EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Hovädzina

Pridané: 31.10.2016 08:00:00

31 Október 2016

Hovädzinu obľubujú predovšetkým športovci a kulturisti. Športujúci ľudia a priaznivci fitness si bez nej svoj zdravý jedálniček nedokážu ani predstaviť. Používa sa aj v školských jedálňach. Určite si všetci pamätáme na chutnú paradajkovú omáčku s knedľou a plátkom hovädziny. No mnohí ľudia majú voči tomuto mäsu predsudky. Okrem toho je jeho konzumácia finančne náročnejšia, ale cena by nás určite nemala prinútiť k tomu, aby sme hovädzinu celkovo vylúčili z jedálnička. Aspoň občas by sme si mali na nej naozaj pochutnať.

Hovädzina

Hovädzie mäso má charakteristickú tehlovo červenú farbu. Mäso mladých kusov je mäkké a trošku prerastené tukom. Mäso z dospelých jednotlivcov je tuhšie. Mäso zo starých kráv nemá takmer žiadny tuk a je vodnaté. Chuťou je však dobre pripravená hovädzina šťavnatá a krehká. Priemerný podiel tuku v hovädzine je od 5 do 15 %. Sviečková, ktorú považujeme za najkvalitnejšie hovädzie mäso, má 7 % tuku.

Najkvalitnejšie mäso sviečková je najjemnejšie a najkrehkejšie mäso, ktoré je veľmi obľúbené aj v našich zemepisných šírkach. Využívame ho pri príprave minútok, ale tiež na prípravu tatárskeho bifteku. Sviečkovú môžeme piecť, dusiť aj grilovať. Veľmi obľúbená je aj roštenka. Nízka roštenka po sviečkovici patrí k najkvalitnejším častiam hovädziny. Je vhodná na prípravu minútok, ale môžeme ju dusiť aj v celku. Vysoká roštenka je jedným z najhodnotnejších druhov mäsa. V niektorých krajinách, ako napríklad vo Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických, ale i vo Francúzsku,  je dokonca cenená viac ako sviečkovica.

Hovädzina sviečková

Hovädzina je charakteristická tým, že pred konzumovaním ju musíme nechať odležať, resp. vyzrieť. Mäso teda pred balením a predajom musí pár dní vyzrieť, aby bolo mäso krehkejšie a chutnejšie.

Dôležité je dokonalé opracovanie mäsa pred jeho tepelnou úpravou. Zbavíme ho tak prebytočného a viditeľného tuku, šliach a hlavne odstránime z jeho povrchu všetky blany. Takto opracované mäso má krajší vzhľad, ľahšie sa krája a jednoduchšie pripravuje. Tiež je dôležité vedieť, ako hovädzinu správne krájať. Väčšie kúsky vhodné na varenie, dusenie a pečenie v celku krájame pozdĺž svalových vlákien. Menšie plátky sa potom krájajú priečne.

Krájanie

Ak chceme skrátiť tepelnú úpravu mäsa, plátky hovädziny jemne naklepeme. Ak robíme steaky, marinujeme ich aspoň 24 hodín. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti