EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ryby od výmyslu sveta 1

Pridané: 2.1.2017 08:30:00

02 Január 2017

Ako to už býva, aj tu môžeme použiť prirovnanie: „Nie je ryba ako ryba.“ V nasledujúcich riadkoch preskúmame jednotlivé druhy rýb z hľadiska kvality mäsa, výživných látok i najvhodnejšieho spôsobu na spracovanie. Kvalita rybieho mäsa sa môže totiž líšiť napríklad od toho, v akej vode ryby žijú. Ryby z chladnejších vôd sú bohatšie na omega-3 mastné kyseliny. Okrem toho ryby obsahujú vitamíny A, B a D, ale aj minerálne látky, fosfor, draslík, železo, horčík a vápnik. V morských rybách sa nachádza viac minerálnych látok ako v rybách sladkovodných, ale to neznamená, že sladkovodné ryby sú menej zdravé, len že je rozloženie minerálnych látok, vitamínov a omega-3 mastných kyselín iné. Pri morských rybách je okrem toho ešte vysoký aj obsah jódu. Obsah spomenutých minerálnych látok závisí od toho, v akom veku bola ryba vylovená.

Ryby od výmyslu sveta 1

Nech už sú medzi rybami akékoľvek rozdiely, všetky ryby obsahujú veľké množstvo plnohodnotných bielkovín. O vápnik a fosfor nás dokážu obohatiť malé rybičky, ktoré sa konzervujú a konzumujeme ich aj s kostičkami. Je to bomba vápnika a fosforu pre naše telo.

Rýb na nákupnom zozname môžeme mať veľmi veľa, preto sa naučíme, ktoré ryby sú na čo vhodné a ako si medzi nimi vybrať tú najvhodnejšiu.

Losos

Jednou z najznámejších rýb aj u nás je losos. Väčšina lososov, ktoré sa predávajú v obchodoch však pochádza z umelých chovov, predstava ryby v chladných vodách severného mora je teda nesprávna. Ale to nič nemení na tom, že ružové mäso lososa je oázou mnohých prospešných látok. Ružovo-oranžové mäso z lososa je radené medzi top potraviny a to hlavne vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín. Losos ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, selén, vitamín D, draslík a ľahko stráviteľné plnohodnotné bielkoviny.

Mäso lososa je veľmi jemné, ale pevné. Neobsahuje malé kosti. Farba mäsa môže byť ružová až tmavo červená. Je to výborná pochúťka a je dokonca aj cenovo dostupná. Kupujeme ho čerstvého alebo zmrazeného. U nás to nie je zvyk, ale niekde sa kvalitný čerstvý losos podáva aj v surovom stave, napríklad s kôprovou omáčkou. Pre nás je bežnejšie krátke varenie, dusenie či zapekanie. Pochúťkou je aj údený losos alebo nepravý tatársky biftek z lososa.

Losos

Makrela

Makrela je morská ryba s jemne ružovým a šťavnatým mäsom. Predáva sa čerstvá, mrazená alebo dokonca ako filé, ktoré je u nás najobľúbenejšie. Výborná je aj údená makrela. Makrela je zaujímavou rybou z toho dôvodu, že je vhodná na pečenie i údenie. Neodporúča sa ju však dusiť. Grilovanie makrely je tiež veľmi dobrou úpravou tohto mäsa. Odporúča sa makrelu skombinovať so zeleninou, plátkami syra a s citrónom. Je to najvhodnejšia kombinácia, ktorá naozaj vylepší každú grilovačku a na takejto rybke si pochutnajú aj tí, ktorí rybiemu mäsu veľmi neholdujú.

Obľúbená je aj údená makrela, s ktorou môžeme ďalej pracovať. Môžeme z nej napríklad pripraviť výbornú nátierku. K vhodným omáčkam patrí chrenová, paradajková i pikantná nátierka.

Makrela

Sleď

Slede sú tučné ryby, ktoré žijú v Atlantickom oceáne alebo v Stredozemnom mori. Najčastejšie sa u nás táto ryba predáva údená alebo konzervovaná. Má  šťavnaté tučné mäso a kosti, ktoré sa dajú veľmi rýchlo odstrániť. Nevýhodou tejto rybky je však prenikavá rybacia chuť. Niekomu to môže vadiť.

Čerstvé slede je možné aj grilovať. U nás sú najobľúbenejšie údené.  V prímorských krajinách je však obľúbenejší čerstvý sleď a táto rybka sa pečie a podáva s rôznymi studenými omáčkami.

Sleď

Pstruh

Pstruh má veľmi jemné, mastnejšie mäso a na spracovanie sa ideálne hodí asi štvrťkilogramová ryba. Pstruhy sú doma ako v sladkej, tak i v slanej vode. Je to naozaj unikátna rybka, ktorá si zaslúži, aby sme jej venovali samostatný článok. Tu si zhrňme len to najdôležitejšie.

Pstruh je vhodný na grilovanie, pečenie i vyprážanie. Neodporúča sa dusenie. Výborne mäso pstruha vynikne, keď sa pripravuje na masle. Najobľúbenejším receptom je pstruh na mandliach. Je to nezvyčajná, ba priam exotická kombinácia, ale každý kto ju ochutná, na ňu nedá dopustiť.

Typické prílohy k pstruhovi sú varené zemiaky a huby. Omáčky sa najčastejšie podávajú brusnicová, syrovo-orechová a petržlenová. Rybka teda znesie aj výraznejšie chute.

Pstruh

Treska

Treska patrí medzi najchutnejšie morské ryby. Kulinárske možnosti tejto ryby boli objavené už pred stáročiami, pretože treska mala mnoho možností využitia. Väčšinou sa varila, ale bolo ju možné uchovať aj v sušenom stave. Usušená na slnku vydržala dosť dlho a keď drsné klimatické podmienky lov rýb neumožňovali, stačilo sušenú tresku cez noc namočiť vo vode a na ďalší deň bola pripravená k zvyčajnej tepelnej úprave. Dnes ju v obchodoch nájdeme čerstvú, chladenú i mrazenú. Sušená sa však už nepredáva.

Má naozaj mnoho spôsobov využitia, pretože má pevné, svetlé, ale veľmi jemné mäso, preto treba dávať pri tepelnej úprave tejto ryby veľký pozor, aby sa mäso nerozpadlo, pretože je mimoriadne krehké.

Okrem mäsa sa za delikatesu považuje aj treščia pečeň. V jej tuku sa naviac skrýva celá rada cenných nutričných látok. Olej z treščej pečene sa zaradil medzi produkty, ktoré pomáhajú udržať zdravé srdce.

 Treska

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti