EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Aké vzdelanie musí mať kuchárka?

Pridané: 4.4.2016 13:15:00

04 Apríl 2016

Jednou z pálčivých tém, o ktorej sa v súčasnosti dosť často hovorí, je vzdelanie kuchárok. Mnohé z vás ako vedúcich školských jedální trápi problém, či na poste hlavnej kuchárky či kuchára môže pracovať osoba, ktorá nemá výučný list ani žiadne vzdelanie v potravinárstve. Stačí ak má táto osoba osvedčenie, kurz alebo za sebou nejakú prax? Pokúsime sa vám odpovedať.

Aké vzdelanie musí mať kuchárka?

V súčasnosti vedúca kuchárka ani ostatné kuchárky nemusia mať vzdelanie v potravinárstve, no musia mať osvedčenie, že sú zdravotne a odborne spôsobilé na výkon takejto práce a musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie, no neplatí, že to musí byť v odbore.

Ak teda chcete zamestnať kuchárku, ktorá nemá výučný list ani žiadne ukončené vzdelanie v potravinárstve, no má napríklad osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu a dokonca aj odpracovanú prax a k tomu je odborne a zdravotne spôsobilá, pokojne ju môžete zamestnať.

Avšak, nie je kuchár ako kuchár. Žiadny kurz a osvedčenie o ňom síce nenahradí vyučenie v odbore, no aj tak je najdôležitejšia prax. V súčasnosti v školských jedálňach pracuje mnoho zamestnancov, ktorí sú nevyučení v odbore, avšak mnohí z nich si neskôr toto vzdelanie dorobia. Podľa zákona, ak má dotyčný odborné alebo maturitné vzdelanie v akomkoľvek odbore a potom si urobí toto akreditačné vzdelanie, považuje sa za vyučeného v odbore a môže pracovať aj ako hlavný kuchár. Nie vždy je výučný list v odbore kuchár zárukou chutnej stravy.

V minulých článkoch sme viac písali o tom, aké kvalifikačné predpoklady, odbornú a zdravotnú spôsobilosť má mať osoba pracujúca v zariadení školského stravovania. Podmienkou je teda ukončené stredoškolské vzdelanie a osvedčenie o zdravotnej a odbornej spôsobilosti. V zariadení školského stravovania totiž môžu byť zamestnané len osoby, ktoré sú zdravotne i odborne spôsobilé na výkon danej epidemiologicky závažnej činnosti.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti