EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Farebné chute - varíme moderne a chutne

Pridané: 24.3.2016 15:45:00

24 Marec 2016

Dňa 16. marca 2016 otvorila svoje dvere dokorán Základná škola Školská v Handlovej. Akcia nebola určená len prváčikom, ale aj ich rodičom, starým rodičom a širokej verejnosti. Už od rána sa návštevníci mohli zúčastniť rôznych sprievodných aktivít po celej škole. Do podujatia sa aktívne zapojila aj školská jedáleň.

Farebné chute - varíme moderne a chutne

Školská jedáleň sa prezentovala spolu so Školským klubom detí. Zorganizovali spolu sprievodné podujatie pod názvom „Farebné chute, varíme moderne a chutne".

V priestoroch jedálne sa nachádzali motivačné ukážky zdravého školského stravovania. Ukážky jedál boli určené predovšetkým pre žiakov, ktorí služby školskej jedálne ešte nevyužili. Vedúca školskej jedálne Bc. Darina Uhrinová spolu s celým kolektívom školskej jedálne dúfa, že aj týchto žiakov čoskoro privítajú na obede. V ukážkach zdravého stravovania sa zamestnanci školskej jedálne zamerali na prezentovanie zdravej desiaty a pripravili kanapky s nátierkami, v ktorých boli zastúpené hlavne suroviny, ktoré nie sú pre deti samozrejmosťou. Veľký úspech mala nátierka z lahôdkového tofu syra so šunkou.

Nátierky
Návštevníci mohli v školskej jedálni ochutnať 2 druhy zeleninových šalátov. Samotné kuchárky boli prekvapené, ako všetkým chutil zelerový šalát s kukuricou a bielym jogurtom i cestovinový šalát s mozzarelou.

Vychovávateľky v školskom klube detí vytvorili veľký vláčik z farebnej papriky, ktoré tvorili jednotlivé vagóniky s nákladom. V paprikách bol tvarohovo-smotanový dressing, do ktorého si žiaci mohli namáčať zdravé tyčinky zo šalátových uhoriek, mrkvy a papriky. Vláčik uchvátil žiakov aj všetkých návštevníkov. Zožal veľký úspech.

Zeleninový vláčik
V školskej jedálni nezabudli ani na zdravé nápoje. Ich hlavnou zložkou bola voda a čerstvá ovocná šťava. Podával sa aj nápoj z pomarančov a citrónov. Vedúca školskej jedálne Bc. Darina Uhrinová hovorí: „Tieto nápoje bez pridania cukru, spolu so stolovou vodou a 100 % jablčnou šťavou sú v našej školskej jedálni takmer každodennou realitou. Teší nás, že naši stravníci si na ne uspokojivo zvykajú."

Všetci zamestnanci školskej jedálne i vychovávateľky v Školskom klube detí boli príjemne prekvapení z vysokej účasti žiakov i rodičov na podujatí. Všetko, čo šikovné pani kuchárky pripravili, sa aj zjedlo a ich námaha teda stála za to. 

Na záver dávame slovo vedúcej školskej jedálne Bc. Darine Uhrinovej, ktorá spracovala podklady pre tento článok a dodala nám aj krásne fotky: „Zdravá strava musí byť prioritou nielen pre nás dospelých, ale hlavne pre naše deti. A my sme spravili ďalší malý - veľký krok na dlhej ceste, na ktorej ich to musíme naučiť. Musíme ich nabádať k správnemu výberu potravín, ku každodennej konzumácii ovocia, zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov. Nabádať ich k tomu, aby si vedome vyberali niečo zdravé a vynechali sladké a mastné. Je našou povinnosťou sa o to každodenne zasadzovať."

Vo fotografiách z tohto podujatia sme objavili aj krásny tanier plný milých piškótových kuriatok. Obzvlášť za túto fotografiu vedúcej školskej jedálne Bc. Darine Uhrinovej ďakujeme. A dúfame, že fotky a článok inšpiruje aj ďalšie vedúce školskej jedálne. 

Piškótové kuriatka

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti