EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ako chutným jedlom predísť depresii

Pridané: 10.10.2017 08:33:54

10 Október 2017

V októbri si pripomíname aj Európsky deň depresie. Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšenie povedomia verejnosti o príčinách rôznych duševných porúch, o možnostiach ich liečby a o perspektíve, ako s nimi fungovať. No dôležité je aj to, ako im predchádzať. Prevenciou totiž môže byť jednoduchá zmena jedálneho lístka. Treba vynechať štipľavé a korenisté jedlá, neodporúča sa ťažšia strava, uprednostňovať by sa mali jednoduchšie a zdravšie jedlá. Dokonca je možné do jedálneho lístka zaradiť také potraviny, ktoré majú preukázateľne pozitívny vplyv na vylepšenie nálady.

Ako chutným jedlom predísť depresii

Mastné ryby sú dobré azda na všetko. Omega mastné kyseliny, ktoré sa v nich nachádzajú majú pozitívny vplyv na psychiku. Výborný je v tomto prípade losos.

ryby

Banány obsahujú látky, ktoré naše telo potrebuje, aby lepšie čelilo mnohým stresovým situáciám. Banány nám pomôžu lepšie zdolávať zmeny počasia a pôsobia upokojujúco na naše nervy. Stačí jeden banán v doobedňajších hodinách a začnú sa diať doslova divy.

Banány

Mlieko a mliečne výrobky a ich pravidelná konzumácia pomáhajú zlepšiť koncentráciu človeka. Keď sa lepšie koncentrujeme, nie sme tak nervózni a podráždení. Mliečne výrobky dajú nášmu telu aj dostatok energie.

mlieko

Už dávno sú známe upokojujúce účinky harmančekového čaju. Odporúča sa pri raňajkách a ešte raz počas dňa, aby boli jeho účinky maximálne. Piť by sa mal teplý, aby pôsobil relaxujúco. Jeho pitie pomáha aj vyplaviť z tela viac toxínov.

Čaj

Strukoviny ako hrach a fazuľa dokážu pozitívne pôsobiť na našu náladu. No najviac je to šošovica. Jej účinky sú najvýraznejšie. Konzumácia šošovice vás môže dostať do psychickej pohody a taktiež zabezpečí osvieženie pamäte.

Šošovica

Oriešky a všetky potraviny, ktoré obsahujú vitamín B sú výborné na zlepšenie nálady. Oriešky sú výborné, lebo môžeme jesť samostatne, ale tiež ich môžeme pridať do jedla.

oriešky

Pri depresiách a úzkostiach sú prvou pomocou probiotiká a teda aj jogurt. Najlepšie je jesť kvalitný biely jogurt a začať ním deň.

Jogurt

Pri úzkostných poruchách sa odporúča konzumovať kuracie mäso. Spôsobuje postupné uvoľňovanie cukru v krvi, čo je veľmi dôležité, aby sme neboli podráždení.

Kura

Výbornou potravinou je hnedá ryža. Priamo ovplyvňuje našu náladu. Za všetkým je selén, ktorý hnedá ryža obsahuje.

Ryža

Ak chceme jedlom bojovať proti svojim depresívnym stavom, musíme jesť pravidelne. Hlad je náš nepriateľ. Ak sme hladní, reagujeme agresívne a sme nervózni. Preto je pravidelná strava veľmi dôležitá. No existujú aj potraviny, ktoré nám náladu nezlepšia, ale zaručene pokazia. Vyhnúť by sme sa preto mali koláčikom, šiškám, croissantom a jedlám rýchleho občerstvenia, ako sú hamburgery, hotdogy a pizza. Tie negatívne vplývajú na našu duševnú pohodu. Náladu nám však môžu pokaziť aj jedlá ako biela ryža a bagety, rovnako ako nealkoholické sladené nápoje. Obsahujú veľa cukru, sladidiel a dochucovadiel. Aj napriek tomu sa však po ich konzumácii cítime vyčerpaní a bez energie.

Jedlo

Prečo je to však tak, že to čo zjeme pozitívne alebo negatívne ovplyvňuje našu psychiku? Po sladkom sa cítime nadšene, aj keď len chvíľu, keď sme hladní, sme zas veľmi podráždení. Ale čím to je? Podľa najnovších výskumov to všetko súvisí s črevnou mikroflórou. Jednoducho baktérie diktujú mozgu, čo má robiť a tak vlastne ovplyvňujú našu náladu. Baktérie, ktoré sú súčasťou našich čriev, produkujú chemikálie, ktoré ovplyvňujú naše správanie a náladu. Preto je dôležité, aby sme stravou dosiahli, aby bola naša črevná mikroflóra v rovnováhe. Prejaví sa to na našej pozitívnej mentálnej kondícii.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti