EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Druhý krok: MOTIVÁCIA

Pridané: 29.2.2016 13:30:00

29 Február 2016

Pred istým časom sme vám sľúbili sprostredkovať slová terapeuta Mgr. Jiřího Vlčka o tom, ako vytrvať vo svojom snažení a ako zostať motivovaní aj vtedy, keď sa výsledky nedostavia hneď. Ako vedúce školskej jedálne či kuchárky určite zápasíte s nespokojnosťou. Možno ste nespokojné s platom, možno s vybavením pracovného priestoru a možno máte problém priamo s vedením školy a nie ste spokojné s tým, ako sa k Vám nadriadení správajú. Platy zamestnancov jedální nie sú vysoké, zvyšujú sa nároky na dodržiavanie rôznych predpisov, pribúda administratíva. Môže však nespokojný zamestnanec pracovať dobre?

Druhý krok: MOTIVÁCIA

Vychádzajme z predpokladu, že svoju prácu musíme vykonávať s radosťou, aby priniesla zaslúžené výsledky. Tu je dôležitá predovšetkým konkrétna spätná väzba. Tú väčšinou vedúce školských jedální a kuchárky nemajú. Pripravia jedlo podľa výživových noriem, dodržia všetky hygienické pravidlá a zaistia pri tom riadny chod jedálne. A jedinou spätnou väzbou sú plné taniere nedojedeného jedla. Pochvala od nadriadených neprichádza a v kolektíve tiež môžu panovať napäté vzťahy. Je ťažké udržať motiváciu pre prácu, navyše ak v minulosti išlo všetko ľahšie a jednoduchšie.

Ak je zamestnanec z práce frustrovaný natoľko, že do práce chodí s nechuťou a je reálne ohrozené aj jeho fyzické zdravie, pretože či chceme či nie, stres vplýva aj na naše telo, má dve možnosti. Môže odísť z práce alebo nájsť dôvod, prečo svoju prácu bude robiť s radosťou. Keďže dlhoročné skúsenosti vedúcich školských jedální a kuchárok sú neoceniteľné, pozrime sa na to, ako znovu nájsť stratenú chuť do práce a ešte to pár rokov vydržať.

Pozrite sa na situácie, ktoré sa dejú na vašom pracovisku v širšom kontexte. Ste dostatočne informovaní o úsporných opatreniach, ktoré školu postihli? Viete o administratívnych zmenách? Poznáte širšie súvislosti? Len ak pochopíte, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú, lepšie pochopíte aj správanie svojich nadriadených a zistíte, že príkazy, ktoré vám dávajú nie sú až také nezmyselné.

Prečo ste začali robiť túto prácu? Napíšte si dôvody, prečo chcete v práci zostať. Musíte nájsť záľubu v tom, čo robíte a zamerať sa na tie veci, ktoré sa vám daria, ktoré vás napĺňajú a ktoré vám počas zlého dňa dokážu pomôcť prekonať pracovný stres. Nesústreďte sa na to, čo nefunguje. Neznášate administratívu, ale radi varíte? Tešte sa z prípravy jedla. Nájdite si v práci to, čo vás napĺňa. Niekedy sa rozčuľujeme alebo trápime nad vecami, ktoré z pozície, na ktorej sa v danej chvíli nachádzame, nevieme zmeniť. Nie je potom všetko to trápenie, stres a únava z práce zbytočná?

Slová terapeuta Mgr. Jiřího Vlčka sú natoľko inšpiratívne, že sme sa Vám ich už po druhý raz rozhodli sprostredkovať. Presvedčili nás o tom vaše reakcie, postrehy a názory. Čo pomáha vám ako vedúcim a kuchárkam začať ráno nový pracovný deň pozitívne?

„Každé ráno začíname s čistým stolom, nevytvárame žiadne veľké hodnoty, stavby, čo pretrvajú celé roky. Ide tu o vnútorný pocit, že niečo zdravé sme urobili pre ďalšie generácie.“

Áno, motiváciu môžeme nájsť aj v náplni práce vedúcej školskej jedálni a celého jej pracovného kolektívu. Ovocím ich pracovného dňa je teplé jedlo uvarené podľa výživových noriem a hygienických pravidiel. Ak je teda jedlo dobré, nepripálené a splnili ste všetky normy, pochváľte sami seba a jedlo ďalej rozdajte s úsmevom.

„Motivovať sa musíme všetkými dostupnými prostriedkami, napríklad len malým vtipom, čo ráno vyčarí úsmev na tvári nášho kolektívu a potom je deň krajší.“

Pozitívne myslenie.

Deň je tvorený maličkosťami. Tak ako dokáže namosúrený pohľad nadriadeného pokaziť celý deň, dokáže aj úsmev kolegyne alebo prerozprávaný príjemný zážitok z predchádzajúceho dňa, zlepšiť náladu a dodať energiu do ďalších častí dňa.

„Vzájomná úcta, nech je pracovná pozícia akákoľvek.“

Nanešťastie, mnohé z Vás majú presne opačnú skúsenosť. Stali ste sa obeťou šikanovania zo strany nadriadených, čo môže byť veľmi nepríjemné. Niektoré z vás sa dokážu proti takémuto správaniu ako keby obrniť, iné si to tak pripúšťajú k telu, že táto situácia ich nakoniec donúti opustiť svoju prácu, aj napriek tomu, že už majú krátko pred dôchodkom a stratia často jediný príjem. Zamestnať sa inde je v mnohých prípadoch takmer nemožné. Sú však situácie, keď je odchod z práce jediným možným riešením, pretože v stávke už môže byť aj vaše zdravie. No v iných prípadoch skúste pozitívne myslieť, spomenúť si na dôvody, pre ktoré vás práca baví alebo aspoň v minulosti bavila a začnite každý deň s čistým stolom a prestrite si ho s úsmevom a dobrou náladou. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti