EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Fazuľa ako účinný antioxidant

Pridané: 11.4.2016 08:15:00

11 Apríl 2016

Fazuľa pochádza z Južnej Ameriky, kde sa pestuje už viac ako 5000 rokov. Už starovekí obyvatelia dnešného Peru poznali jej blahodarné účinky. Bola dôležitým zdrojom obživy a zároveň pomáhala aj pri prevencii rôznych ochorení, z ktorých niektoré sú nanešťastie bežné aj dnes, ako napríklad obličkové kamene, kardiovaskulárne ochorenia a zápaly vylučovacieho systému. Okrem toho je to strukovina, ktorá pomáha zlepšovať náladu a tiež odstraňuje pocit únavy. Látky, ktoré fazuľa obsahuje, pričom nebudeme zachádzať do detailov a do odborných názvov, podporujú tvorbu melatonínu a serotonínu a tým podporujú aj zdravý spánok. Mangán, ktorý obsahuje pozitívne pôsobí na únavu organizmu. Obsahuje aj aminokyselinu, ktorá pozitívne vplýva na cievy a umožňuje im relaxovať, pretože pomáha regulovať krvný tlak. Ďalšia neesenciálna aminokyselina vo fazuli zas pôsobí povzbudzujúco a podporuje dobrú náladu.

Fazuľa ako účinný antioxidant

Fazuľa je však prospešná aj z iných dôvodov. V prvom rade obsahuje vitamíny skupiny B. Ak trpíme nedostatkom tohto vitamínu, môžeme pociťovať stavy depresie, pocity úzkosti, máme zlú náladu, problémy so spánku a sme citovo labilnejší. Preto je fazuľa doslova šťastnou strukovinou. Okrem toho, vitamín B1 je dôležitý pre správne fungovanie mozgových buniek a pre dobrú pamäť. Nedostatok vitamínu B3 zas môže spôsobiť bolesti hlavy, nespavosť, nesústredenosť, nepokoj. Bez tohto vitamínu nedokáže ľudský mozog pracovať efektívne. Fazuľa obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá vplýva na dobrú náladu.

Fazuľa je výbornou potravinou aj počas redukčnej diéty, pretože neobsahuje žiadny tuk a navyše pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho pozitívne vplýva aj na hladinu cukru. Má nízky glykemický index a energia, ktorú telo z fazule príjme sa neukladá v tele do tukových zásob.

Pri fazuli je potrebné dodržiavať pitný režim, pretože obsahuje síce veľa vlákniny, ale tá nebude pre telo prospešná, ak nebude doplnená dostatočným množstvom vody. Vodu však nie je zdravé piť nárazovo, ale v rovnomerných množstvách počas celého dňa. Najlepšia je samozrejme čistá voda, prípadne voda ochutená citrónom.

Voda s citrónom

Ak budeme pravidelne konzumovať fazuľu, môžeme znížiť hladinu svojho cholesterolu až o 20 %. Fazuľa totiž likviduje cholesterol. Obsahuje látky, ktoré spolu s vlákninou v črevách na seba viažu cholesterol a ten sa tak z tela vylúči von. Navyše, fazuľa neobsahuje takmer žiadny tuk. Okrem toho, pravidelná konzumácia fazule  dodá telu dostatočné množstvo horčíka a draslíka a pozitívne tak vplýva na cievny systém. Okrem toho, obsahuje veľa vlákniny a ľudia, čo prijímajú dostatok vlákniny len zriedka trpia cukrovkou. U diabetikov zas môže zabezpečiť pozvoľné stúpanie hladiny cukru, vďaka čomu klesá spotreba inzulínu a oddiali sa nástup komplikácii cukrovky.

Ako by sme mohli zhrnúť všetky pozitíva fazule? Fazuľa je vhodnou potravinou pre tých, ktorí trpia cukrovkou, pretože znižuje hladinu cukru v krvi. Je plná vlákniny a dodáva telu energiu. Zabezpečí pocit sýtosti a zlepšuje trávenie, to znamená, že aj keď má v sebe veľa energie, tá sa neukladá do tukových zásob, ale celú ju naše telo dokáže využiť. Obľúbená je aj ako náhrada múky, preto ju priam milujú celiatici. Využívajú ju v rôznych nielen zdravých, ale predovšetkým v chutným receptoch. Fazuľa obsahuje aj množstvo omega-3 mastných kyselín, vitamínov a minerálnych látok. Pravidelnou konzumáciou fazule podporíme imunitný systém, činnosť mozgu a upokojíme svoj nervový systém. Fazuľa je vhodná aj pre vegetariánov, pretože pri správnom pomere živín dokáže nahradiť aj mäso v strave. Okrem iného podporuje aj činnosť baktérií v tráviacom systéme, ktoré ničia karcinogénne látky. Jej konzumáciou tak môžeme preventívne pôsobiť proti najčastejšiemu druhu rakoviny na Slovensku, ktorou je rakovina hrubého čreva.Fazuľa

Keďže poznáme mnoho odrôd fazule a jej pestovanie je nenáročné a konzumujú sa aj dlhé struky, jej príprava je naozaj variabilná. Na tanieri teda dokážeme vykúzliť na tisíc zdravých jedál s použitím fazule, ktorá telu dodá to, čo si už cenili aj naši predkovia.

Ak vás zaujala informácia o tom, že odrôd fazule je viac ako len biela, farebná, veľká a malá, určite sledujte našu stránku a dozviete, aké odrody fazule sa môžu dostať na váš tanier. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti