EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Čo piť a čo nepiť? To je otázka.

Pridané: 5.6.2017 08:00:00

05 Jún 2017

Pitný režim môže byť naozaj pestrý, pretože tekutiny telu môžeme dodávať nápojmi od výmyslu sveta. Veď len spomeňme džúsy, minerálky, nealkoholické nápoje, toniky, čaje a ďalšie. Samozrejme, niektoré sú pre dodržiavanie pitného režimu vhodné, iné nie. Na niektorých si môžu pochutnať len dospelí, niektoré sú zas lepšie pre deti. Prečo je však dodržiavanie pitného režimu pre nás také dôležité? Je to jednoduché a dôvod je naozaj prostý. Až 70 % nášho tela totiž tvorí voda a má vplyv na každú funkciu ľudského organizmu. Je napríklad dôležitá pri regulácii teploty, pre distribúciu kyslíka do každej jednej bunky a dokonca ovplyvňuje aj odvádzanie odpadu a škodlivých látok z tela. Voda je teda zodpovedná za správne fungovanie nášho tela a preto jej musíme venovať veľmi veľa pozornosti.

Čo piť a čo nepiť? To je otázka.

Nedodržiavať pitný režim sa nám naozaj nevyplatí, lebo keď telu chýba voda, jasne to dá najavo. Prejavom dehydrovaného organizmu môžu byť bolesti hlavy, migréna, únava, suchá pokožka, zápcha, oslabená imunita a ďalšie a ďalšie problémy. Stanoviť objem tekutín, ktoré by sme mali počas dňa vypiť, však nie je také jednoduché, pretože potreba vody napríklad stúpa s fyzickou námahou či športom.  Vo všeobecnosti sa hovorí, že dospelý a zdravý človek by mal denne prijať 2 až 3 litre tekutín.

Teraz však stojíme pred otázkou, čo vlastne piť, pretože aj nesprávne zvolený nápoj môže priniesť so sebou veľa negatívneho.

Základom pitného režimu by mala byť samozrejme voda. Ale nie je voda ako voda. V prvom rade, zdroje pitnej vody sú limitované. Obľúbené sú vody z plastových fliaš, lenže až 40 % balenej vody je rovnaká ako tá, ktorá nám tečie z kohútika. Čiže platíme za niečo, čo máme doma zadarmo. Okrem toho, z plastových fliaš sú tony a tony odpadu, čim určite našej Zemi nepomáhame.

Balená voda

Ak už kupujeme balenú vodu, dávame pozor na to, v akých podmienkach ju skladujeme. Dôležitý je chlad a tma.  Ak už fľašu otvoríme, mali by sme ju spotrebovať čo najrýchlejšie.

Balené vody majú opodstatnenie v tých oblastiach, kde kvalita vody nemusí byť vhodná na pitie. Dajú sa však použiť aj rôzne filtre na čistenie vody. Samozrejme, čo sa týka minerálnych vôd, je to niečo iné, pretože tie sú naozajstným prírodným bohatstvom a z kohútika proste nepotečú. Aj tu však treba dať veľký pozor na to, aké minerálne vody budeme vlastne piť.

Minerálne vody sú vhodným doplnkom pitného režimu. Na bežné pitie sú vhodné minerálky s nízkym a vyrovnaným obsahom minerálov. Minerálky je vhodné striedať a nepiť stále tú istú. Niektorých minerálov tak môžeme mať v tele veľa a iných zasa málo. Dôležitým faktorom pri výbere minerálky je pH minerálnej vody. Ak teda máme žalúdočné problémy a zvýšenú kyslosť žalúdka, zásadité minerálky nám môžu pomôcť vrátiť telu stratenú rovnováhu.

Minerálne vody 1

Dlhodobá a častá konzumácia minerálnych vôd toho istého zloženia nie je vhodná, pretože môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Nevhodne zvolené minerálne vody môžu negatívne pôsobiť na obličky, podporiť tvorbu obličkových kameňov a spôsobiť prebytočné ukladanie niektorých minerálov v organizme. K občasnej konzumácii sa hodia minerálne vody so slabšou mineralizáciou a s vyváženým obsahom minerálnych látok. Vhodný je však vyšší obsah horčíka a vápnika. Ak však máme vysoký krvný tlak alebo poruchy obličiek, vyhýbame sa minerálnym vodám, ktoré majú vysoký obsah sodíka.

Nápoje s vysokým obsahom minerálov síce nie sú vhodné na každodenné pitie, ale určite po nich siahnime pri športe, turistike, na kúpalisku alebo jednoducho pri aktivite, pri ktorej nadmerným potením strácame väčšie množstvo vody.

Tak isto môžeme stáť pred rozhodnutím, či si kúpiť nápoj s bublinkami alebo bez bubliniek. Odporúčame skôr nesýtené nápoje, pretože častá konzumácia sýtených nápojov môže spôsobiť prekyslenie organizmu a môžu zhoršiť napríklad tráviaci proces a mať tak množstvo negatívnych vplyvov na telo.

Minerálka 2

Vhodné na pitie sú napríklad čaje. Samozrejme, pri bylinkových musíme dať pozor, či sú pre nás vhodné, aby sme ich pitím nenapáchali viac škody ako úžitku. Niektoré čaje podporujú trávenie, iné činnosť obličiek a preto treba dať pozor pri výbere čajov. Môžeme napríklad nájsť aj čaje so zvýšeným obsahom antioxidantov, alebo čaje, ktoré obsahujú kofeín a stimulujú tak nervovú činnosť, ktoré určite nepatria do šálky deťom.

Podobne ako pri minerálkach, druh čaju, ktorý pijeme, by sme mali striedať. Ako príklad môžeme napríklad uviesť zelený čaj, ktorý je chutný a dodá energiu a dnes ho dokonca môžeme kúpiť aj s prímesou rôzneho ovocia. Keď ho však pijeme dlhodobo, zabraňuje vstrebávaniu železa a to môže byť príčinou anémie.

Čo je však dôležité, treba dávať hlavne veľký pozor na to, ako dlho čaje lúhujeme. Nikdy neprekračujeme odporúčaný čas lúhovania a dávame pozor aj na teplotu vody. Ak čaj lúhujeme príliš dlho, má na náš organizmus úplne iné účinky a namiesto toho, aby telu vodu dodal, z buniek ich odoberá a telo dehydruje.

Čaj

Pre deti sú veľkým lákadlom predovšetkým sladené nápoje, ktoré lákajú farbou, vôňou i chuťou. Nie sú však vhodné ani pre deti a dokonca ani pre ich rodičov. Obsahujú totiž veľa cukru, umelé sladidlá a rôzne farbivá a konzervanty, ktoré sú pre deti úplne nevhodné. Ak už dieťa túži po niečom sladkom a farebnom, siahnite po ovocných a zeleninových šťavách. Samozrejme, najlepšie sú tie, ktoré neobsahujú veľa cukru. Džúsy so 100 % obsahom ovocnej šťavy by sme mali riediť s čistou vodou, tak lepšie uhasia smäd.

Ovocný džús

Na záver, ešte jedno upozornenie. Ak si v lete radi pochutnávame na limonádach, nie je na tom nič zlé. Treba však dávať pozor na to, z akej vody bol pripravovaný ľad, ktorý si dávame do pohára a tiež v akých podmienkach bol uskladnený. V ľade sa totiž môže nachádzať veľa škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy.

Ľad

 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti