krátky šot o špagetovníkoch odvysielali na konci relácie. Časť divákov pri slovách moderátora: „Želáme vám dobrú noc v prvoaprílovom dni,“ pochopila, že išlo o žart a prestrih na švajčiarske Alpy a špagety rastúce na stromoch je len žartíkom. Niektorí to však zobrali vážne a volali do televízie, ako si môžu takýto strom so špagetami vypestovať doma.

Špagetovník

Ďalší svetoznámy žartík, týkajúci sa jedla, je z roku 1998 z oblasti rýchleho občerstvenia. Tak trochu si urobil srandu z ľavákov. Veď ruku na srdce, počuli ste už niekedy o hamburgeri pre ľavákov?

V roku 1998 americký fastfoodový reťazec Burger King vydal celostranový inzerát, v ktorom inzeroval hamburger pre ľavákov. Výrobca uviedol, že sendvič je urobený z rovnakých ingrediencií ako klasický hamburger, len sú otočené o 180 stupňov, aby sa tak ľavákom lepšie konzumoval. Išlo síce o viditeľný žart, no aj napriek tomu neskôr spoločnosť priznala, že naozaj dostala množstvo objednávok na hamburger pre ľavákov a praváci sa naopak dožadovali svojho vlastného hamburgera pre pravákov.

Hamburger pre ľavákov

Ďalším nepochopiteľným úkazom sa zaoberali šoféri v južnej Kalifornii. Po svojej ceste pozdĺž diaľnice sa im naskytol zvláštny pohľad. Na stromoch borovíc rástli pomaranče. Tento prvoaprílový žartík mali na svedomí obyvatelia neďalekého mestečka. Počas noci tu rozvešali až 50 000 pomarančov, ktoré im zostali z Národnej výstavy pomarančov, ktorá sa v blízkosti konala.

Pomaranče

Podobný žartík má na svedomí aj obchodný reťazec Tesco vo Veľkej Británii. V novinách uverejnil inzerát, že zákazníkom v predajni ponúka špeciálne modifikovanú mrkvu, ktorá pri varení píska. Kompetentní asi ani len netušili, akú hystériu s tým rozpútajú a ako zákazníkom, ktorí si kúpili pískajúcu mrkvu vysvetlia, že mrkva nepíska. Nuž, ale o to už ide pri prvoaprílových žartíkoch.

Pískajúca mrkva

Korene prvoaprílových žartíkov však siahajú oveľa hlbšie. Doslova historickým sa stal žartík z roku 1878, ktorý sa spája s tak váženou osobou, ako je Edison. Noviny uverejnili článok o tom, že Edison vynašiel stroj, ktorý dokáže premeniť hlinu na obilie a vodu na víno. Bol to samozrejme vtip, no noviny článok napísali s takou vážnosťou a chválou, že hádam každý veril, že je to pravda. Na druhý deň potom radšej noviny svoj žartík vysvetlili. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti