Citronáda a limonády nielen pre deti
Pridané: 3.7.2017 14:45:00
03 Júl 2017
Značky
Citronáda je osviežujúci nápoj a v Spojených štátoch amerických deti na predmestí tradične predávajú doma robenú limonádu susedom, aby si tak zarobili nejaké drobné. Táto scéna sa už objavila v takmer každom seriáli či filme. V skutočnosti má citronáda toľko obdivovateľov hlavne preto, že je jej príprava veľmi jednoduchá a počas letných dní tento nápoj náramne osvieži. Výborne sa hodí aj ako doplnok k obedu či večeri. Jej kyslastá chuť je pre chuťové poháriky naozajstným sviatkom. Citronáda je bohatá na vitamín C. Ten je dôležitý predovšetkým pre posilnenie obranyschopnosti nášho tela. Chráni nás pred chrípkou i nachladnutím. V horúcich letných dňoch si do pohára s citronádou pridávame aj ľad, pozor však na bolesť hrdla, ktorá sa môže dostaviť po vypití príliš studeného nápoja.
Smäd veľmi rýchlo dokáže zahnať aj citronáda s medovkou. Medovka lekárska je bylinka s citrónovou vôňou a protizápalovými účinkami. Zbierame len mladé lístky, teda ešte predtým ako rastlina rozkvitne. Túto limonádu si pripravíme z jedného citróna, desiatich listov medovky lekárskej a jedného litra vody a budeme na to potrebovať len 3 minúty času.
Citrón si ošúpeme a nakrájame na tenké plátky. Medovku si nakrájame na malé kúsky. Zalejeme vodou a necháme postáť pri izbovej teplote aspoň jednu hodinku. Voda bude osviežujúca a prírodne ochutená bylinkami.
Pripraviť si môžeme citrónovo-zázvorový drink. Jeho účinky ocenia predovšetkým mamičky, pretože podporuje metabolizmus a tým urýchľuje aj chudnutie. Na jeho prípravu potrebujeme šťavu z dvoch citrónov, dostatok vody, kúsok ošúpaného zázvoru a 6 lístkov čerstvej umytej mäty. Do vody pridáme citrónovú šťavu, lístky mäty a na drobné kúsky pokrájaný zázvor. Premiešame a necháme asi 10 až 15 minút oddychovať, aby sa nám pekne prepojili chute. Nápoj pomáha lepšie tráviť zjedené jedlo, preto je výborným doplnkom grilovačiek.
Citróny pomáhajú nášmu telu urýchliť metabolizmus a spaľovanie tukov. Pomáhajú nám prekonať chrípku a nádchu, ale dokonca aj bolesti hlavy. Spokojne však môžeme miesto citróna použiť grep, ktorý má na naše telo tiež viaceré blahodarné účinky. Zázvor zas obsahuje éterické oleje, množstvo vitamínov a aminokyseliny. Pomáha aj pri tvorbe žalúdočnej šťavy, normalizuje krvný obeh a zlepšuje trávenie. Mäta by tak isto v našej kuchyni nemala chýbať. Pomáha nám pri žalúdočných problémoch, stimuluje produkciu žlče, uvoľňuje žalúdočné kŕče, pomáha fungovaniu pečene a pankreasu, lieči choroby čriev, zastavuje zvracanie a zmierňuje nadúvanie. Vhodná je však aj pri migrénach a rôznych bolestiach hlavy.
Deťom však môžeme pripraviť rôzne iné ovocné limonády. Pomôžeme im nielen s pitným režimom, ale rovnako do nich dostaneme aspoň trochu vitamínov.
Vyskúšať môžeme netradičnú rebarborovú limonádu. Tri väčšie stonky si očistíme a pokrájame na menšie kúsky. Rozmixujeme ich s pol litrom vody. Prepasírujeme ešte cez husté sitko, pridáme lyžicu medu a citrónovú šťavu. Dobre rozmiešame, pridáme podľa potreby vodu, prípadne ešte dosladíme medom.
Z tých netradičnejších je určite aj jahodovo-ďumbierová limonáda. Jahody si rozpučíme na malé kúsky a pridáme pár lístkov tymianu na podčiarknutie a zvýraznenie ich sladkosti. Ďumbier si nastrúhame na malinké kúsky a ešte ho môžeme aj prepasírovať. Zmiešame všetko dokopy a dolejeme podľa potreby čistou vodou.
Výbornou kombináciou sú čerešne a pomaranč. Čerešne odkôstkujeme a pokrájame ich na menšie kúsky. Pomaranče si očistíme, každý mesiačik rozrežeme aspoň na polovicu, aby sa uvoľnila šťava a posypeme ich lístkami stévie. Potom všetko podrvíme a premiešame. Prisypeme čerešne a zalejeme vodou.
K jahodám sa zas výborne hodí kokos. Jahody si pokrájame na polovičku, prisypeme tri kopcové lyžice strúhaného kokosu, všetko premiešame a trochu popučíme. Necháme zmes ešte chvíľu postáť v chladničke. Pred podávaním odoberieme do pohára dve lyžice takto pripravenej zmesi a zalejeme vodou.
K čučoriedkam môžeme pridať grep. Má prirodzene horkastú chuť, preto ho dôkladne očistíme od všetkých bielych šupiek, v ktorých sa horkosť nachádza. Najlepšie je povyberať len dužinu. Posypeme ju hnedým cukrom alebo medom a rozdrvíme na kašu. Pridáme aj hrsť čučoriedok, ktoré tiež môžeme popučiť. Nápoj nám potom dostane krásnu fialovú farbu.
Sezónnym hitom je aj uhorková limonáda. Na prvý pohľad nič chutné, ale zdanie v tomto prípade môže klamať. Uhorku si očistíme a nakrájame na kolieska. Vhodíme ich do nádoby a pridáme na štvrtiny pokrájaný citrón. Ak máme bio ovocie, môžeme postrúhať aj citrónovú kôru, ktorá zvýrazní príjemnú vôňu. Dolejeme čistou vodou, limonáda si nevyžaduje ani sladiť, no ak sa budeme dožadovať sladšej chuti, pridáme med alebo stéviu.