EDEN Školské jedálne

045/ 55 11 397 alebo 045 / 55 19 373

Späť

Ako správne pripraviť mäso

Pridané: 13.10.2016 08:45:00

13 Október 2016

Vedeli ste, že pripraviť špeciality z bravčoviny, tak aby boli šťavnaté nie je až také jednoduché? Hovädzina je ešte tvrdším orieškom, no správnou prípravou dosiahneme naozajstnú delikatesu. Dokonca ani kvalitná hydina nie je základom úspechu, ak sa nám podarí mäso vysušiť. A čo teľacina? Je to tak jemné mäsko, že pri jeho príprave je dôležitá precíznosť. Tak isto, na každé mäso sú vhodné iné koreniny. Ako mäso správne pripraviť a ako ho správne ochutiť sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako správne pripraviť mäso

Na ochutenie bravčoviny sa nebojme použiť cesnak a cibuľu. Výborne sa hodí rasca, bobkový list, majorán, červená paprika, čierne korenie, rozmarín a kari korenie. Z takých netradičných môžeme použiť šalviu, materinu dúšku a ligurček. Samozrejme, všetko záleží od toho, ako sa rozhodneme mäso pripraviť.

Pri pečení je vhodné, aby bola bravčovina trochu obrastená tukom. Ak je mäso chudé, môžeme ho zabaliť do slaniny alebo prešpikovať, aby sme tak predišli vysušeniu mäsa. Mäso môžeme pred pečením sprudka opražiť na tuku alebo zapiecť vo vyhriatej rúre. Vytvorí sa na ňom kôrka a všetky dôležité látky ostávajú v mäse. Mäso prelievame výpekom, aby nebolo suché. Nepečieme príliš dlho, ani pri vysokej teplote. Ak chceme, aby malo pečené mäso krásnu farbu, pred koncom ho prelejeme trochou mlieka. Pred koncom pečenia skontrolujeme, či je mäsko krehké na dotyk, kúsok odrežeme a ochutnáme. Mäso necháme ešte 15 minút odpočinúť v rúre a potom vyberieme. Pri krájaní tak z neho nevytečie šťava.

Pečená bravčovina

Ďalším spôsobom, ako môžeme pripraviť bravčovinu je dusenie. Najlepšie je na to vykostený kus mäsa. Rovnako môžeme mäso prešpikovať. Pred dusením ho môžeme opiecť, mäso tak ostane krehké. Pri dusení podlievame malým množstvom teplej vody. Nesmieme ho zaliať príliš, pretože potom už mäso budeme variť a nie dusiť. Dusíme pri nižšej teplote pod pokrievkou. Prelievame šťavou a obraciame.

Chcete bravčovinu vypražiť? Aj tu máme pár rád. Mäso naklepeme, aby bolo krehké. Mäso prudko opražíme z jednej strany, potom z druhej a napokon pomaly dopražíme. Aby sa nám tuk na vyprážanie neprepaľoval a neprskal, vložíme do neho tri kolieska mrkvy. Pri samotnom obaľovaní mäsa, do vajec môžeme pridať trochu mlieka alebo piva. Obal tak bude ľahší. Vajcia môžeme celkom nahradiť citrónovou šťavou. Mäso bude krehké, diétne a pikantné. Pred vyprážaním strúhanku z mäsa dôkladne oklepeme. Vyprážané mäso necháme odkvapkať a nadbytočný tuk odstránime papierovými utierkami.

Vyprážaný rezeň

Umením je však pripraviť predovšetkým hovädzie mäso. Môžeme si však dovoliť použiť aj výraznejšie druhy korenín, ako napríklad kôpor, cesnak, rascu, ligurček, bobkový list, majorán, pamajorán, červenú papriku, čierne korenie, petržlenovú vňať, rozmarín, borievky, cibuľu, zmes korenia na chilli a kari korenie.

Na varenie je vhodné mäso s troškou tuku s hmotnosťou 1,5 až 2 kg. Môžeme ho vložiť do horúcej vody spolu so soľou, korením a koreňovou zeleninou. Takéto mäso je šťavnaté a mäkké. Druhým spôsobom je príprava mäsa v studenej vode. Dostaneme tak silný a chutný vývar. Mäso však bude suché.

Ak hovädzie mäso dusíme, tak isto môžeme postupovať viacerými spôsobmi. Mäso si očistíme a odblaníme. Nakrájame si ho na plátky, zľahka naklepeme, osolíme, okoreníme, naklepanú stranu pomúčime, opečieme na rozpálenom tuku a dáme dusiť.  Podlievame vriacim vývarom. Hovädzie mäso je vhodné aj na závitky. Mäso si nakrájame krížom cez vlákna na plátky. Tie naklepeme, osolíme, okoreníme, prípadne natrieme horčicou a naplníme vhodne zvolenou plnkou. Plátky starostlivo zabalíme a upevníme špáradlom. Závitky zo všetkých strán prudko opečieme na rozohriatom oleji. Hovädzie mäso sa výborne hodí aj na guľáš. Nakrájame si mäso na úhľadné kocky. Predtým ho však zbavíme všetkých šliach a dôkladne odblaníme. Nakrájané mäso dusíme vo vhodnom základe. Jednotlivé pochutiny, ktoré sa používajú na zvýraznenie chuti, ako napríklad majorán či cesnak, sa pridávajú až na konci prípravy jedla.

Dusená hovädzina

Hovädzina je vhodná aj na pečenie. Používame však len prvotriedne kusy mäsa. Mäso musí byť očistené a odblanené. Natrieme ho olejom, osolíme a necháme ešte hodinku dve odležať. Čas pečenia samozrejme závisí od veľkosti mäsa. Nesmieme však počas pečenia do mäsa pichať vidličkou, aby nevytiekla šťava. Tak isto nie je vhodné, aby sa tuk z mäsa pripálil, lebo mäso zhorkne. Podávať by sme mäso mali tesne po dopečení. Naporcované plátky sú potom vhodné aj ako studené jedlo, napríklad ku zelenine.

Pečená hovädzina

Mohlo by sa zdať, že hydinu pripravujeme tak často, že ju nemôžeme hádam ani pokaziť. Ale vysušené mäso môže veľmi rýchlo nedeľný obed znepríjemniť aj Vám. Tradične používame na ochucovanie hydiny rascu, majorán, papriku, čierne korenie, zeler, rozmarín, cibuľu a kari korenie. No hydina je vhodná aj na vyskúšanie netradičnejších chutí, napríklad saturejky, paliny alebo materinej dúšky.

Kvalitné hydinové mäso je samozrejme základom. Najzdravšie je pripraviť ho v pare, mäsko ostáva krásne šťavnaté. Ochucujeme ho však až po uvarení v pare. Potom ho necháme chvíľu odpočinúť, aby do neho prešli všetky chute. Piecť hydinu môžeme aj v teplom vzduchu, čo je tiež veľmi zdravý spôsob. Mäso sa dá pred pečením výborne ochutiť. Vhodné je pripravovať ho na rošte, aby z neho mohol odkvapkávať tuk. Ak varíme hydinové mäso, produktom môže byť aj vývar. Kvalitným spôsobom prípravy mäsa je grilovanie. Grilujeme hydinu zbavenú kože. Mäso si zachová šťavnatosť a výbornú chuť. Pri pečení dochádza k odparovaniu vody z potravín. Chuť mäsa je potom veľmi výrazná. Mäso je potrebné počas prípravy podlievať. Ak chceme, aby malo chrumkavú kôrku, podlejeme ho pivom.

Pečené kura

Nakoniec si povieme niečo o teľacine, ktorá ide ruka v ruke s bazalkou, muškátovým orieškom, červenou paprikou, petržlenovou vňaťou, čiernym korením, rozmarínom, šalviou, zelerom, cibuľou, kaparmi a kari korením. Teľacina je veľmi jemná a má jemnú príjemnú chuť. Je menej výrazná ako ostatné mäsá. Spracúva sa pečením, dusením, zaprážaním a vyprážaním. Kvôli svojim vlastnostiam sa hodí aj na prípravu rýchlych jedál. Na varenie nie je príliš vhodná. Najlepšie mäso sa nachádza na stehne. To sa môže opiecť alebo sa pripraví na rezne. Ak mäso pečieme, vhodný je väčší kus mäsa, inak sa vysuší. Výborne ho doplní slaninka.  Tak isto sú z teľaciny výborné závitky a rolády. Chutné je aj teľacie koleno i kotlety.

Teľacie kotletky

 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti