EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Celosvetový fenomén s názvom pirohy

Pridané: 13.3.2017 14:04:11

13 Marec 2017

Pirohy s bryndzou alebo s makom a plnené slivkovým lekvárom často považujeme za niečo celkom tradičné a dá sa povedať, že aj výsostne slovenské. No opak je pravdou. V prvom rade, pirohy sú známe a obľúbené po celom svete od Británie, Írska, Španielska až cez Škandináviu, Nemecko, Ukrajinu, Rusko, Strednú Áziu a Blízky východ až po Indiu, Čínu a Japonsko. Dokonca je celkom možné, že pirohy vlastne ani nevznikli v Európe, ale v Ázii. A ktorá verzia je tak vzdialená, že na pirohy sa už ani nepodobá, teda aspoň na prvý pohľad? No predsa klasické čínske a japonské pirohy.

Celosvetový fenomén s názvom pirohy

Klasické čínske pirohy sa volajú jiaozi. Jedia sa počas celého roka, keď človek na ne dostane chuť, ale počas Čínskeho nového roka patria medzi hlavné chody. Niektorí kuchári do nich napríklad aj schovávajú mincu. Ten, kto dostane takýto piroh na tanier, by mal mať počas ďalšieho roka šťastie. Čínske pirohy sa jedia na raňajky, obed i večeru a majú naozaj veľa rôznych príchutí. Môžeme ich naplniť bravčovým, jahňacím, hovädzím alebo kuracím mäsom, ale chutné sú aj ryby, krevety a samozrejme zelenina v kombinácii s jarnou cibuľkou.

Čínske pirohy

Japonská verzia sa volá gyoza. Najčastejšie sa plnia bravčovým mäsom, kapustou, čínskou pažítkou a kombinujú sa so sezamovým olejom, cesnakom a zázvorom. Podávajú sa ochutené ryžovým octom alebo čili omáčkou.

Japonské pirohy

Japonské pirohy sú robené z tenkého cesta, výrazne korenené a po celom Japonsku sa konzumuje len jedna verzia s menšími obmenami. Čínske pirohy sa však takto definovať nedajú, v Číne nájdeme viac ako 100 druhov plniek a dokonca môžu mať aj rozličný tvar. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre