EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ako "donútiť" deti k pohybu?

Pridané: 9.5.2016 13:45:00

09 Máj 2016

V prvom rade, prestaňte dieťa do čohokoľvek nútiť. To je prvé pravidlo. Ale samozrejme, nie je to také jednoduché. Mnohí rodičia sú priam zúfalí, ako dieťa doviesť k nejakému športu, alebo ho aspoň priviesť k tomu, aby vstalo od počítača a viac sa hýbalo. Ako teda dieťa vyhnať von na čerstvý vzduch, keď deti sú čím ďalej tým lenivejšie? Ako ich presvedčiť, aby sa hýbali, keď je pre nich väčšia zábava nová počítačová hra? Čítajte ďalej.

Ako "donútiť" deti k pohybu?

Na vývoj dieťaťa má veľký vplyv prostredie, v ktorom sa pohybuje. Ak je rodič sedavý typ a presedí celé dni pred televízorom, nemôže od svojho dieťaťa žiadať, aby sa ono išlo hrať na dvor loptové hry, kým on s vyloženými nohami pozerá obľúbený seriál. Ale ak dieťa vidí v rodičoch vzor a spoločne pestujú nejaký šport, chodia sa bicyklovať a na spoločné prechádzky, je to najlepší základ pre to, aby si obľúbilo šport. Tak isto má naň pozitívny vplyv, ak sa pohybuje medzi športujúcimi deťmi. Ak je obklopený športujúcimi dospelými i športujúcimi rovesníkmi je väčšia pravdepodobnosť, že aj samotné dieťa sa začne venovať nejakému športu.

Prečo je vlastne dôležité, aby sa dieťa venovalo nejakému športu? V prvom rade je to druh pohybu a pohyb spolu s vyváženou stravou je základom zdravej životosprávy. No šport má pre dieťa aj mnohé iné benefity. V prvom rade dieťa pripravuje do budúcnosti. Individuálne športy v dieťati pestujú samostatnosť a zodpovednosť, kolektívne športy zasa tímovú spoluprácu.

Detský futbal

Netlačte však deti do nejakého športu len preto, že v mladosti ste sa mu venovali aj vy. Dieťa si musí vybrať niečo, čo ho bude baviť a k čomu si bude vedieť vypestovať aj nejaký vzťah. Samozrejme, rodičia niekedy robia chyby v tom, ako vedú dieťa k športu.

V čom môžete najčastejšie zlyhať? Nikdy dieťa do ničoho nenúťte. Zoberte dieťa na exkurziu rôznymi športovými podujatiami. Ktorý šport sa mu najviac páči? K čomu ho to najviac ťahá? Dieťa si nakoniec vyberie nejaký pohyb, ktorý mu vyhovuje. Aj bicyklovanie aj korčuľovanie je vhodným pohybom, nemusí ísť o šport v pravom slova zmysle, pretože dôležité je hlavne to, aby sa dieťa hýbalo. 

Korčuľovanie

V dnešnej dobe totiž aj desaťročné deti často trpia nadváhou, čo je veľmi vážny problém. A keď sa ku tomu pridruží vysoký krvný tlak a zvýšený cholesterol, určite to pre dieťa nie je dobrý základ do života. Proti mnohým týmto chorobám sa dá bojovať zdravou stravou a pravidelným pohybom, a tak trochu snahy a sebazaprenia určite za to stojí.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti