EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Deti a kúpalisko. Čo im dať jesť?

Pridané: 12.7.2016 07:45:00

12 Júl 2016

Prvá chyba, ktorú robíme, keď ideme s rodinou k vode, je naša lenivosť. To, že si chceme oddýchnuť, to je v poriadku. Ale aspoň pri príprave proviantu by sme v sebe mali nájsť aspoň tú poslednú štipku energie, špeciálne ak ideme na kúpalisko s deťmi. Už deň dopredu si premyslime, čo budeme na deke konzumovať, pretože spoľahnúť sa na to, že pre deti nájdeme v ponuke bufetov niečo zdravé, je veľmi odvážne. Návštevníci preferujú hamburgery, hranolčeky, palacinky, gofry, hotdogy, guláše, pečenú krkovičku, grilované mäso a vyprážaný syr. A tomuto je prispôsobená aj ponuka bufetov na kúpalisku. A dať si v takýchto podmienkach tepelne neupravený zeleninový šalát môže byť tiež riskantné.

Deti a kúpalisko. Čo im dať jesť?

Takéto stravovanie však nie je práve najzdravšie a vo veľmi vysokých teplotách môže byť dokonca aj nebezpečné. Predovšetkým, ak langošmi a hranolkami preplníme detské bruško. Pri výbere jedál na kúpalisku sme totiž málo obozretní a bez výčitiek svedomia konzumujeme nezdravé jedlo pripravované na prepálenom a vysoko ohriatom oleji alebo grilované vo vysokých teplotách. Jedli by sme takéto jedlo v reštaurácii? Pripravili by sme si ho na nedeľný obed? Asi nie, prípadne by sme si ho pripravili šetrnejšie, pretože aj nezdravé jedlo môže byť zdravšie, ak sa použije menej tuku, neprepáli sa a dáva sa pozor predovšetkým na dodržiavanie všetkých pravidiel základnej hygieny.

Ak sa však už predsa len rozhodneme stravovať takto, doprajme si aspoň extra porciu zeleniny. No existujú aj oveľa lepšie spôsoby, ako si užiť pekný deň pri vode a nespáchať pritom harakiri na svojom tráviacom systéme.

Dôležité sú vitamíny. Predovšetkým pre deti je dôležité, aby prijali dostatok živín, aby sa neprehriali, nedehydrovali a podobne. Výborné je na tento účel ovocie. V letnom počasí je najlepšie také ovocie, ktoré má v sebe veľa vody, napríklad jablká, nektarinky a melóny. Hodia sa však aj marhule, banány, broskyne a ríbezle. Proste zoberieme to, čo našim drobcom najviac chutí.

Ovocný šalát je na kúpalisku výbornou voľbou.

Nesmieme však zabudnúť ani na zeleninu, aby zasa deti neprijali zbytočne veľké množstvo cukru. Pochrumkať si môžu napríklad na mrkvičke, kalerábe, stonkovom zelere, ale pokojne môžeme do misky nakrájať aj paradajky a papriky.

Príde vám to ako zajačia strava a chcete si pochutnať na niečom dobrom a sladkom? V tomto prípade je vhodné siahnuť po sušenom ovocí. Výborné sú aj oriešky, tie však veľmi malým deťom nedávame. Treba však myslieť na to, že sušené ovocie odoberá z tela vodu, preto treba piť ešte viac ako zvyčajne.

Sušené ovocie  

Ak chceme niečo, čo sa viac podobá na jedlo, ktoré by sme konzumovali doma, skúsme si pripraviť nejakú chutnú nátierku. Hladoši ju môžu konzumovať s celozrnným pečivom, ale výborne chutí napríklad so suchármi, krekrami alebo knackebrotmi. Vyskúšať môžeme napríklad osviežujúcu avokádovú nátierku. Roztlačíme avokádo, pridáme soľ, korenie a trochu citrónovej šťavy. A nátierka je hotová. Ak nemáme chuť na pečivo ani sucháre, nátierku môžeme zmiešať s uvarenou strukovinou. Pridajme k nej uvarený hrach, šošovicu a fazuľu a ľahký a chutný obed je na svete. Alebo si doma ugrilujeme mäsko a nakrájame si k nemu dostatok zeleniny.

Avokádová nátierka

Základným pravidlom pri pobyte na kúpalisku, ktoré by sme mali dodržiavať aj my dospelí, je dostatočný pitný režim. Nanešťastie, práve ten často podceňujeme. Denne by sme mali my dospelí vypiť aspoň tri litre tekutín. Samozrejme, to záleží od našej hmotnosti, od aktivity, ktorú počas dňa vykonávame, od ročného obdobia, teploty a podobne. V lete, na kúpalisku by mal byť preto príjem tekutín maximálny. Najlepšie je piť obyčajnú vodu. Teda žiadne sladené nápoje, silno mineralizované minerálky, žiadna kofola. Vyzbrojíme sa vodou z vodovodu.

Pitný režim

Ak ideme k vode na celý víkend a budeme napríklad kempovať, musíme si dať pozor na to, že najväčším nepriateľom nášho jedla je teplo. Zdravotné riziko predstavujú predovšetkým mäsové a mliečne výrobky. Rýchlo sa kazia a keď nebudeme opatrní, môžeme si spôsobiť aj vážne tráviace problémy. Najlepšie je ich vôbec so sebou nebrať. Mäsové konzervy, polotovary a instatné jedlá síce vydržia, aj dobre chutia, dokonca sú niektoré aj bez glutamanu. No naozaj si chceme takto zaťažiť žalúdok a chceme to urobiť aj našim deťom, keď spôsobov ako sa zasýtiť a pochutnať  si, napríklad aj na stanovačke, je viacero?

Počas takéhoto viacdňového výletu sa nám zíde chlieb. Dobré je kúpiť balený, vopred nakrájaný. V pôvodnom balení vydrží čerstvý a mäkký aj niekoľko dní. Pribaliť môžeme aj vločky, krehké chlebíky a müsli. Tieto potraviny sú odolné voči teplu, ľahko sa uskladnia a zasýtia. Okrem toho, deťom aj chutia a sú zdrojom energie. Nemali by sme to však s takýmito sladenými dobrotami preháňať.

Ak si chceme aj napriek výstrahe zobrať aj nejaké mliečne výrobky, stavme na syry, ktoré sú balené v ochrannej atmosfére. Uprednostníme však tvrdé syry s vysokým podielom sušiny. Zo zoznamu by sme mali vyčiarknuť čerstvé syry a syry mäkké či plesňové.

Údený syr

Nákup potravín na viacdňový pobyt pri vode a pod stanom uskutočníme deň vopred, aby sme zbytočne neskracovali záručnú lehotu potravín. Pomôžeme si termotaškou a chladiacimi vložkami. Ukladáme do nej už vychladené potraviny. Tie, ktoré chceme konzumovať ako prvé samozrejme umiestnime na vrch tašky. Výborné sú na tento účel aj vákuové boxy alebo vrecká, z ktorých sa dá odsať vzduch.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti