EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Dieťa a diéta

Pridané: 20.7.2015 10:15:00

20 Júl 2015

Vedúce školských jedální nás často kontaktujú v prípade, že si nevedia dať rady s diétnym stravovaním svojich žiakov. Preto v nasledujúcich riadkoch prinášame základné informácie o tom, ako pripraviť školskú jedáleň na podávanie diétnych obedov. Samozrejme, nie je tu priestor na všetky podrobnosti, avšak akékoľvek dotazy radi zodpovedajú naše obchodné zástupkyne. Od roku 2009 je možné poskytovať v zariadeniach školského stravovania diétne stravovanie s podporou Ministerstva školstva. Vo všeobecnosti hovoríme o troch druhoch diét, ktorých sa to týka. Je to diéta šetriaca, bezlepková a diabetická. Takýto krok bol naozaj nevyhnutný. Dôvodom sú potravinové alergie, ktoré postihujú asi 1,5 % detí. Alergénov poznáme dokonca až 170 druhov, pričom prejavy potravinovej alergie sú rôznorodé a viac či menej závažné. Realita je taká, že detí, ale i dospelých, ktorí potrebujú nejakú špeciálnu stravu, stále pribúda, preto je potrebné diétnemu stravovaniu venovať takú veľkú pozornosť.

Dieťa a diéta

Diéta je sama o sebe niekedy jedinou možnou liečbou a len jej svedomité dodržiavanie pomáha pacientovi viesť plnohodnotný život. Situácia detí je však oveľa zložitejšia, ako je to u dospelých, ktorí sú zodpovední sami za seba. Za deti sú zodpovední rodičia, oni rozhodujú o tom, čo ich dieťa bude jesť. Počas vyučovania však zodpovednosť padá na plecia zamestnancov školskej jedálne.

Najčastejšou diétou je bezlepková diéta. Detí s celiakiou, teda alergiou na lepok, pribúda. Našťastie aj potravín, ktoré sú pri takejto strave vhodné, je už na regáloch obchodov čoraz väčšie množstvo a dieťa sa tak nemusí cítiť ukrátené. Napríklad na Mikuláša dostane svoj vlastný bezlepkový balíček, ktorý môže obsahovať aj trubičky Alaska, ktoré distribuujeme aj my. Dieťa sa tak necíti vyčlenené z kolektívu a fakt, že i na obed môže ísť so svojimi spolužiakmi a bez strachu sa najesť, je pre jeho začlenenie sa medzi spolužiakov veľmi prospešné.

bezlepkové trubičky Alaska

V školských jedálňach pripravujeme šetriacu, diabetickú a bezlepkovú diétu. Šetriaca diéta sa používa pri chorobách tráviaceho traktu, diabetická pri cukrovke a bezlepková pri intolerancii na lepok. Základy takéhoto stravovania by zamestnanci školskej jedálne mali veľmi dobre ovládať. Informovanosť a zodpovednosť sú síce dobrým základom, ale nevyhnutnosťou sú podmienky v jedálni. Nie každá jedáleň má vhodné pracovné, personálne a zásobovacie možnosti, aby sa v nej mohli pripravovať diétne jedlá, inak musí byť umožnená donáška a výdaj doma pripravených jedál. To však predstavuje mnohé hygienické a zdravotné riziká.

Aké sú teda základné zásady diétneho stravovania v jedálni? Rodič musí písomne o diétne jedlo pre svoje dieťa požiadať a upresniť, o akú diétu má záujem. V prevádzkovom poriadku je stanovený najnižší počet diétnych jedál, ktoré sa budú podávať. Samozrejmosťou je vyškolenie personálu a vhodné materiálno-technické podmienky. Pri príprave diét vedieme samostatný stravný list.

Pri diétnom stravovaní ide predovšetkým o bezpečnosť detí. Nemôžeme sa totiž spoliehať na ich úsudok, že z taniera vyčlenia nevhodnú potravinu podľa vlastného uváženia. Podať dieťaťu bezpečný obed, ktorý môže s chuťou a bez obáv zjesť by malo byť samozrejmé. Vieme však, že nie vždy je to možné, a to nielen z finančných, ale i organizačných dôvodov. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti